صفحه نمایش Micro LED چیست ؟

شرکت های سازنده تلویزیون پیشرفت های زیادی را در تلویزیون قرار داده اند. این شرکت ها فناوری و تکنولوژی های مدرن را در انواعی از مدل های تلویزیون خود قرار داده و با آن سعی در جذب مخاطب و انحصار بازار را دارند. یکی از این شرکت های که در زمینه تولید تلویزیون پیشرفت فوق العاده ای داشته، شرکت ال جی بوده که با تولید تلویزیون های IPS و Nano Cell و در نهایت OLED بازار جهانی تلویزیون را در دست گرفت به گونه ای که اغلب شرکت های دیگر که در زمینه تولید تلویزیون حرفی برای گفتن دارند مانند شرکت سونی، پاناسونیک، هیتاچی و شارپ صفحه نمایش های ال حجی را برای تلویزیون های خود استفاده می کنند. شرکت بعدی که فناوری های بی نظیر را ارائه می دهد شرکت سامسونگ است که با ساخت تلویزیون Qled سعی در انحصار بازار را داشت و تا حدی هم موفق بود، اما در حقیقت نتوانست با تلویزیون های OLED ال جی به رقابت بپردازد. شرکت سامسونگ سعی دارد با ساخت تلویزیون های پیشرفته تر از تلویزیون های QLED ، یعنی تلویزیون های  Micro LED یک قدم جلوتر از ال جی و تلویزیون های OLED این شرکت باشد.

Micro LED چیست و چه کاربردی دارد؟

میکرو ال ای دی Micro LED به لامپ های ال ای دی LED گفته می شود که اندازه هایی در حد میکرون دارند.  تلویزیون های موجود در بازار از نور پس زمینه برای نورپردازی به پیکسل ها استفاده می کنند و  برای این منظور از لامپ های ال ای دی LEd بهره می برند.  شرکت های سازنده تلویزیون سعی در ارائه فناوری های جدید در محصولات خود دارند. شرکت سامسونگ در زمینه استفاده از Micro LED  و استفاده از آن در تلویزیون های خود جلوتر بوده و یک تلویزیون را با این فناوری در سال 2018 ارائه داد. اما عملکرد این فناوری جدید چگونه است؟ اندازه لامپ های LED  بسیار کوچک است و می توان آنها را در حدو اندازه یک پیکسل در نظر گرفت. Micro LEd ها قادرند به صورت مجزا خاموش و روشن شوند و به واسطه اندازه کوچکشان نور بسیار بیشتری در مقیاس کوچک را ارائه می دهند به عبارتی روشنایی خاصی را ایجاد می کنند. امروزه از Micro LED در پنل های دیواری، چراغ قوه و … مورد استفاده قرار می گیرد.

OLED یا Micro LED کدام بهتر است؟

شرکت سامسونگ سعی دارد با وارد کردن تکنولوژی Micro LED در تلویزیون های خود جلو سلطه OLED را بر بازار بگیرد. این فناوری Micro LED از بسیار از کاربرد و کارایی به OLED شبیه بوده و از جنبه هایی دیگر با آن متفاوت است. در میکر ال ای دی Micro LED ، لامپ هایی ال ای دی به صورت مجزا خاموش و روشن می شوند  و این ویژگی در پیکسل های اولد OLED  هم وجود دارد. به واسطه این ویژگی ها کنتراست، میزان دقت نمایش رنگ سیاه واقعی، تاریکی یکنواخت و خاکستری یکنواخت و ارائه رنگ های غنی  در هر دو فناوری OLED و Micro LED فوق العاده است.  در فناوری micro LED میزان نور پردازی خود ساخته لامپ های Micro LED بیشتر است و در ارائه رنگ های سبز، قرمز و آبی دقیقتر از فناوری OLED است.بنابراین می توان گفت که فناوری Micro LED جلوتر از فناوری OLED  بوده و کارایی نمایش تصویر آن بیشتر است.  فناوری Micro LED بسیار گران قیمت است و هزینه تمام شده آن بالاست و به عبارتی از لحاظ به صرفه بودن برای کاربران زیاد مورد استقبال قرار نمی گیرد.

جمع بندی

در تلویزیون ها از ویژگی های زیاد و پیشرفته ای برای ارائه تصویر شفاف و غنی از رنگ های متنوع استفاده می شود. تلویزیون ها در دهه اخیر پیشرفت های زیادی را به خود دیده اند که تا حد زیادی کارایی چشمگیری را از خود نشان داده اند. تلویزیون ها یا از نور پس زمینه استفاده می کنند و به آنها LED  و یا از نور پس زمینه استفاده نمی کنند و به آنها OLED می گویند. شرکت سامسونگ سعی در ارائه فناوری جدیدی  صنعت تلویزیون دارد و این فناوری Micro LED است.  این فناوری که قرار است توسط شرکت سامسونگ در تلویزیون مورد استفاده قرار گیرد  بیشتر خصوصیات تلویزیون های OLED را دارد ولی به نسبت OLED گرانتر و هزینه تمام شده آن بالاتر است.

2 پاسخ
 1. حمید
  حمید گفته:

  صفحه نمایش micro led اگه خیلی هم کیفیت داشه باشه باز نمی تونه بیشتر از اولد بشه. چون اصلا با چشم غیر مسلح قابل تفکیک نیست و به نظرم اولد بازم برنده س

  پاسخ
 2. داریوش
  داریوش گفته:

  تلویزیون با پنل میکرو ال ای دی اگه وارد بازار بشه فک کنم قیمت خیلی زیادی داشته باشه. به نظرم این قضیه منتفیه. ینی به بازار راه پیدا نمی کنه. اگرم بیاد در تعداد بسیار کم و قیمت بسیار بالا.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *