مقایسه نور پس زمینه Edge با Full Array Dimming

قطعا در مورد نور پس زمینه در تلویزیون های شنیده اید یا شاید هم زیاد یا آن آشنایی ندارید. اصلا نور پس زمینه چیست وچه کاربردی دارد؟ یا چرا به تلویزیون های امروزی LED گفته می شود در حالی که صفحه نمایش آنها LCD است.؟ ما در این نوشته نور پس زمینه در تلویزیون را توضیح داده و این سوال ها را جواب خواهیم داد و در نهایت تفاوت نور پس زمینه Edge با نور پس زمینه Full Array Dimming را ائه می دهیم، پس با ما همراه باشید چرا که دانستن یک سری از ویژگی در تلویزیون در خرید و انتخاب بهترین گزینه بسیار کارساز خواهد بود.

نور پس زمینه Backlight

خوب طبیعی است برای ارائه تصویر در صفحه نمایش باید پیکسل ها روشنایی لازم را داشته باشند وبدون روشنایی ارائه تصویر ممکن نیست. برای تامین نور پس زمینه در تلویزیون های با صفحه نمایش LCD از نور پس زمینه LED استفاده می شود که در آن لامپ های LED بر روی بردی قرار می گیرند  و روشنایی و نور لازم را برای پیکسل ها فراهم می کنند. نور پس زمینه بر دو دسته اصلی تقسیم بندی می شود و بسته به نیاز در هر مدل از تلویزیون ها قرار داده می شود و متناسب با نوع نور پس زمینه کیفیت تصویر هم متفاوت ارائه می شود.

انواع نور پس زمینه

نور پس زمینه بر دو نوع است که Direct و Edge نام دارد. در نور پس زمینه Edge لامپ های LED بر روی بردی به صورت خطی قرار داده می شوند و معمولا در قسمت پایینی صفحه نمایش قرار می گیرند. تلویزیون هایی که نور پس زمینه Edge را دارند ضخامت کمتر و مصرف انرژی کمتری دارند چرا که تعداد لامپ های LED در آنها کمتر است. در نور پس زمینه Direct دارای تعدادلامپ بیشتر و آرایش لامپ های LED بر روی صفحه نمایش به صورت ماتریکسی است ویژگی این نوع نور پس زمینه مصرف انرژی بیشتر و ضخامت بیشتر صفحه نمایش است. اما کیفیت تصویر در این دو نوع نور پس زمینه به چه صورت است؟ 

تکنولوژی Dimming در انواع نور پس زمینه

Dimming به معنی تاریکی است و در صفحه نمایش کاربردی خاص را دارد. این فناوری یعنی Dimming در تلویزیون ها قرار می گیرد تا در آنها میزان کیفیت بعضی از ویژگی های تصویر افزایش یابد. این فناوری بر روی هر دو نوع نور پس زمینه ایجاد می شود که در هر کدام از آنها کاربردی جدا و متفاوت دارد.

Local Dimming در نور پس زمینه Edge

 Dimming یا تاریکی در صفحه نمایش با خاموش و روشن کردن گروهی از لامپ های LED گفته می شود و تعداد دسته لامپ  ها که در پش صفحه نمایش خاموش و روشن می شوند بیشتر باشد به معنی تعداد بیشتر زون یا منطقه مجزا در صفحه نمایش است. هر چه تعداد این زون ها بیشتر باشد در نتیجه کیفت تصویر بیشتر خواهد بود و نمایش رنگ های تیره بهتر و با جزئیات بیشتری صورت خواهد گرفت. در نور پس زمینه Edge و فناوری Local Dimming معمولا تعداد مناطق ایجاد شده کمتر از ۱۰۰ عدد است.

Full Array Dimming در نور پس زمینه Direct

نور پس زمینه Direct تعداد لامپ های LED بیشتری را دارد و تعداد گروه هایی که به صورت مستقل عمل می کنند معمولا بیشتر است و در آرایشی ماتریکسی که این نوع نور پس زمینه دارد تعداد زون ها و منطقه های مجزا بیشتری تشکیل می شود بنابراین کیفیت تصویر بسیار بهتر از آنچه در نور پس زمینه Edge ارائه می شود نمایش داده خواهد شد. فناوری Dimming در نور پس زمینه Direct را Full Array Dimming می گویند چون تمام لامپ های LED دسته بندی شده اند. قیمت تلویزیون ال جی یا قیمت تلویزیون سامسونگ و یا هر برند دیگری که فناوری Full Array Local Dimming را دارد بیشتر است.

جمع بندی

 به صورت خیلی خلاصه نور پس زمینه در تلویزیون دو دسته است که به آن نور پس زمینه Direct و نور پس زمینه Edge می گویند. خصوصیات آنها را در زیر آورده ایم:

نور پس زمینه Edge: تعداد لامپ LED کمتر، آرایش خطی در پایین صفحه نمایش، گرم تر بودن قسمت پایین صفحه نمایش، فناوری Local Dimming با تعداد زون و یا منطقه های کم، مصرف انرژی و ضخامت کمتر تلویزیون

نور پس زمینه Direct: مصرف و ضخامت بیشتر تلویزیون، تعداد بیشتر لامپ های LED، کیفیت و روشنایی بیشتر تصویر، فناوری Full Array Local Dimming با تعداد منطقه و یا زون های مستقل بیشتر.

 

 


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید

6 پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام
   تلویزیون های با نورپردازی دایرکت دارای کنتراست بهتر ولی از نظر ظاهری دارای قطر بیشتر هستند.
   تلویزیون های با نورپردازی کناره ای یا edge دارای کنتراست کمتر ولی از نظر ظاهری باریک تر و ظریف تر هستند.
   پس انتخاب نوع نورپردازی با توجه به سلیقه و نیاز مشتری است.

   پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   سلام
   بیشتر تلویزیون های ساسمونگ نور پس زمینه edge را دارند که با Dimming زیاد همسان نمی شود

   پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   سلام
   با توجه به مشخصات تلویزیون می توان از وجود آن در تلویزیون مطلع شد

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *