Sharpness یا وضوح تصویر در تلویزیون ها به چه صورت است؟

ویژگی ها و امکانات تلویزیون از یک طرف و نحوه تنظیم و استفاده آنها از طرف دیگر موجب می شود تا تصویر شفاف و دقیق در اختیار کاربران قرار بگیرد. کاربران گاهی نحوه تنظیم دقیق تصویر را نمی توانند بر روی تلویزیون انجام دهند بنابراین از تصویر با کیفیت بی بهره خواهند بود. تنظیمات ابعاد تصویر و نوع استفاده از تلویزیون در تنظیمات آن وجود دارد. یک ویژگی در تلویزیون و در منو و تنظیمات به نام Sharpness  یا وضوح تصویر وجود دارد  که کارایی بالایی در نمایش تصویر دارد و ما در این نوشته آن را مورد بحث قرار می دهیم:

Sharpness  یا وضوح تصویر چیست؟

قطعا تا تعریف و معنی این واژه یعنی Shrpness را ندانید نمی توانید تفاوت  ها و ویژگی که این ویژگی بر روی نمایش تصویر ایجاد می کند را تشخیص دهید، Sharpness به معنی وضوح تصویر است شما اگر آن را در درجه های بالا تنظیم کنید  در واقع وضوح تصویری که نمایش داده می شود را افزایش داده اید در نتیجه می توانید لبه های اجزای نمایش داده شده در تصویر را به خوبی تشخیص دهید.

تفاوت رزولوشن با وضوح تصویر یا Sharpness

 این دیدگاه وجود دارد که وضوح تصویر یا Sharpness میزان رزولوشن تصویر را افزایش می دهد هر چند که تعداد پیکسل ها در صفحه نمایش ثابت و بدون تغییر است.در واقع وضوح تصویر کنتراست را افزایش می دهد و موجب می شود که کناره های تصویر به وضوح بیشتری رسیده و جزئیات بیشتری  نمایش داده شود و این دیدگاه منطقی تر به نظر می آید. بنابراین با افزایش وضوح تصویر کناره ها دقیق تر نمایش داده می شوند. بنابراین اگر رزولوشن تصویر کمتر از رزولوشن تصویر باشد می توان تا حد زیادی با افزایش وضوح تصویر کیفیت تصویر را بالا برد.

استفاده زیاد یا تنظیم در رنج بالای وضوح تصویر Sharpness چه تاثیر در کیفیت تصویر دارد؟

این ویژگی جدا از اینکه دارای کارایی زیادی در نمایش تصویر و افزایش کنتراست دارد استفاده زیاد از آن و یا تنظیم در درجه بالای آن موجب کاهش کیفیت تصویر می شود. در واقع در صورت استفاده زیاد تصویر بریده بریده شده و در اصر وضوح بالای لبه ها، تصویر بی روح و رونق و شفافیت خود را از دست می دهد و از طرف دیگر به سرعت چشم کاربر را خسته کرده و تجربه ناخوشایندی را در هنگام نمایش تصویر موجب می شود.

دیگران خوانده اند:

تکنولوژی Google Assistant در تلویزیون های فیلیپس

معرفی تکنولوژی های پیشرفته در تلویزیون های سونی تا سال 2019

قابلیت های هوشمند در تلویزیون های 2019-2020

جمع بندی

در تلویزیون ها از ویژگی و امکاناتی استفاده می شود که نحوه به کارگیری این این امکانات و ویژگی ها از سوی کاربر بسیار حائز اهمیت است. ویژگی وضوح تصویر یا Sharpness  به تصویر مربوط می شود و برای آن یک گزینه تنظیم در نظر گرفته شده است که تنظیم آن در یک حد قابل قبولی بسیار مفید بوده و موجب می شود تصویر با وضوح بالایی نمایش داده شود اما این گزینه یا ویژگی حد بهینه ای دارد و بیشتر از آن می تواند تصویر را بر هم زده و به سرعت چشم کاربر را خسته کند. این ویژگی زمیانی که کیفیت تصویر و یا رزولوشن تصویر کمتر از تلویزیون باشد بالاترین کارایی را به نمایش می گذارد.

6 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *