تلویزیون OLED چیست؟ مزایا و حقایقی در مورد این تلویزیون

در طول چند سال اخیر تلویزیون ها به سرعت در حال تکامل بوده اند. رویای تکنولوژی OLED به واقعیت تبدیل شده است. حالا شما می توانید تلویزیون OLED خود را بدون هیچ مشکلی خریداری کنید. برای کمک به تصمیم گیری شما متن کوتاهی را آماده کرده ایم که دقیقا توضیح می دهد تکنولوژی OLED چیست, چرا استفاده از آن در ساخت تلویزیون اقدامی بسیار پیشگامانه است, و مزایای تلویزیون های OLED چیست.

تلویزیون OLED چیست؟

OLED مخفف کلمه (Organic Light-Emitting Diode) می باشد. تلویزیون OLED فناوری در تلویزیون است که برای تولید تصاویر روی صفحه از دیودهای غنی شده استفاده می کند. در واقع با عبور جریان الکتریسیته از موادی که این رنگ‌ ها را تولید می کنند. هنگام عبور جریان الکتریسته هر کدام از این دیودها می تواند به صورت جداگانه درخشش داشته باشد و مجموعه وسیعی از رنگ ها تولید کند.  هر پیکسل با خاموش شدن می‌تواند مشکی مطلق را به وجود آورد. تلویزیون های  OLED صحنه هایی با جزئیات کامل و کنتراست قوی را به شما نشان می دهند,  همچون سیاهی مطلق و رنگ های غنی و پر جنب و جوش. در عین حال با محیط زیست سازگار, و از انرژی زیاد استفاده نمی کند.

دو نوع فناوری OLED وجود دارد: پسیو (Passive-Matrix) و اکتیو (Active-Matrix). فناوری Active-Matrix الکترون ها را ملزم به خاموش و روشن کردن هر پیکسل به طور جداگانه می کند. این فناوری برای نمایش سیاهی مطلق بسیار بهتر است, و به همین دلیل است که در تلویزیون های OLED امروزی استفاده می شود. یک پنل OLED معمولا از چهار لایه اولیه تشکیل شده است: زیر ساختار,  که به عنوان چارچوب ساختاری عمل می کند؛ قطب مثبت، که الکترونها را جذب می کند؛  قطب منفی،  که الکترون ها را تامین می کند؛ و لایه ای اصلی بین آنها. این لایه اساسی همچنین به یک لایه هدایت کننده نیز تبدیل می شود, که “مسیرهای الکترون” را تامین می کند;  الکترون هایی که از میان لایه ها عبور می کنند می توانند به لایه اصلی ضربه بزنند, که در این فرایند انرژی نیز آزاد می شود و موجب ایجاد  یک لایه ساطع کننده نور می شود. و درنهایت رنگهای آبی, قرمز, و سبز به لایه زیرین افزوده می شود.

oled

مزایای تلویزیون های OLED

مصرف انرژی پایین

در تلویزیونهای OLED بسته به محتوای نمایش داده شده میزان مصرف انرژی متفاوت است . در تلویزیونهای OLED اگر تصویر در حال نمایش تیره باشد ، مصرف انرژی کمتر و اگر روشن باشد ، مصرف انرژی بیشتر. چرا که به هنگام نمایش دادن رنگ تیره پیکسلهای مربوطه خاموش می شوند.

کیفیت تصویر بهتر

برجسته ترین ویژگی تلویزیون های OLED عدم استفاده از نور پس زمینه است ، به این ترتیب تلویزیونهای OLED رنگ سیاه واقعی را نمایش می دهند که به کنتراست بی نهایتی هم کمک می کنند. به زبان ساده تر در تلویزیونهای OLED پیکسلهای سازنده باید خودشان نور خودشان را تامین کنند و به همین دلیل هنگام نمایش دادن رنگ مشکی ، کافی است این پیکسلها خاموش شوند تا عمیق ترین رنگ سیاه را به تصویر بکشند و نتیجه ی آن هم کنتراست بی نهایت خواهد بود.

زمان واکنش و تاخیر

زمان پاسخگویی به این معنی است که برای هر دیود چه مدت طول می کشد که از حالت روشن به خاموش تغییر کند. در واقع میزان زمانی است که صفحه نمایش برای نشان دادن تصویر ورودی نیاز دارد. در گذشته LCD‌ها به طور مشخص اشیاء متحرک را تار نشان می‌دادند و نمی‌توانستند با سرعت فریم‌های تصویر ورودی هماهنگی کامل داشته باشند و نتیجه نمایش تصویری تار در هنگام حرکات سریع بود. هرچه زمان پاسخ سریعتر باشد, تصویرهای محو شده کمتری خواهیم داشت. در حال حاضر تلویزیون های OLED  سریعترین زمان پاسخ در بین هر نوع تلویزیون دیگر را دارا می باشند, و این باعث می شود که در این زمینه برنده واقعی باشد.

زاویه دید کامل

زمانی که پیکسل های OLED نور و رنگ خود را منتشر می کنند، زاویه دید بسیار گسترده تری را مهیا می کنند. صفحه نمایش OLED را می توان بدون افت روشنایی در زاویه دید شدید تا 84 درجه مشاهده کرد.

وزن سبک و طراحی نوآورانه

پنل های OLED بسیار نازک هستند و نیازی به نور پس زمینه ندارند. با توجه به این واقعیت تلویزیون OLED وزن بسیار کمی نسبت به سایر تلویزیون ها دارند و بسیار باریک می باشند. باریک بودن تلویزیون های OLED باعث می شود که در آپارتمان های مدرن عالی بنظر برسند.

oled 4

منبع: lg.com

دیگران خوانده اند:

6 پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   تلویزیون اولد بر پایه یک تکنولوژی جدید است که نور پس زمینه در آن حذف شده است اما کیولد بر پایه یک تکنولوژی است که بر روی تلویزیون های LED پیاده شده است، بنابراین کیولد یک تلویزیون LED ارتقا یافته است و اولد یک تلویزیون کاملا متفاوت با تلویزیون های LED است. کیفیت تصویر، فرکانس و کنتراست در تلویزیون های اولد فوق العاده است و تلویزیون های کیولد هم نمایش رنگ عالی دارند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *