اواپراتور چیست؟ | اواپراتور یخچال چیست؟

اواپراتور یخچال چیست، از جمله سوالات رایجی است که در هنگام عیب یابی یخچال فریزر مطرح است. در پاسخ به این سوال می‌توان اواپراتور یخچال را یک قطعه مرتبط با عمل سرد کردن در یخچال فریزر معرفی کرد. لوله‌های مارپیچی که عمل انتقال حرارت برای تولید سرما را در یخچال بر عهده داشته اواپراتور یخچال نامیده می‌شوند. یافتن پاسخ سوال اواپراتور یخچال چیست در زمان بروز مشکل در سیستم سرمایشی یخچال فریزر اهمیت دارد. از آنجایی که عملکرد اواپراتور یخچال مساوی با جریان دمای سرد در محیط یخچال و عمل سرما سازی است، بنابراین نیاز به تعمیر اواپراتور و خرابی ناشی از آن را می‌توان علت یخ نزدن فریزر و سرد نکردن یخچال دانست.

اواپراتور یخچال چیست؟

همان طور که در مقدمه مطلب اشاره شده اواپراتور قطعه‌ای موثر در عمل سرما سازی یخچال فریزر است. اواپراتور یخچال به گونه‌ای طراحی شده که اجزای تشکیل دهنده‌ی آن در دریافت حرارت محیط و تامین سرمای استاندارد فضای داخلی یخچال فریزر نقش بسزایی دارند. برای تفهیم بهتر سوال اواپراتور چیست، می توان گفت وظیفه اصلی این قطعه تبدیل مایع به گاز در محیط یخچال بوده که این کار عمل سرما سازی در یخچال است. همین عامل باعث شده که در هنگام مواجهه با مشکل یخ نزدن فریزر یا سرد نکردن یخچال بررسی این قطعه در اولویت قرار دارد.

انواع اواپراتور یخچال

نوع اواپراتور یخچال بر اساس محل استفاده آن تعیین شده و از نظر ویژگی با هم تفاوت دارند. جنس اواپراتور در هنگام نصب در یخچال با مواقعی که در سردخانه‌های صنعتی یا یخچال‌های صنعتی قرار گرفته متفاوت است. بنابراین انواع اواپراتور را بر اساس موارد اشاره شده می‌توان در سه بخش به صورت زیر دسته بندی کرد.

  • اواپراتور لوله ای: جنس این قطعه از فولاد یا مس است. بیشترین حجم استفاده از آن در سردخانه‌های صنعتی برای نگهداری طولانی مدت مواد غذایی است.
  • اواپراتور صفحه ای: از این مدل اواپراتور بیشتر در یخچال فریزر‌های خانگی استفاده می‌شود. اواپراتور صفحه‌ای بصورت تکی و گروهی در اتاق‌های انجماد مورد استفاده قرار می‌گیرد. محل تعبیه آن در دیواره یخچال است.
  • اواپراتور پره‌دار: این مدل را نیز می‌توان در ردیف اواپراتور لوله‌ای قرار داد. دلیل نامگذاری این قطعه استفاده از پره‌هایی برای جذب بهتر حرارت لوله هاست. اواپراتور یخچال از نوع پره‌ای فضای کمتری را در یخچال می‌گیرد.

در حالت کلی یک سری اقدامات سرویس و نگهداری یخچال مثل تعویض لاستیک درب یخچال در صورت بروز خرابی و موارد مشابه در کنترل دمای محیط دستگاه و جلوگیری از مشاهده ایراداتی مثل سرد نکردن یخچال فریزر تاثیر بسزایی دارد.

اجزای تشکیل دهنده اواپراتور یخچال

یکی از موارد تاثیر گذار در شناخت قطعه اواپراتور یخچال و نحوه عملکرد اواپراتور آشنایی با قطعات تعبیه شده در آن است. اجزای اصلی تشکیل دهنده اواپراتور یخچال چندین چرخش لوله مس یا آلومینیوم است. اما در هدایت و انجام عمل سرما سازی، فن اواپراتور، کندانسور یخچال، سنسور اواپراتور و دیگر قطعات وابسته نقش اساسی دارند.

عملکرد اواپراتور یخچال

پس از آشنایی با انواع اواپراتور در ادامه حتما برای شما سوال پیش آمده که نحوه عملکرد این قطعه به چه صورت است. در این قسمت شرح مختصری از وظیفه‌ی اواپراتور یخچال را برای شما در بیان خواهیم کرد. عملکرد دقیق اواپراتور تحت تاثیر سه عامل افت فشار، اختلافات دما و نوع سیالات وابسته است. فضای کافی برای گردش سیالات در محیط نیازمند کم بودن افت فشار در محیط بیرونی و داخلی است. همین طور برای تبخیر مایع موجود در کویل اواپراتور نیاز به یک اختلاف دمای بالاست. نوع سیالات در انتخاب جنس کویل تاثیر بسزایی دارد. وظیفه‌ی اواپراتور یخچال ایجاد سرمایش در محیط یخچال است. وقتی مایع مبرد(مایع یا گاز برای کاهش دمای محیط) مثل گاز فریون در لوله های اواپراتور قرار می گیرد، فن اواپراتور گرمای محیط را جذب و در نهایت عمل خنک سازی محیط تحت تاثیر تبدیل مایع به گاز صورت می‌پذیرد.

علت یخ زدن اواپراتور یخچال چیست؟

یکی از رایج ترین مشکلات یخچال فریزر یخ زدن اواپراتور بوده که با علائم خاصی همراه است. یخ زدن یا برفک بستن اواپراتور یخچال تحت تاثیر خرابی لاستیک درب یخچال فریزر، باز بودن بیش از حد درب یخچال و خرابی قطعات دیفراست یخچال بروز می‌دهد. علاوه بر این موارد خرابی ترموستات و تنظیم نبودن دمای یخچال فریزر در بروز این مشکل تاثیر داشته که نیاز به تعمیر ترموستات یخچال را به همراه دارد. برای جلوگیری از این مشکل اگر از تنظیم بودن دمای یخچال اطمینان دارید تا جایی که می‌توانید در باز و بسته کردن فریزر و چیدمان وسایل در آن دقت لازم را داشته باشید. علاوه بر این موارد در صورت شدت گرفتن یخ زدن اواپراتور و سرد نکردن یخچال و فریزر هر چه سریعتر با تعمیرکاران متخصص در این زمینه در ارتباط باشید.

تست و تعمیر اواپراتور یخچال فریزر

خرابی اواپراتور یخچال با نشانه‌هایی مثل جمع شدن آب در کف یخچال، یخ نزدن فریزر و گرم شدن یخچال همراه است. اولین اقدامی که در هنگام مشاهده این ایرادات صورت می‌گیرد تست و تعمیر اواپراتور است. تست فن اواپراتور با بررسی برقراری اتصال در سیم‌ها و همین طور عدم خرابی این تجهیزات صورت می گیرد. جداسازی غیر اصولی این قطعه و تست ناصحیح آن با مشکلات اساسی در قطعاتی مثل کندانسور و موتور اواپراتور را به دنبال دارد. در هرشرایطی تشخیص خطا و ایرادات لوازم برقی و حساس آشپزخانه نیاز به تخصص و آموزش کافی دارد.

سخن پایانی

یخچالها یکی از ضروری ترین دستگاههای مورد نیاز هر خانه ای هستند و از این رو باید اهمیت ویژه ای به آنها داده شود. چه بسا که اگر با نحوه استفاده از آنها آشنایی کامل نداشته باشیم، با استفاده نادرست از آنها، طول عمر کمتری خواهند داشت. در هر حال نکاتی که در بالا یاد شدند از مهم ترین عبارات و اصطلاحات به کار رفته روی یخچالها هستند و با اطلاع از معانی این عبارات، استفاده از یخچالها و ساید بای سایدها راحت تر می شود. آشنایی با مفاهیم نیز می تواند لازمه خرید یخچال باشد. اگر به فکر خرید یخچال از بانه هستید پیشنهاد می کنیم از یخچالهای موجود در فروشگاه بانه90 دیدن کنید. قیمت یخچال بانه در این فروشگاه در منصفانه ترین سطح قرار داشته و با توجه به استانداردهای موجود، قیمت گذاری می شوند.

مطالب جذاب دیگر:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *