مزایا و معایب کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل چیست؟

کولر گازی پرتابل (portable air conditioner) یا کولر گازی قابل حمل، وسیله ای سرمایشی و گرمایشی است که اکثرا برای فضاهای کوچک و یا فضاهایی به اندازه یک اتاق مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسپلیت پرتابل، حالت ایستاده دارد و تمامی اجزای آن داخل یک یونیت قرار دارند. در واقع مانند اسپلیت یا کولر گازی ایستاده قسمت خارجی ندارد وکندانسور و اواپراتور در خود کولر قرار دارد.

انواع کولر گازی پرتابل

کولرهای گازی پرتابل به دوصورت تک لوله (single hose) و دو لوله (dual hose) برای خروج هوای گرم از داخل کولر موجود می‌باشند، که در ادامه به شرح و توضیح هر مدل می‌پردازیم:

کولر گازی پرتابل تک لوله

نحوه عملکرد کولر پرتابل تک لوله به این صورت است که فقط یک لوله به بیرون راه دارد و وظیفه آن انتقال هوای گرم به بیرون است. درست است که این نوع کولر گازی پرتابل نسبت به مدل دو لوله ارزانتر است و نصب آن هم راحت تر است؛ اما معایبی هم در مقایسه با آن دارد. با توجه به تک لوله بودن این نوع کولر، فن فقط هوا را به داخل می‌کشد و قسمتی از هوا را با گرما، به بیرون می فرستد.

به همین دلیل با گذشت زمان فشار هوای موجود در داخل اتاق کم می‌شود و باعث می‌شود که هوای اتاق های اطراف به داخل این اتاق بیاید؛ بهترین کار این است که هنگام روشن کردن کولر گازی پرتابل تک لوله، در اتاق را ببندید.

کولر گازی پرتابل دو لوله

این نوع از کولر گازی پرتابل، شامل دو لوله می‌باشد. یک لوله مانند مدل قبل، وظیفه انتقال گرما به محیط بیرون را دارد و لوله دیگر، وظیفه انتقال هوا از محیط بیرون به داخل را دارد؛ به همین دلیل با نصب کولر گازی پرتابل دو لوله، دیگر با مشکل کمبود فشار هوا روبرو نمی‌شویم، زیرا هوای لازم از محیط بیرون منتقل و جایگزین می‌شود. اما از معایب آن نسبت به مدل تک لوله، می‌توان به هزینه و قیمت بالای آن و همچنین دشوارتر بودن مراحل نصب آن برای نصاب کولر گازی اشاره کرد.

کولر گازی پرتابل

نحوه عملکرد اسپلیت پرتابل

در کولرهای گازی پرتابل، کمپرسور در داخل خود دستگاه قرار دارد و به صورت جداگانه مانند کولرهای گازی دیگر نصب نخواهد شد. کولر گازی پرتابل شامل دو عدد موتور است که یکی در بالا قرار دارد و عمل انتقال جریان هوای خنک به بیرون را انجام می‌دهد و موتور دیگر که در پایین و پشت دستگاه قرار دارد و عمل خروج جریان گرم ناشی از کار کمپرسور را انجام می دهد. به همین دلیل است که محلی که در آن کولر گازی پرتابل نصب می‌شود نیاز به یک دریچه جهت خروج باد داغ ناشی از کمپرسور دارد.

اما برای اطلاع از روند و نحوه عملکرد کولر گازی پرتابل، موارد زیر قابل بیان هستند:

 1. در ابتدا، هوا و رطوبت موجود در محیط توسط فن کولر پرتابل دریافت و وارد دستگاه می‌شود.
 2. سپس این هوا از کویل‌های کندانسور می‌گذرد. مایع مبرد موجود در کویل های کندانسور، گرما و رطوبت هوا را دریافت می‌کند و به دلیل دریافت گرمای هوا، به گاز مبرد تبدیل می‌شود.
 3. هوای خنک شده، از طریق فن مجددا به محیط برمی‌گردد.
 4. رطوبت دریافت شده از طریق مابع مبرد، به شکل قطره های آب در مخزن دستگاه قرار میگیرد و شما به راحتی می توانید از طریق یک سطل، این آب را تخلیه کنید.
 5. سپس مایع مبرد که با دریافت گرما، به گاز تبدیل شده است، از طریق اواپراتور وارد کمپرسور شده و در انجا مجدد فشرده شده و به مایع تبدیل می‌شود.
 6. گرمای گرفته شده توسط مایع مبرد از طریق شلنگ و لوله ای که هنگام نصب قرار داده شده است به بیرون از فضای مورد نظر می‌رود.

مزایای کولر گازی پرتابل چیست؟

کولرهای گازی پرتابل، مزایای زیادی دارند، به همین دلیل است که این نوع کولرها در بین افراد محبوبت زیادی دارد. از جمله مهمترین مزایای کولر گازی پرتابل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یکی از مهمترین مزیت های کولر گازی پرتابل، که به آن هم معروف است، سبک و قابل حمل بودن آن است، زیرا به راحتی می‌توانید آن را در هر مکانی نصب کنید. بعضی از مدل های آن دارای پایه های چرخدار است که به راحتی می‌توانید آن را جابه‌جا کنید.
 • از دیگر مزایای آن، گرفتن رطوبت محیط است به همین دلیل کولر گازی پرتابل برای شهرهایی که شرجی هستند و رطوبت هوا زیاد است، بسیار مناسب است.
 • نصب کولر گازی پرتابل فوق العاده راحت است و شما به راحتی خودتان می‌توانید این کار را انجام دهید.
 • کولرهای گازی پرتابل صدای بسیار کمی دارند و عمدتا تنها در زمانی صدای آنها را خواهید شنید که فضا آرام باشد.
 • از نظر قیمت و هزینه، در مقایسه با سایر کولرهای گازی دیگر، از هزینه کمتری برخوردار است و مصرف برق کولر پرتابل بسیار پایین‌تر است.
 • کولرهای گازی پرتابل یک محیط کوچک و حدود ۳۰ متری را به خوبی خنک می‌کنند.
 • کولر گازی پرتابل قابل استفاده بصورت کنترل از راه دور است و در برخی از مدل‌ها دارای سیستم کنترل زمان هستند تا به راحتی در زمان‌های مشخص خاموش و روشن شوند.
 • این نوع کولر گازی، برای خانواده هایی که مستاجر هستند و تمایل به استفاده از کولر گازی دارند بسیار مناسب است؛ زیرا می‌توانند به راحتی آن را جابه‌جا کنند.
 • به دلیل اینکه، کولر پرتابل دارای یونیت خارجی نیست، بسیار جمع و جور می‌باشد و فضای کمی را در خانه اشغال می‌کند.
 • فیلترهای کولر گازی پرتابل در دسترس، موجود در بازار و قابل شستشو (تا چند بار) هستند.
 • از دیگر مزایای آن قابلیت گرمایش است که برای این حالت از هیتر استفاده می‌کند.
 • این مدل کولرها دارای سه ظرفیت کولر گازی پرتابل ۱۲۰۰۰ و ۱۴۰۰۰ و  ۱۵۰۰۰ هستند.

معایب کولر گازی پرتابل

در کنار مزایای کولر گازی پرتابل، باید به معایب این نوع از کولر گازی هم اشاره کرد؛ از جمله معایب کولر گازی پرتابل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  از معایب کولر گازی پرتابل می‌توان به زیاد بودن سروصدای آنها اشاره کرد. در واقع، از آن جا که کمپرسور کولر گازی پرتابل درون آن جای گرفته سروصدای زیادی دارد. البته شرکت‌های تولیدکننده کولرهای گازی پرتابل با استفاده از ایجاد عایق بندی‌های مناسب و نیز تکنولوژی روز توانسته‌اند این سروصدا را به حداقل خود برسانند.
 • از دیگر معایب کولرهای گازی پرتابل، می‌توان به پایین بودن قدرت کولر گازی پرتابل، در متراژهای بالاتر از ۳۰ متر اشاره داشت. در واقع، کولرهای گازی پرتابل برای فضاهای متراژ پایین و سوییت‌های کوچک مناسب هستند.
 • این نوع کولر نیاز به پنجره و یا سوراخ برای تهویه و خروج هوای گرم دارد و همچنین نیاز به یک لوله پلاستیکی برای انتقال گرما که ممکن است فضا را کمی نامناسب کند.

سخن پایانی

در این نوشته در خصوص مزایا و معایب کولر گازی پرتابل و نیز انواع آن سخن گفته شد. اما اگر قصد خرید کولر گازی دیواری را دارید، پیشنهاد می کنیم به وبسایت ما سر بزنید تا با انواع کولرهای گازی دیواری (اسپلیت) آشنا شوید و از قیمتهای آنها اطلاع پیدا کنید. شما همچنین می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را برای خرید بهترین مدل کولر گازی مناسب شرایط شما، راهنمایی کنند.

خرید کولر گازی از بانه می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای صرف جویی در هزینه و خرید یک محصول اصل باشد. پس وقت را هدر ندهید و اگر قصد خرید کولر گازی دارید از میان برندهای مشهور از قبیل ال جی، گری، سامسونگ و … اقدام به خرید کنید.

خرید کولر گازی پرتابل

مطالب جذاب دیگر:

قصد خرید تلویزیون دارید؟

از تلویزیونهای ما دیدن کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *