تلویزیون سامسونگ SUHD چیست؟

شرکت های تولید کننده تلویزیون مانند شرکت ال جی و سامسونگ که از اصلی ترین شرکت ها هستن که در مقیاس وسیعی تلویزیون تولید می کنند، فناوری ها و تکنولوژی های جدید را به تلویزیون های خود اضافه کرده و در قالب اسم و یا نام خاصی به بازار فروش عرضه می کنند. تا به امروز و مخصوصا در سال های اخیر تلویزیون های زیادی روانه بازار شده است  و ما آنها را با نام ها و اسم و رسم های خاص و متفاوتی دیده ایم. تلویزیون سیر سعودی پیشرفت داشته است.  در تلویزیون هایی که امروزه در بازار کشور وجود دارد از کریستال مایع برای ساخت صفحه نمایش آنها استفاده شده است که به اختصار به آنها LCD گفته می شود در تلویزیون ها برای نور دهی به پیکسل ها از نور پس زمینه یا Backlight استفاده می شود و چون این نور پس زمینه توسط لامپ های LED که بر روی بردی سوار شده اند انجام می شود گاها به تلویزیون ها ال ای دی هم گفته می شود. در بسیاری از سایت های فروش و یا حتی سایت خود شرکت سازنده به تلویزیون ها و صفحه نمایش آنها ال ای دی ال سی دی هم گفته می شود.

تلویزیون های LED و LCD چه فرقی با هم  دارند؟

زمانی در بازار کشور تلویزیون های پلاسما موجود بودند اما با پیشرفت تکنولوژی تلویزیون ها با ویژگی ها و فناوری های جدید وارد بازار شدند. تلویزیون هایی که در بازار کشور وجود دارند دارای صفحه نمایش LCD هستند که LCD از عبارت Liquid Crystal Display برگرفته شده است و به معنی کریستال مایع است. نور پس زمینه هم برای تلویزیون ها یک قسمت حیاتی است تلویزیون ها برای نوردهی به پیکسل ها به نور پس زمینه نیاز دارند و این نور پس زمینه به واسطه لامپ های LED که بر روی بردی در پشت تلویزیون سوار شده و عمل نور پردازی را انجام می دهند تامین می شوند. LED مخفف عبارت Light Emitting Diode است. بسیاری از کاربران LCD و LED را دو مقوله جدا دانسته  در حالیکه نمی شود آنها را با هم مقایسه کرد. در درون یک تلویزیون هم LCD و هم LED وجود دارد، بنابراین هم می توان تلویزیون های امروزی موجود در بازار کشور را LCD و یا LED  نام گذاری کرد.

پیشنهاد ویژه :  پرفروش ترین تلویزیون های ال جی 2019-2020

کیفیت تصویر در تلویزیون های موجود در بازار

کیفیت تصویر رابطه مستقیم با نوع صفحه نمایش و تکنولوژی به کار رفته در ساخت تلویزیون دارد. تلویزیون های موجود در بازار کشور دارای کیفت تصویر Full HD ، HD، UHD  هستند، اما در واقعیت این کیفیت تصاویر چه تفاوت هایی با هم دارند. تلویزیون های HD کیفیت و رزولوشن ۷۲۰ را دارند و کیفیت تصویر در این مقدار رزولوشن نسبتا خوب است. کیفیت تصویر Full HD با رزولوشن ۱۰۸۰ ارائه می شود و تعداد پیکسل هایی که در نمایش تصویر نقش دارند به نسبت HD بیشتر است در این گونه کفیت نمایش جزئیات بیشتر از کیفیت تصویر HD است. کیفیت تصویر UHD همان کیفیت تصویر ۴k است که در آن کیفیت تصویر با رزولوشن ۲۱۶۰ ارائه می شود و تعداد پیکسل های موجود در صفحه نمایش آن بیشتر کیفیت تصویر Full HD است.اما کیفیت تصویر سوپر ۴K یا سوپر UHD چیست؟

پیشنهاد ویژه :  هر آنچه باید درباره سیستم صوتی DTS Virtual : X Surround Sound بدانید

 SUHD در تلویزیون ها

در تلویزیون هایی که تولید شرکت ال جی و سامسونگ هستند گاها در سایت سازنده یا برروی کارتن آنها از عبارت  SUHD استفاده شده است، اما این عبارت SUHD به چه معنی است. UHD مخفف عبارت Ultra High Definition است و حرف S در جلوی آن چه معنی می دهد و از چه کلمه ای برگرفته شده است، از کلمه سامسونگSamsung، سوپر Super و یا Sarry ؟ شرکت سامسونگ برای برخی از محصولات خود که از لحاظ کیفیت در رده بالایی قرار می گیرند از حرف S در نام گذاری آنها استفاده می کند، برای مثال تلویزیونSUHD.   بنابراین SUHD همان UHD است که رزولوشن ۲۱۶۰ را برای ارائه تصویر نمایش می دهند.

ویژگی های ارتقای کیفیت تصویر در تلویزیون ها

ویژگی های زیادی در تلویزیون های موجود در بازار هستند که در ارائه تصویر نقش اساسی ایجاد می کنند این ویژگی ها در پردازنده تلویزیون هستند. ویژگی هایی مانند Pure Color و یا mega Contrast ، Contrast Enhancer ومحدوده استاندارد دینامیکیHDR هستند که تصاویر را به صورت شفاف و غنی از رنگ ها نمایش می دهند. این ویژگی ها در مراحل پردازش تصویر در تلویزیون اعمال می شوند برای نمونه ویژگی دیگری به نام Noise Reduction ، از بریدگی تصویر یا کم شدن شفافیت تصویر در هنگام نمایش جلوگیری می کند.

پیشنهاد ویژه :  مقایسه تلویزیون ال جی OLED C9 و تلویزیون سامسونگ QLED Q70

نوشته های مرتبط:

بهترین تلویزیون های سامسونگ ۲۰۱۹

جمع بندی

با پیشرفت در زمینه تولید صفحه نمایش از اسم و نام های مختلفی برای آنها استفاده می شود. بیشتر کاربران این اسم ها و نام ها را اشتباه گرفته و در هنگام خرید دچار اشتباه می شوند. تلویزیون های موجود در بازار همهگی ال سی دی هستند و از نور پس زمینه ال ای دی استفاده می کنند و به این دلیل است که گاها به آنها ال ای دی گفته می شود. تلویزیون ها دارای کیفیت های تصویر متفاوت هستند که به اختصار آنها را در بالا توضیح دادیم. کیفیت تصویر سوپر UHD در تلویزیون های سامسونگ یه مقداری پیشرفته تر از کیفیت تصویر UHDاست که سامسونگ به دلیل اینکه یه مقداری آن را متمایز و پیشرفته تولید کرده است از حرف S در جلو کیفیت استفاده کرده است. تلویزیون های سوپر UHD سامسونگ ، تلویزیون های Triluminous سونی و یا تلویزیون های prime UHD ال جی از ذرات نانو برای تصفیه رنگ استفاده می کنند و به نسبت تصویر شفاف تری دارند.

9 پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   تلویزیون های سونی در گذشته برای نمایش رنگ از تعریف کواترون یا چهار رنگ استفاده می کردند ولی امروزه از تعریف Triluminus استفاده می کنند که تعریفی برای نمایش رنگ است و به عبارتی قدرت پردازنده در تلویزیون های سونی را نشان می دهد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *