چرا تلویزیون های QLED در تنوع نمایش رنگ، کنتراست بالا، روشنایی و شفافیت تصویر بهتر هستند؟

 تلویزیون های کیولد QLED در این اواخر وارد بازار شدند. از آنجایی که این تلویزیون ها بعد از تلویزیون های LED  تولید شده اند دارای ویژگی هایی هستند که در تلویزیون های LED وجود ندارد و در واقع ارتقا یافته سخت افزاری و نرم افزاری تلویزیون های LED هستند. کاربران و یا خریداران در اکثر موارد می خواهند دلیل برتری تلویزیون های کیولد نسبت به تلویزیون های LED را بدانند چون  به لحاظ قیمت بازار تلویزیون های کیولد گرانتر بوده و هزینه تمام شده بیشتری در فرایند تولید نیز دارند.

QLED به چه معناست و پایه و اساس کار آن چگونه است؟

کیولد QLED از دو عبارت تشکیل شده و خلاصه شده است. Q به معنی کوانتوم است و LED هم به معنای Light Emiting Diode است. کوانتوم این مفهوم را می رساند که اساس کار نور پردازی نهایی برای پیکسل ها بر پایه تابش نقطه ای کوانتومی است و LED نیز به معنی نور پس زمینه از لامپ های ریزLED است که بر روی بردی پشت صفحه نمایش قرار گرفته اند.  اساس کار این تلویزیون ها به این صورت است که نور پس زمینه قبل از رسیدن به صفحه نمایش متحمل تغییراتی می شود و نصف این عملکرد و کارایی تلویزیون های QLED به آن مربوط می شود. در این تلویزیون های صفحه نازکی قرار گرفته که این صفحه نازک دارای ذرات کریستالی ریز است، ذرات ریز غیر هم اندازه هستند و تاثیرات متفاوتی بر نور پس زمینه دارند، بنابراین در مرحله اول این صفحه نازک که دارای کریستالی است تنظیم دقیق نور و تغییر در کیفیت رنگ و اشباع رساندن رنگ ها را موجب می شود.

صفحه نمایش های مدرن در تلویزیون های QLED

در تلویزیون های کیولد QLED مانند دیگر تلویزیون های  با کیفیت صفحه نمایش 4K از ویژگی پیکسلی WRGB استفاده شده است که نسبت به صفحه نمایش های RGB کاربرد و کارایی بهتری دارند.  در این صفحه نمایش هاWRGB هر پیکسل از 4 عدد ساب پیکسل تشکیل شده است. رنگ های پایه که از پیکسل ها انتشار می یابند رنگ های سبز، قرمز و آبی هستند بنابراین همیشه یک چهارم پیکسل خالی یا اضافه خواهد بود که وظیفه آن به دوش کشیدن بار اضافه روی دیگر همسایه های خود است. در نتیجه آن رنگ های غنی و روشنایی زیاد صفحه نمایش ایجاد می شود. بنابراین دومین دلیل برای برتری در نمایش رنگ ها و روشنایی صفحه نمایش های QLED نوع تکنولوژی در آرایش پیکسلی صفحه نمایش است که WRGB نام گرفته است.

پردازنده منحصر به فرد در تلویزیون های کیولد سامسونگ

تا حالا بستر ارائه تصویر را مورد بررسی قرار دادیم اما یکی از اجزای اصلی و فوق العاده تاثیر گذار در ارائه تصویر پردازنده تصویر است. تصویر توسط پردازشگر پردازش شده و بر روی صفحه نمایش داده می شود و اما تصویر که فقط یک فریم نیست. در یک تلویزیون مثلا 120 هرتزی، تصویر در یک ثانیه 120 بار نوسازی و پردازش شده و  همچنین 240 فریم تصویر نمایش داده می شود، اما آنچنان سریع این عمل اتفاق می افتد که با چشم غیر مسلح نمی توان آن را تشخیص داد. درست همانند لامپی 100 هرتز که در یک لحظه 100 بار خاموش و روشن می شود. بنابراین پردازشگر باید کارا و موثر باشد تا بهترین و سریعترین فرکانس یا تغییر تصویر را ایجاد کند که در تلویزیون سامسونگ آخرین تکنولوژی و فناوری پردازش قرار گرفته است. پردازشگر هوشمند نسل دوم کوانتومی Quantum AI 2 چه تجربه ای را برای کاربران ایجاد می کند؟

پردازشگر کوانتومی نسل دوم هوشمند  در تلویزیون های سامسونگ 2020

پردازشگر هایی که در سال 2019 در تلویزیون ها چه مدل های ال جی و چه مدل های سامسونگ هوشمند بودند و ویژگی های فوق العاده ای را ارائه دادند. این پردازشگرها در بسیاری از موارد شبیه به هم بوده و در یک سری ویژگی ها متمایز و برتری های نست به هم دارند. برای نمونه تلویزیون های اولد ال جی با پردازنده های هوشمند a7، a7  نسل دوم، a9،a9 نسل دوم وارد بازار شدند و تلویزیون های سامسونگ کیولد نیز با پردازنده هوشمند نسل دوم کوانتومی وارد بازار شده اند. در این پردازشگر ( پردازشگر هوشمند نسل دوم کوانتومی) تصویر به صورت هوشمند بازسازی می شود و قسمت هایی از تصویر به وسیله هوش مصنوعی اتخاذ شده  و در پردازشگر برجسته شده و رنگ های اشباع شده با ذرات کریستالی را قابل نمایش می سازد. در واقع سرعت این پردازشگر آنقدر زیاد است که فضای خالی ممکن در تصاویر، فورا با رنگ ها پر شده و تصویر روشن، شفاف و غنی از رنگ های متنوع نمایش داده می شود. نکته قابل تامل و توجه این است پردازنده های هوشمند کوانتومی QLED تصاویر 4K تا کیفیت 8K ارتقا می دهند.

ویژگی ارتقای کیفیت تصویر در تلویزیون های کیولد QLED با پردازنده کوانتومی  تجربه تماشای تصاویر 4K و 8K را فراهم می سازد.

دیگران خوانده اند:

تلویزیون های کیولد سامسونگ از نگاهی دیگر

طول عمر بیشتر در تلویزیون های ۲۰۱۹-۲۰۲۰ با صفحه نمایش WRGB

تفاوت صفحه نمایش های RGB با WRGB در تلویزیون های ۲۰۱۹-۲۰۲۰

جمع بندی

تلویزیون های سامسونگ QLED دارای کیفیت تصویر فوق العاده ، شفاف، غنی از رنگ های متنوع، روشنایی بالا، کنتراست بی نظیر هستند.  این تلویزیون با سه ویژگی کارا و مفید، این تصاویر با کیفیت را ارائه می دهد. یکی از این ویژگی ها که موجب کیفیت تصویر بالا و ارائه رنگ های متنوع می شود صفحه نمایش کیولد است که دارای ذرات کریستالی بوده و رنگ ها را به اشباع می رساند و دومی، نوع آرایش پیکسلی WRGB  و سومی هم پردازنده قوی هوشمند نسل دوم کوانتومی است که سرعت بالایی در پردازش داشته و کارایی بالایی در ارتقای تصویر دارد به گونه ای که تصاویر 4k  تا حد 8K  با کیفیت ارائه می دهد.

 

8 پاسخ
  1. امید
    امید گفته:

    به نظر شما کیفیت نمایش رنگ در تلویزیون کیولد بیشتر از تلویزیون اولد نیست؟ بعضی از فیلمای مربوط به کیولدها و اولدها رو که می بینیم اینجوریه

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *