Multi HDR چیست و چگونه عمل میکند؟  Multi HDR در نمایشگرهای ال جی

HOME

Multi HDR چیست ؟ امروزه شرکت های سازنده ی تلوزیون در تلاش برای ساخت تلویزیون هایی با کیفیت تصویر بالاتر هستند. در این زمینه ال جی با تولید تلویزیون هایی که مجهز به فناوری Multi HDR هستند تحول شگرفی در بهبود کیفیت تصویر تلویزیون های خود ایجاد کرده است. در تلویزیون های عادی رنگ های روشن و تاریک به صورت همزمان در تصاویر قابل نمایش نیستند و درنتیجه رنگ های تیره با عمق کمتری نشان داده خواهند شد، اما در تلویزیون هایی با فناوری Multi HDR مشکل عمق رنگ ها حل شده و این فناوری باعث بهبود و افزایش کیفیت تصویر شده است.

تکنولوژی هایی که در Multi HDR مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از HDR10، Active HDR، Dolby Vision، HLG. تلویزیون های LG Super UHD از Dolby Vision و فرمت HDR با کیفیت بالا و همچنین HDR10 و HLG پشتیبانی میکند. با استفاده از پردازش صحنه به صحنه، LG Super UHD کیفیت تصاویر و تجربه مشاهده را به سطح بالاتری از کیفیت رسانده است.

HDR10 از فراداده‌ ی استاتیک یا ایستا استفاده میکند، استاندارد +HDR10 از ابرداده‌ های دینامیکی برای خلق کنتراست بهتر و رنگ‌ هایی نزدیک به واقعیت استفاده میکند که نهایتا تجربه دیداری را بسیار بهتر میکند. با استفاده از این ابرداده‌ های دینامیکی کدگذاری شده در سیگنال +HDR10، این استاندارد میتواند سطح روشنایی سیگنالHDR را بصورت صحنه به صحنه تنظیم کرده و تصویری بسیار نزدیکتر به واقعیت را ارائه دهد.

Dolby Vision یک استاندارد HDR اختصاصی می باشد که جایگاهی بالاتر از HDR10 دارد و تفاوت آن ها در این است که Dolby Vision از 12 بیت در هر رنگ استفاده می کند. دالبی ویژن در واقع یک فرایند است از زمانی که محتوا تولید می شود تا زمانی که تصویر برای شما پخش می شود یعنی یک فرایند کامل از زمان تولید تا زمان مصرف می باشد.

بر خلاف دیگر روش‌های HDR که محتوا را از قبل رمزگذاری و آماده استفاده میکنند، سیستم HLG به گونه ای طراحی شده که برای پخش زنده مورد استفاده قرار گیرد. فناوری Hybrid Log-Gamma نیازی به استفاده از ابرداده ندارد، زیرا سازگار با نمایشگرهای SDR و HDR است. قابلیتی که HLG در سیستم هایی مانند HDR10 یا Dolby Vision ارائه میدهد این است که شما به سخت افزار خاص نیاز ندارید و به کارگیری این فناوری برای تولید کنندگان محتوا آسان است زیرا با دستگاه های موجود سازگار است.

در نهایت بیان این نکته کم اهمیت نخواهد بود که تلویزیونهای با فناوری HLG دارای بهترین تصاویر به لحاظ پردازش رنگها هستند. پس از این نوع نمایشگرها، فناوری Dolby Vision در رتبه دوم قرار میگیرد. این به معنای ضعیف بودن Dolby Vision نیست بلکه این برتری تنها به صورت نسبی می باشد. فناوری های +HDR10 و HDR نیز به ترتیب در موقعیت های سوم و چهارم در این سنجش قرار می گرند.

مطالب جذاب دیگر:

6 پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   بله پردازش در Dolby Vision بهتر و با کیفیت تر است چرا که انعطاف بیشتری داره و داده های دینامیکی واستاتیکی را به خوبی ارائه می دهد در حالی که HDR فقط داده های استاتیکی را پردازش می کند.

   پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   پردازنده برای تصاویر HDR بسیار ضروری است و باید در رده بسیار بالایی باشد و بعد از آن ویژگی های چون نور پس زمینه و کارت گرافیک در رده دوم و سوم قرار می گیرند تا تصاویر HDR به خوبی پدازش و نمایش داده شود.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *