چرا کیفیت تصویر و تنوع نمایش رنگ ها در تلویزیون های 2019-2020 بیشتر است؟

شرکت های سازنده تلویزیون به منظور افزایش کیفیت تصویر و میزان نمایش رنگ های بیشتر در داخل تلویزیون ها و به ویژه صفحه نمایش ویژگی ها سخت افزاری فوق العاده ای را پیاده کردند و اهمیت این به وضوح در هنگام نمایش تصویر آشکار است.  این بار صفحه نمایش از سوی شرکت سازنده هدف قرار گرفته است و تغییراتی کاربردی در آن ها پیاده شده است هدف بر آن بود که در کنار ساب پیکسل های اصلی( یک سوم پیکسل)یک ساب پیکسل دیگر قرار داده شود وبه همین واسطه کارایی نمایش تصویر افزایش یابد.

صفحه نمایش در تلویزیون های جدید

انواع صفحه نمایش را بر اساس نور پس زمینه وجود دارد صفحه نمایش ها دارای جزئیات بسیار ریزی هستند وبا ویژگی هایی بسیار کاربردی از هم متمایز می شوند.  صفحه نمایش تلویزیون ها از المان های ریزی به نام پیکسل تشکیل شده اند  تعداد پیکسل ها با توجه به رزولوشن تصویر متغییر است برای مثال کیفیت تصویر 4k تعداد پیکسل های بیشتری از کیفیت تصویر Full HD در صفحه نمایش دارد. پیکسل ها هم از سه قسمت تشکیل شده اند و اندازه آنها یک سوم اندازه پیکسل است. ازآنجا که هر پیکسل داده های مربوط به خود را ارائه می دهد، هر ساب پیکسل هم( یک سوم پیکسل) داده های مربوط به خود را ارائه می دهد.  بنابراین در صفحه نمایش های جدید با اضافه شدن این المان جدید هر پیکسل به چهار قسمت تبدیل شده که المان اضافه شده بار روی بقیه را به دوش می کشد. 

عملکرد پیکسل ها در صفحه نمایش های جدید و قدیمی به چه صورت است؟

 در یک صفحه نمایش هر پیکسل  سه رنگ را ارائه می دهد این رنگ ها رنگ های پایه نمایش تصویر هستند. رنگ های سبز، قرمز، آبی  که از درصد و ترکیب این رنگ ها، رنگ های متنوعی ارائه می شود. رنگ قرمز RED، رنگ سبزGreen، رنگ آبی Blue رنگهایی هستند که از پیکسل ها ترکیب و تولید شده و رنگ های متنوع را ارائه می دهند، صفحه نمایش هایی که پیکسل های آن از این قاعده پیرو کنند  به آنها RGB می گویند. اما جدیدا شرکت ها  یک پیکسل اضافی  در صفحه نمایش تلویزیون های خود قرار داده اند و صفحه نمایش های با این ویژگی WRGB نام گرفته اند.

کاربرد و کارایی  پیکسل اضافی W در نمایش تصویر

حرف w در عبارت WRGB به معنای سفید White است. و این پیکسل در کیفیت رده بالا کاربرد بسیاری دارد اما برای کیفیت های Full HD می توان گفت بلا استفاده خواهد بود یعنی در کیفیت Full HD با این ویژگی WRGB می توان گفت در صفحه نمایش یک پیکسل بلا استفاده وجود دارد اما در کیفیت تصویر 4K کارایی فوق العاده ای را نمایش می دهد. این پیکسل برای ارائه رنگ آبی و  سفید و یا روشنایی رنگ ها به کار برده شده است. شما وقتی به صفحه نمایش WRGB تماشا می کنید روشنایی بیشتری از صفحه نمایش را دریافت خواهید کرد.

تاثیر پیکسل اضافی W  یا White در تمرکز و دقت ارائه رنگ ها مخصوصا رنگ  آبی در صفحه نمایش های WRGB

تاثیر پیکسل اضافی W در بازده و دوام صفحه نمایش

بسیاری از کارشناسان بر این باور هستندکه پنل های WRGB هزینه تمام شده کمتری دارند و با این دلیل است که  تولید کنندگان از این نوع صفحه نمایش ها استفاده می کنند اما بسیار دیگر  با توجه به تست ها و آزمایش های انجام شده بر روی تلویزیون ها و صفحهنمایش آنها بر این باور اند که صفحه نمایش های WRGB طول عمر بیشتری دارند، اما چگونه WRGB موجب طول عمر بیشتر صفحه نمایش ها شده است؟  پیکسل اضافیW یا White در واقع به عنوان یک اوربیتال اضافی  و کمکی است برای واحد RGB، زمانی که در صفحه نمایش از این پیکسل استفاده نشود  رنگ های قرمز و سبز و یا ابی در حداکثر ظرفیت ارائه می شوند و همیشه با حداکثر ظرفیت تصویر را ارائه می دهند اما حضور پیکسل اضافی کمک می کند تا میزان بار روی پیکسل های اصلی کاهش یابد و همین امر موجب افزایش طول عمر پنل و روشنایی بیشتر صفحه نمایش مخصوصا در تلویزیون های اولد می شود. نکته دیگر این برای رزولوشن  4K و 4K به بالا توانایی صفحه نمایش را در سطح فوق العاده ای افزایش می دهد.

دیگران خوانده اند:

کنترل فریم تصویر در تلویزیون های 2019-2020

Frame Interpolation در تلویزوین های 2019-2020

جمع بندی

صفحه نمایش ها بر اساس میزان تقسیم بندی پیکسل و ارائه رنگ های پایه مانند رنگ های قرمز، سبز و آبی، به صفحه نمایشهای RGB و WRGB تقسیم می شوند. در صفحه نمایش WRGB میزان نمایش روشنایی و ارائه رزولوشن های بالا مخصوصا در تلویزیون های اولد  نسبت به صفحه نمایش های RGB بالاتر است.  صفحه نمایش های WRGB  طول عمر بیشتری دارند چراکه پیکسل ها در حداکثر ظرفیت خود برای ارائه رنگ ها فعال نیستند، یک دیدگاه هم وجود دارد که هزینه تمام شده صفحه نمایش های WRGB پایین تر است بنابراین می توان گفت که WRGB بر RGB برتری دارد. ویژگی های صفحه نمایش در قسمت جزئیات مربوط به تلویزیون وجود دارد.

 

8 پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   WRGB برای تلویزیون های اولد و کیفیت تصویر 4K است. در کیفیت تصویر 4K تعداد پیکسل ها بیشتر و ریزتر هستند و پیکسل اضافی یعنی W جهت کمک به دیگر پیکسل ها در تلویزیون های 4K قرار گرفته است.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *