QD-OLED چیست؟ | تلویزیون QD-OLED

وقتی صحبت از بهترین تلویزیون هایی که می توانید بخرید به میان می آید، دو نوع وجود دارد که بالاتر از بقیه قرار دارند: تلویزیون های OLED و تلویزیون های QLED. هر دو فناوری نمایشگر برتر بسته به فضای زندگی و ترجیحات شخصی شما دارای مزایا و معایبی هستند. اما به نظر می رسد روزهایی که مجبور به انتخاب بین این فناوری های تلویزیونی سطح بالا هستیم، به پایان خود نزدیک شده است. در نمایشگاه CES 2022، سامسونگ جایزه نوآوری را برای تلویزیون QD-OLED خود دریافت کرد، یک نوع نمایشگر کاملاً جدید که فناوری OLED را با QLED ترکیب می کند؛ بهترین موقعیت واقعی در هر دو فناوری. تقریباً در همان زمان، سونی اعلام کرد که یک تلویزیون QD-OLED را با استفاده از نوع پنل خود سامسونگ به بازار خواهد آورد.

اگر واقعاً وارد عصر QD-OLED می‌شویم، درک مزایای پیشنهادی این فناوری مهم است. بیایید با اصول اولیه شروع کنیم.

تلویزیون OLED چیست؟

تلویزیون‌های OLED (organic light-emitting diode) به دلیل کنتراست بی‌نظیر، زوایای دید فوق‌العاده، و کیفیت تصویر فوق‌العاده‌شان مشهور هستند. راز موفقیت OLED به پیکسل های آن مربوط می شود. در حالی که تلویزیون‌های LED برای نورپردازی، به سیستم‌های نور پس‌زمینه LED پیچیده متکی هستند، پیکسل‌های یک تلویزیون OLED خودنور هستند، به این معنی که مستقل از یکدیگر، روشن و خاموش می‌شوند. این قابلیت اجازه می دهد تا سطوح کامل سیاه و سفید تولید شوند (سفید و سیاه مطلق). به بیانی عملی، اگر در حال تماشای صحنه‌ای در فضای بیرون در یک تلویزیون OLED هستید، تاریکی کاملاً سیاه به نظر می‌رسد و مناطق اطراف هر قسمت روشن کاملاً عاری از پراکندگی نور هستند. نسبت کنتراست نامحدود تلویزیون OLED تقریباً بر هر جنبه دیگری از عملکرد، تأثیرات مثبت و آبشاری دارد. این فناوری اجازه می دهد تا یک تصویر فوق العاده غنی از جزئیات، رنگ های دقیق و تن های سایه عاری از جلوه نامطلوب داشته باشید. ماهیت خود تابشی نمایشگرهای OLED همچنین اجازه می دهد تا وسیع ترین زاویه دید را در بازار امروز داشته باشید.

اگر تلویزیون‌های OLED یک مشکل مرتبط با عملکرد داشته باشند، این است که به اندازه تلویزیون‌های LED رده بالا روشن نیستند.

روشنایی تلویزیون اغلب به صورت «nits» گزارش می‌شود، یک مخفف رایج برای اندازه‌گیری خروجی روشنایی و اگر تلویزیون‌های OLED یک ضعف مرتبط با عملکرد داشته باشند، آن این است که به اندازه تلویزیون‌های LED رده بالا که دارای همان قیمت هستند، روشن نیستند. حتی در HDR، روشن‌ترین OLED که تا به حال آزمایش کرده‌ایم، دارای روشنایی پایدار در حدود 750 تا 800 نیت است؛ بیش از نصف یک تلویزیون LED ممتاز. این باعث می‌شود آن‌ها انتخابی ایده‌آل برای افرادی با فضاهای زندگی با نور زیاد نباشند. از نظر خرید، طیف وسیع تری از تلویزیون های LED درجه یک نیز در مقایسه با تلویزیون های OLED با قیمت مشابه وجود دارد.

تلویزیون QLED چیست؟

اگر در حال خرید یک تلویزیون LED با قیمت بالاتر و در سطح OLED هستید، احتمال زیادی دارد که انتخاب شما یک تلویزیون QLED باشد. مارک های تلویزیون به روش های مختلفی به نمایشگرهای نقطه کوانتومی اشاره می کنند. سامسونگ و TCL آنها را تلویزیون های QLED می نامند، در حالی که سونی فناوری اختصاصی نقاط کوانتومی خود را “Triluminos Color” می نامد. در حال حاضر دو راه برای اعمال نقاط کوانتومی روی صفحه وجود دارد، اما تأثیر اساسی روی مشاهده، یکسان است.

نقاط کوانتومی نانوکریستال های میکروسکوپی هستند که با برخورد با نور آبی، نور قرمز یا سبز ساطع می کنند. آنها به یک صفحه نمایش اجازه می دهند تا از نور آبی و روشن برای روشن کردن پیکسل های خود استفاده کند و اشباع رنگ قرمز و سبز را در این فرآیند افزایش دهند. تلویزیون‌ها از رنگ «افزودنی» استفاده می‌کنند و از آنجایی که قرمز، سبز و آبی رنگ‌های اصلی آن‌ها هستند، افزایش اشباع قرمز/سبز به میلیون‌ها رنگ ثانویه و ثالثی که رنگ‌های اصلی برای ایجاد آنها استفاده می‌شوند گسترش می‌یابد.

تلویزیون‌های QLED معمولاً تصویری روشن‌تر و رنگارنگ‌تر از تلویزیون‌های LED بدون نقاط کوانتومی ارائه می‌دهند.

به طور خلاصه، تلویزیون‌های QLED معمولاً تصویر روشن‌تر و رنگارنگ‌تری نسبت به تلویزیون‌های LED بدون نقاط کوانتومی ارائه می‌دهند. در واقع، روشن‌ترین تلویزیون‌هایی که تاکنون آزمایش کرده‌ایم، همگی تلویزیون‌های QLED بوده‌اند؛ برخی از آنها تا ۲۰۰۰ نیت در HDR بالا می‌روند. این ویژگی ها، آنها را برای افرادی که اتاق نشیمن روشن دارند یا افرادی که به دنبال رنگ های روشن و غنی هستند، انتخاب های عالی می کند.

اما باز با این وجود تمام تلویزیون‌های QLED از نوع تلویزیون‌های LED بوده‌اند، به این معنی که فاقد مزایای بسیاری از تلویزیون‌های OLED هستند. اگر مجبور نباشید بین OLED و QLED یکی را انتخاب کنید چه؟ اگر فناوری جدیدی وجود داشته باشد که کنتراست باورنکردنی OLED را با ظاهر روشن و رنگارنگ QLED ترکیب کند، چه؟

تلویزیون QD-OLED چیست؟

اگرچه فناوری QD-OLED (quantum-dot organic light-emitting diode) هنوز در اوایل عمر خود است، به سرعت در حال تبدیل شدن به محبوب ترین و پرطرفدارترین فناوری در صنعت تلویزیون است. تلویزیون‌های QD-OLED با استفاده از نور آبی برای روشن کردن نقاط کوانتومی قرمز و سبز، ماهیت خود تابشی نمایشگرهای OLED را با کیفیت‌های افزایش روشنایی و رنگ نمایشگرهای نقطه کوانتومی ترکیب می‌کنند. در حالی که ما هنوز یک تلویزیون QD-OLED را برای خود آزمایش نکرده‌ایم، انتظار این است که این تلویزیون‌ها ذاتاً روشن‌تر از تلویزیون‌های OLED باشند و در عین حال سطح سیاه کامل، زوایای دید وسیع و کنتراست کلی باورنکردنی خود را حفظ کنند و اگرچه تلویزیون‌های OLED در حال حاضر تمایل به تولید رنگ‌های غنی و اشباع‌شده دارند، افزودن نقاط کوانتومی باید پالت رنگ QD-OLED را حتی بیشتر گسترش دهد.

در حال حاضر، سامسونگ تنها سازنده بزرگی است که پنل های تلویزیون QD-OLED را تولید می کند. این شرکت اخیراً از قصد خود برای عرضه یک تلویزیون 65 اینچی QD-OLED به بازار در سال 2022 (همان تلویزیونی که جایزه نوآوری CES را برد) رونمایی کرد. متاسفانه قیمت و تاریخ عرضه اعلام نشده است.

تلویزیون QD-OLED سونی در واقع یک مدل دارد: Bravia XR A95K .A95K که قرار است در سال 2022 عرضه شود، در سایزهای 55 و 65 اینچی عرضه خواهد شد. از آنجایی که سامسونگ در حال حاضر تنها سازنده نمایشگرهای تلویزیون QD-OLED است، Sony A95K از پنل های سامسونگ استفاده خواهد کرد. با وجود ماهیت پیشرفته فناوری QD-OLED تلویزیون A95K از رزولوشن پیشرفته 8K به نفع 4K چشم پوشی می کند (دارای رزولوشن 4K است) (که با توجه به کمبود محتوای 8K در حال حاضر، احتمالا بهترین است).

انتظار نداشته باشید که تلویزیون‌های QD-OLED با قیمتی مناسب به فروش برسند.

در حالی که قیمت گذاری برای هیچ یک از تلویزیون های QD-OLED در دسترس نیست، انتظار نداشته باشید که آنها با قیمتی مناسب به فروش برسند. برخی از بهترین تلویزیون هایی که می توانید در حال حاضر بخرید بیش از 2000 دلار برای صفحه نمایش 65 اینچی قیمت دارند. با توجه به ماهیت پیچیده سخت افزار آنها، ما انتظار داریم تلویزیون های 65 اینچی QD-OLED از این قیمت ها فراتر بروند؛ شاید به میزان قابل توجهی. اگر به گزینه های مقرون به صرفه QD-OLED امیدوار هستید، ممکن است مجبور شوید چندین سال صبر کنید.

سخن پایانی

تلویزیونها یکی از بهترین وسایل برای اوقات فراغت به شمار می روند از این رو شرکتهای تولید کننده با کار گذاشتن انواع مختلف فناوریها در این محصولات، زمینه کاربرد آنها را در عرصه تبلیغات و سرگرمی فراهم می کنند. اگر به دنبال خرید تلویزیون از بانه هستید پیشنهاد می کنیم به فروشگاه اینترنتی ما سر بزنید و از محصولات ما دیدن فرمایید. قیمت تلویزیون ال جی و سامسونگ و سونی در فروشگاه ما بر اساس معیارهای استاندارد مشخص شده بنابراین از منصفانه ترین قیمتها برخوردار هستند.

مطالب جذاب دیگر:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *