کانال یابی دیجیتال در تلویزیون های سامسونگ

معمولا تلویزیون هایی که در بازار هستند دارای سیستم گیرنده دیجیتال هستند به این معنی که در آن ها گیرنده ای برای کانال های دیجیتال اتخاذ شده است تا شبکه های Broadcast محلی را دریافت کند. هر داده و یا داده های هر ناحیه یا منطقه بر روی یک سیسستم گیرنده دیجیتال پیاده می شود از این حیث در تلویزیون ها از سیستم گیرنده دیجیتال جامع استفاده می شود و تلویزیونی که برای مناطق خاورمیانه و یا اروپا تولید شده است می تواند در داخل کشور نیز گیرنده کانال ها باشد.  هنگام خرید تلویزیون سامسونگ از وجود گیرنده دیجیتال در آن اطمینان حاصل کنید چرا که بعدا باید برای گیرنده دیجیتال اکسترنال هزینه ای بپردازید در این نوشته نحوه کانال یابی در تلویزیون های سامسونگ را ارائه می دهیم.

تلویزیون سامسونگ و سیستم عامل آن

سامسونگ از سیستم عامل تایزن استفاده می کند و نحوه کار با آن آسان و سرعت بالایی را دارد . هر سیستم عامل کاربری متفاوتی دارد و نحوه انتخاب برنامه و یا منو های مختلف و صفحات در منو متفاوت است. در سامسونگ از میانبری به نام Smart Hub استفاده شده است که دسترسی سریعی را به برنامه ها و تنظیمات فراهم می کند ما در اینجا نحوه کنال یابی در تلویزیون های سامسونگ را بررسی می کنیم که در آن از میان بر Smart HUb استفاده می شود. مراحل جستجوی کانال و یا شبکه ها را ارائه می دهیم.

نصب تلویزیون و آنتن

تلویزیون را از باکس و یا کارتن در آورده و آن را به برق وصل می کنید، سپس کابل آنتن را به پورت RF که در پشت تلویزیون و به صورت هم محور است وصل  کرده و سپس تلویزیون را روشن می کنید.

تنظیمات اولیه تلویزیون

هر تلویزیون قبل از استفاده نیاز به یک سری تنظیمات اولیه دارد. تنظیماتی چون تنظیمات زبان منو، اتخاذ منطقه و یا کشور مورد استفاده و غیره برای تلویزیون لازم است که معمولا هنگام فروش تلویزیون این تنظیمات توسط فروشنده انجام می شود.

جستجوی کانال ها و یا شبکه های تلویزیونی

امروزه اکثر تلویزیون ها گیرنده دیجیتال را دارند و اکثر شبکه ها تلویزیون داخل کشور نیز دیتای دیجیتال را پشتیبانی می کنند.  برای جستجوی کانال های دیجیتال از میانبر Smart Hub در تلویزیون های سامسونگ استفاده می شود.

 • 1- منوی را باز کرده و از آن جا  گزینه منوی منبع Source Menu را انتخاب می کنیم.
 • 2- در قسمت Setting گزینه Channel Setting را انتخاب می کنیم.
 • 3- در آن قسمت گزینه Auto Store یا Automatic Scan را انتخاب می کنیم
 • 4- بعد از پایان کنال ها بر روی تلویزیون قرار می گیرند .
 • 5- در منو گزینه Channel Set Up Complete ظاهر می شود.

نحوه کانال یابی دستی در تلویزیون های سامسونگ

برای این کار نیز همانند حالت کانال یابی اتوماتیک، باید کابل برق و آنتن تلویزیون متصل باشند. حال تلویزیون را روشن نمایید و وارد منوی تنظیمات شوید. در مرحله بعد وارد تنظیمات مربوط به کانال شوید. این قسمتها، نه تنها در تلویزیونهای سامسونگ بلکه در تمام تلویزیونها با عباراتی متفاوت نام گذاری شده اند، اما از مفهوم عبارات می توان فهمید که مربوط به چه تنظیماتی هستند. برای مثال از عبارات broadcasting  و یا channel settings و … استفاده می شود که در کل مفهومی مشابه ونزدیک دارند. در هر حال پس از وارد شدن به تنظیمات مربوط به کانالها، وارد قسمت expert settings شوید. با وارد شدن به این قسمت می توانید با انتخاب گزینه manual tuning وارد قسمت کانال یابی دستی شوید. حال در صفحه باز شده باید فرکانس مربوطه را پیدا و یا از گزینه new، آن را وارد کنید. البته ممکن است قبل از این مرحله یک سوال مبنی بر اینکه چه نوع کانال یابی انجام می دهید (دیجیتال و یا آنالوگ) از شما پرسیده شود. در این صورت گزینه دیجیتال را باید انتخاب نمایید.

*** اگر می خواهید شبکه ها را به ترتیب ومرتب دریافت کنید، باید در بخش تنظیمات گیرنده دیجیتال، گزینه ای تحت عنوان «مرتب سازی بر اساس LCN “ یا sort by LCN» را انتخاب کنید. تلویزیون ها یا مبدل های دیجیتالی که چنین گزینه ای ندارند، نیاز به مرتب سازی کانال های تلویزیون به صورت دستی خواهند داشت.

در این فرایندها ممکن است خطاهایی را دریافت کنید.

1- خطای No Signal: این خطا زمانی اتفاق می افتد که کابل آنتن به خوبی وصل نشده باشد و یا آنتن در نقطه کور قرار گرفته باشد که جذب سیگنال را نداشته باشد. کابل را دو باره وصل کنید و آنتن را جابه جا کنید تا یک فضای خوب برای جذب سیگنال پیدا کنید.

2- ممکن در حین جستجو ناخود آگاه کنسل و یا لغو را زده باشید و در این صورت هر چند نوار تا آخر پر می شود اما در آخر کانالی بر روی تلویزیون وجود نخواهد داشت و باید از اول جستجو را انجام دهید.

فیلم زیر در مورد جستجوی کانال های دیجیتال در تلویزیون های سامسونگ و یا تلویزیون های با سیستم عامل تایزن است که آموزنده و کاربردی است:

کانال یابی در تلویزیون های سامسونگ

راهنمای سرچ کانال زمانی که گزینه Broadcasting  خاموش می باشد

حذف کانال، جابجایی کانال و قفل کانال در تلویزیونهای سامسونگ

برای حذف، جابجایی و یا قفل کانال در تلویزیونهای سامسونگ باید وارد منوی smart hub شده و از آنجا لیست کانالها (list) را انتخاب نمایید. با دکمه های جهت دار می توانید روی کانالها جابجا شوید. پس از قرار گرفتن بر روی کانال مورد نظر گزینه ویرایش کانال (edit) را بزنید تا گزینه های حذف (delete)، جابجایی (move) و یا قفل (lock) کانال برای شما ظاهر شوند. با انتخاب هر کدام از این گزینه ها، عملیات مورد نظر انجام خواهد شد.

127 پاسخ
دیدگاه های جدیدتر »
 1. M
  M گفته:

  با سلام
  خدا قوت
  من در تلویزیون به صورت خودکار کانال ها را جستجو کردم ( کانال های صداسیما ) ولی متاسفانه بعد از این‌ کار فقط ۱۲ کانال رو تونست جستجو کنه و ۱۰ یا ۱۵ کانال دیگه رو نمیاره و در لیست کانال های تلویزیون هم نیست .
  یکبار هم به صورت دستی جستجو کردم و گفت ۱۱ کانال ذخیره شد و هرچقدر هم دنبال اون ها گشتم پیدا نشد .
  چه کار کنم ؟

  پاسخ
 2. پرهام
  پرهام گفته:

  سلام تلویزیون سامسونگ ledخریدم دیچیتال گفتن داره ولی هرچی جستجو میکنم شبکه‌های اچ تی رانمیاره آنتن هم عوض کردم پیدا نکردلطف میکنید توضیح بدید که چطوری میشه فهمید که در منوی مخفی دیچیتال خاموش یا درانالوگ هست ممنونم از زحماتتون متشکریم

  پاسخ
 3. لیلا
  لیلا گفته:

  سلام من یه تلویزیون سامسونگ43 هوشمند سری5 خریدم مرتب سازی کانال میخوام انجام بدم نمیدونم میتونی راهنماییم کنید وبرای جابجایی یعنی کانال یک خود 1 .دوخود2 باشدوغیره

  پاسخ
  • Sasan.a
   Sasan.a گفته:

   سلام
   مرتب سازی کانال‌های دیجیتال

   از روی ریموت کنترل تلویزیون دکمه‌ی Home را فشار دهید.
   از بین گزینه‌های موجود، ویرایش فهرست را انتخاب کنید.
   کانالی که قصد دارید جابجا کنید را انتخاب کنید.
   مکان جدیدی که می‌خواهید کانال را در آنجا بنشانید، انتخاب کنید.
   اکنون گزینه OK را بزنید و از منو خارج شوید.
   اگر می خواهید شبکه ها را به ترتیب و مرتب دریافت کنید، باید در بخش تنظیمات گیرنده دیجیتال، گزینه ای تحت عنوان «مرتب سازی بر اساس LCN “ یا sort by LCN» را انتخاب کنید. تلویزیون ها یا مبدل های دیجیتالی که چنین گزینه ای ندارند، نیاز به مرتب سازی کانال های تلویزیون به صورت دستی خواهند داشت.

   *** اگر می خواهید شبکه ها را به ترتیب ومرتب دریافت کنید، باید در بخش تنظیمات گیرنده دیجیتال، گزینه ای تحت عنوان «مرتب سازی بر اساس LCN “ یا sort by LCN» را انتخاب کنید. تلویزیون ها یا مبدل های دیجیتالی که چنین گزینه ای ندارند، نیاز به مرتب سازی کانال های تلویزیون به صورت دستی خواهند داشت.

   پاسخ
  • Sasan.a
   Sasan.a گفته:

   سلام احتمالا این گزینه در منو مخفی تلویزیون غیر فعال شده است، به علت پیچیدگی های خاص این منو بهتر است از یک سرویسکار مجاز کمک بگیرید.

   پاسخ
  • Sasan.a
   Sasan.a گفته:

   اسم کامل تلویزیون را سرچ کنید،بعد که سایت سازنده تلویزیون را آورد وارد لینک سایت سازنده شوید و از قسمت مشخصات فنی (SPECS) نوع گیرنده تلویزیون را مشاهده فرمائید.

   پاسخ
 4. admin
  admin گفته:

  سلام
  با کنترل مخصوص می توان منوی آن را فارسی کرد.
  با یه سرویسکار صحبت کنید تا منو فارسی و تنظیمات کانال را تنظیم کند.

  پاسخ
 5. غلامرضا
  غلامرضا گفته:

  سلام
  من تلویویزون q70R سامسونگ از بانه گرفتم ولی جابجایی کانال نداره و طبان فارسی هم نداره آیا راه حلی داره که تنظیمش کنم؟
  مخصوصا جابجایی کانال برام خیلی مهمه
  سپاس

  پاسخ
 6. سید حسینی
  سید حسینی گفته:

  سلام
  ببخشید در تنظیمات تلویزیون ال ای دی سامسونگ چند روزی هست که کانال یابی حذف شده و نمیشه جستجوی کانال انجام داد .
  اگه جواب بدید ممنون میشم .

  پاسخ
 7. Mahdi
  Mahdi گفته:

  سلام تلویزیون ما سامسونگ سری 7 منحی 4 کا هست ولی هنوز hd نشده چن بار هم سرچ کردم آنتنم جاش خوبه مدل تلویزیون 65ru7300 مدل منحنی هست ولی هیچ کدوم از شبکه ها hd نیست حتی بعد تاریخ 9.9.9 مستند ک hd بود بعد جستجو حالت sd گرفت راه حل چیه

  پاسخ
   • Mahdi
    Mahdi گفته:

    مگه HEVCهمون یجورایی حالت پشتیبانی از hd نیست؟ بعد ینی ی تلویزیون 4 کا این میتونه این ویژگی رو نداشته باشه؟

    پاسخ
     • mahdi
      mahdi گفته:

      بله تلویزیون سامسونگ سری 7 اندازه 65 اینچ مدلru7300دقت کنین ru7300 منحنی هست وru 7100 ساده مال ما منحنی هست

     • Sasan.a
      Sasan.a گفته:

      اگر مطمئن هستید گیرنده t2 دارد، با روابط عمومی صدا و سیما استان محل زندگی خود تماس بگیرید و علت را جویا شوید. چون بعضی از گیرنده های دیجیتال این تلویزیون دارای ATSC/ClearQAM می باشند که برای ایران مناسب نمی باشند.

     • Mahdi
      Mahdi گفته:

      بخشین من نتونستم پیام اخرتون رو پاسخ بدم چون گزینه ای نبود اینو دادم منظور چیعع ک برای ایران مناسب نیست و اونایی ک گفتین کارشون چی هست؟

     • Sasan.a
      Sasan.a گفته:

      در تلویزیون انواع گیرنده موجود می باشد که هر کدام مخصوص کشورهای خاصی می باشند در ایران گیرنده های دیجیتالی dvb T2 جواب می دهد.

     • Mahdi
      Mahdi گفته:

      خوب من وقتی رو دکمه اطلاعات میزنم تلویزیون در بالای صفحه همچین چیزی مینویسه He_aac v.2. 2.0 اینا اطلاعات گیرند واگن هست میشه شبکه hd دریافت کرد

     • Sasan.a
      Sasan.a گفته:

      تلویزیون‌هایی که می‌توانند فایل HEVC را پخش کنند، می‌بایست دارای ویژگی‌های زیر باشند:

      تیونر دیجیتال DVB-T2
      پشتیبانی از رزولوشن 1920*1080 و تصویر 50fps
      قابلیت اجرای کدک H.265 (HEVC)
      قابلیت اجرای کدک صوتی HE-AAC(V1) , HE-AAC(V2)

     • Sasan.a
      Sasan.a گفته:

      بله در تلویزیون دارد، شما در صورت امکان تلویزیون خود را آپدیت کنید شاید این مشکل رفع شود یا با سازمان صدا و سیما استان خود تماس بگیرید و علت را جویا شوید.

     • Mahdi
      Mahdi گفته:

      بله مرسی ی نسخه جدید اپدیت امدش اپدیت کردم ولی دوباره بعد موج یابی یا جستجو شبکه دوباره فرق نکرد درمن میخواستم بپرسم ک شما همین ساین شما بانه 90 تو ی مطلب دیگه گزاشته بودین برای دریافت بهتر شبکه باید موقع جستجو بزاریم رو هم دیجیتال و آنالوگ ولی من فقط گزاشتم رو آنالوگ هیچ 1 آنالوگ یا …. دریافت نکرد پس در نتیجه احتمال دارع hd نشه؟

     • Sasan.a
      Sasan.a گفته:

      سلام، سری خاورمیانه RU7300 دارای گیرنده T2 با پشتیبانی از فرمت H.265 یا همان HEVC می باشد. برای دریافت کانالهای ایران مشکل خاصی ندارد، بهتر است با یک تعمیرکار یا متخصص تلویزیون در شهر خود مشورت کنید.

     • Mahdi
      Mahdi گفته:

      مرسی پس میتونه hd پخش کنه ولی تو تلویزیون ما ی حالتی وجود داره ک بعد انتخاب اون گزینه دو گزینه میشه اون دو گزینه هستتن حالت retail mode و دیگه حالت home ک وقتی میزارم تو اولی انگار رنگ بهتری میده قضیه چی هست؟

     • Sasan.a
      Sasan.a گفته:

      retail mode برای نمایش تلویزیون در فروشگاه های لوازم خانگی “جلب مشتری” استفاده می شود که فشار زیادی به پنل تلویزیون وارد میکند، برای استفاده مداوم و جلوگیری از سوختن زودتر تلویزیون آنرا در حالت HOME قرار دهید.

 8. ezat
  ezat گفته:

  از کجا باید فهمید که دیجیتال سر خود تلویزیون قابلیت HEVC دارد ؟ من تلویزیونال ای دی سا مسونگ 32 اینچ دارم با کانال یابی اتوماتیک فقط 8 کانال پیدا میشود و از شبکه های سراسری 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و خبر پیدا نمیشوند .آیا ممکن است فرکانس این شبکه ها در وجود نداشته باشد و باید دستی داده شود یا مشکل چیز دیگری است.

  پاسخ
  • Sasan.a
   Sasan.a گفته:

   1ابتدا دکمه Home روی کنترل تلویزیون را فشار دهید
   2 وارد گزینه Live TV واز این منو گزینه Channel List (لیست کانال) را انتخاب کنید
   3 با فشار دادن دکمه سمت راست وارد منو Side میشوید
   4 برای شروع ویرایش لیست کانال خود،گزینه ویرایش (Edit) را انتخاب کنید
   5 کانالهایی را که می خواهید حذف کنید تعیین کرده و سپس Delete را انتخاب کنید.
   6 برای تغییر کانال، کانال منتخب را انتخاب و گزینه Change Number را بزنید.

   پاسخ
 9. متین
  متین گفته:

  سلام ما پخش کننده دیجیتال نداریم و میخوام که توضیح بدید که چگونه با تلوزیون سامسونگ مدل ps42c460 جست و جوی کانال بزنم.

  پاسخ
 10. هانیه
  هانیه گفته:

  سلام ببخشید ما تلویزیون مون به دستگاه دیجیتال وصل نیست. کابل ب انتن مرکزی متصله . موج یابی خودکار ک میزنم نصف شبکه ها نمیاد . لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 11. محمد
  محمد گفته:

  با HDشدن شبکه ها از طرف صداوسیما چندین بار جستجوی کانال کردم ولی چند تا از شبکه ها مثل آی فیلم ورزش نسیم و… رو پیدا نمیکنه.ممکنه راهنمایی کنید.ممنون

  پاسخ
 12. محمد حسن
  محمد حسن گفته:

  سلام.سال 96 تلویزیون سامسونگ خریده ایم اون زمان فروشنده خودش اومد تلویزیون رو تنظیم کرد و تا حالا با اون تنظیم استفاده می کردیم ولی این روزها که با توجه به تغییرات تنظیمات از طرف صدا وسیما تعدادی از کانالها نمایش داده نمی شه که بایستی مجددا تنظیم بشه ولی کد چهار رقمی میخواد و ما نداریم یعنی فروشنده نداده و موقع خریدچیزی مانند دفترچه و… همراه تلویزیون نبوده الان باید چه کار کنیم کد 4 رقمی از کجا بگیریم؟

  پاسخ
 13. هیمن حیدری
  هیمن حیدری گفته:

  سلام تلویزیون سامسونگ LED 49 اینچ چجوری کانال یابی کنیم هر چند جستجو می کنیم می نویسد هیچ کانالی یافت نشد

  پاسخ
  • Sasan.a
   Sasan.a گفته:

   به احتمال زیاد سیگنال دریافتی ضعیف می باشد، جای آنتن را عوض کنید در ضمن مطمئن شوید که تلویزیون شما از HEVC پشتیبانی میکند.

   پاسخ
 14. امیر
  امیر گفته:

  سلام من کانال یابی خودکار زدم بعد شبکه ها ی یک تا نه پاک شد چند بار دسگر انجام دادم همین کارو ولی شبکه ها نیومد چسکار کنم الان

  پاسخ
دیدگاه های جدیدتر »

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.