معنی و مفهوم OLED Burn-In چیست؟

حتما با تلویزیون های ال جی که اخیرا وارد بازار شده اند آشنایی دارید و یا نام مدل های متنوعی از آنها را شنیده اید که در میان آنها تلویزیون های اولد هم به سمع شما رسیده اند. چقدر درباره تلویزیون های اولد می دانید؟ اولد فناوری است که اخیرا وارد تلویزیون شده واساسا به ال جی تعلق دارد هر چند برند های دیگر هم تلویزیون اولد تولید می کنند اما این برند ها پنل های خود را از ال جی خریداری می کنند.

تجزیه ساختار تلویزیون OLED

تلویزیون اولد از چه قطعاتی تشکیل شده است؟ تلویزیون اولد از صفحه نمایش، برد الکترونیکی، برد نور پردازی ، سیستم صوتی و قاب و پایه ها تشکیل شده است. ما در اینجا صفحه نمایش اولد OLED را مورد بررسی قرار می دهیم. در این صفحه نمایش از پنل شیشه ای که جنس آن کریستال مایع Liquid Crystal است تشکیل شده است. پشت این پنل شیشه ای از دو لایه تشکیل شده است که یک لایه آن آلی Organic است که نور لازم را تولید می کند، زمانی که انرژی برق از یک صرف آن وارد و از طرف دیگر خارج می شود کل لایه الی روشن شده و رنگ آبی را تولید می کند. سپس رنگ آبی از یک لایه دیگر که فیلتر رنگ نامیده می شود می گذرد و آن لایه رنگ آبی را به سه رنگ آبی، سبز و قرمز تبدیل می کند. پرفروش ترین تلویزیون اولد ال جی مدل C9 می باشد که مشخصات و تصویر آن را در زیر آورده ایم.

مشخصات کامل تلویزیون اولد ال جی مدل C9

مزیت های تلویزیون اولد OLED

در تلویزیون های اولد از ویژگی و امکانات فوق العاده ای استفاده شده است. اولا در تلویزیون اولد نور پس زمینه وجود ندارد، بنابراین مشکل سوختن لامپ های ال ای دی و یا برد LED وجود ندراد. در تلویزیون اولد نور پس زمینه کنترل بیشتری بر روی تصویر دارد و هر پیکسل می توان خاموش و یا روشن شود و از آنجایی که هر پیکسل می تواند مشتقل عمل کند، رنگ سیاه عمیق به خوبی و با کارایی بالایی نمایش داده می شود. در تلویزیون های اولد از پردازنده های قوی تر استفاده شده است که هوشمند می باشند و کارایی بالاتری در پردازش داده های تصویر دارند.

معایب تلویزیون اولد OLED

در تلویزیون های اولد با وصف مزایا، معایبی هم وجود دارد. این تلویزیون ساختار نوینی را دارند و علی رغم اینکه نور پس زمینه را حذف کرده اند، اما نسب به نوع استفاده بسیار حساس هستند. در تلویزیون های اولد لایه آلی Organic نسبت به جهت دار بودن المان های پخش کنند نور حساس است و زمانی که در یک راستا قرار گیرند و مدت زیادی در ان راستا بمانند دیگر انگار از مایع به جامد تبدیل شده و انعطاف خود را از دست می دهند. در نتیجه تلویزیون های اولد با مشکل OLED Burn -IN مواجه هستند.

OLED Burn-In چیست؟

در تلویزیون های اولد مشکل Burn -In وجود دارد، Burn -In به معنی سوختن خود به خودی است. اما برای حل این مشکل و پیشگیری از آن باید چکار کرد. در واقع این مشکل راه حلی ندارد یعنی زمانی که اولد دچار این مشکل شد نمی توان آن را تعمیر کرد اما می توان از پیش امدن چنین مشکلی جلوگیری کرد. چگونه؟ تلویزیون اولد را نباید به مدت طولانی در یک تصویر ثابت نگه داشت یا نباید از تلویزیون اولد برای دوبین مداربسته استفاده کرد. در صورتی که تلویزیون اولد برای مدت طولانی در یک شبکه باشد، لوگو و یا آرم آن شبکه بر روی صفحه نمایش اولد باقی می ماند و زمانی که کانال را عوض می کنید سایه ای از آن لوگو بر روی همه کانال ها و تصاویر موجود خواهد بود. اما راه کار چیست؟ رعایت اصولی استفاد از تلویزیون است، مدت زمانیکه به عنوان بهینه و حد مرز روشن گذاشتن تلویزیون در یک شبکه و یا تصویر ثابت نگه داشته شود 7 ساعت است. اگر یکم فکر کنیم چنین مشکلی یعنی Burn-in به ندرت پیش می آید چون کمتر کسی تلویزیون را در یک شبکه و یا یک تصویر ثابت به مدت 7 ساعت به امان خود می گذارد.

جمع بندی

هر وسیله الکترونیکی نیاز به مراقبت و نگهداری صحیح دارد و تلویزیون های اولد نیز از این قاعده مستثنی نیستند. تلویزیون های اولد آخرین تکنولوژی را دارا هستند و قیمت این تلویزیون ها در رده بالایی قرار دارد. در این نوشته مراقبت از تلویزیون های اولد را بیان کردیم. اگر تلویزیون های اولد به خوبی و با رعایت مورد استفاده قرار گیرند می توانند سالم مانده و طول عمر بالایی را داشته باشند.

6 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *