تفاوت تلویزیون های سامسونگ Q70R وQ70T

ما در این مطلب قصد مقاسیه دو تلویزیون بالارده سامسونگ سری کیولد، مدل Q70R (2019) و سامسونگQ70T (2020)داریم. در سال 2020 سامسونگ تلویزیون Q70T خود را برای جایگزینی با مدل قبلی خود وارود بازار کرد Q70T عملکرد کمی ضعیفتری دارد ، زیرا Q70T ساخت 2020 فاقد LOCAL DIMMING است که Q70R دارد. Q70T همچنین زمان پاسخ کندتری دارد که منجر به تاری حرکت بیشتر می شود و از شدت پیک روشنایی (peak brightness) کمتری برخوردار است که در اتقاق های بانور زیاد تلویزیون Q70R عملکرد بهتری دارد. Q70T به خوبی Q70R ساخته نشده است، اما در مدل جدیدتر دارای HDMI2.1  وپشتیبانی از EARC و همچنین input lag بهتری میباشد.

همانطور که حدس زدید تلویزیون Q70R تا حدودی عملکرد بهتری به نسبت Q70T دارد .

  • منظور از “امتیاز کلی”: نشان دادن میزان کارایی و کیفیت تلویزیون در محتوای گوناگون و شرایط محیطی مختلف.
  • منظور از قابلیت “فیلم”: میزان کیفیت تماشای فیلم در اتاق تاریک یا نور کم است. خصوصا برای افرادی که به صورت حرفه ای فیلم و سریال دنبال میکنند باید این امتیاز تلویزیون را بیشتر مد نظر قرار دهند.
  • منظور از” نمایش تلویزیونی”: قرار گیری تلویزیونی در یک اتاق نشیمن با نور زیاد و به اصطلاح روشن است. امتیاز بالاتر نشان دهنده کیفیت تصویر بهتر در شرایط ذکر شده است.
  • منظور از حالت “ورزشی”: مسابقات ورزشی بیشتر دارای صحنه های سریع و پویا می باشند اگر تلویزیون در این قسمت امتیاز بالایی کسب نکند نمیتواند این حالت را با کیفیت عالی پخش کند.
  • منظور از حالت ” بازی های ویدئویی”: زمانی که تلویزیون را به کیس کامپیوتر، لپ تاپ یا کنسول بازی وصل میکنید باید دارای ویژگیهای خاصی باشد که بتواند بازی را با کیفیت بهتر به اجرا درآورد. پس امتیاز تلویزیون در این قسمت بیشتر مخصوص گیمرهای حرفه ای می باشد.
  • منظور از حالت “مانیتور”: اتصال تلویزیون به رایانه و کارایی و کیفیت تصاویر نمایشی آن از فاصله 60 – 90 سانتیمتری است.

مقایسه کنتراست Q70R  با تلویزیون Q70T

همانطور که در بالا اشاره کردیم در Q70T عملکرد بهتری دارد و در بخش کنتراست هم هر چند به چشم نمی آید ولی عملکرده بهتری نسبت به Q70T دارد.

مقایسه فناوری Local Dimming تلویزیونهای Q70R و Q70T

این فناوری با هم مدار کردن لامپ های LED در نور پس زمینه و تقسیم کردن آنها به واحد های بیشتری، امکان کنترل بهتر نور را برای ارائه هر چه بهتر تصویر در تلویزیون فراهم میکند. البته میزان کارایی این فناوری در بیشتر تلویزیونها متفاوت است، هر چند در تلویزیون Q70T دارای نور پس زمینه EDGE می باشد پس فاقد این فناوری می باشد، Local Dimming  در تلویزیون Q70R بسیار عملکرد مناسبی دارد و میتواند با کنترل LED ها در مواقع لزوم رنگ سیاه و باکیفیتی را به نمایش بگذارد. برای اندازه گیری کارایی این فناوری، باید اتاق تلویزیون کاملا تاریک باشد و فیلمی مانند زیر در تلویزیون به نمایش بگذارید. هنگام نمایش به غاظت رنگ سیاه و هاله اطراف جسم سفید دقت کنید، هر اندازه هاله کمتر و رنگ مشکی کاملتری به نمایش در آمد، تلویزیون شما امتیاز بهتری به دست خواهد آورد.

  

 مقایسه تلویزیونهای Q70R و Q70T در میزان روشنایی صفحه نمایش

همان طور که میدانید در نور پس زمینه DIRECT چون تعداد لامپهای LED بیشتر میباشد پس نور صفحه تلویزیونی دارای این نوع پنل میتواند عملکرد بهتری ارائه کند بنابراین تلویزیون Q70R تصاویر بهتر و با کیفیت تری به نمایش میگذارد خصوصا اگر محتوای HDR باشد همچنین این مدل تلویزیون هم میتواند در محیطهای روشن حتی عملکرد بهتری از Q70T داشته باشد و برنده بلامنازع این بخش تلویزیون سری7 سامسونگ مدل 2019 می باشد.

مقایسه زاویه دید بین تلویزیونهای Q70R و Q70T

هر دو تلویزیون همانند بقیه تلویزیونهای سامسونگ از پنل VA استفاده میکنند هرچند این پنل دارای کنتراست و میزان روشنایی بالا می باشد ولی زاویه دید در تلویزیونهایی که از این پنل استفاده میکنند کم میباشد به این معنی که کیفیت تلویزیون از گوشه و کناره ها بیشتر به نسبت پنل IPS که خصوصا در تلویزیونهای الجی استفاده میشود افت میکند. برای حل این مشکل سامسونگ در تلویزیونهای Q80 و Q90T از یک لایه افزایش زاویه دید استفاده کرده است که متاسفانه در تلویزیون Q70 استفاده نشده است و در این زمینه عالی عمل نمیکند.

  

مقایسه میزان انعکاس نورصفحه تلویزیون Q70R و Q70T

دیدن نور لامپ اتاق یا نور پنجره بر روی صفحه تلویزیون میتواند ناخوشایند باشد، برای رفع این مشکل برند های نام آشنا خصوصا در تلویزیون های بالارده خود از یک صفحه ضد انعکاس نور ویژه استفاده می کنند که می تواند تا حدودی از این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کند. باید گفت تلویزیونQ70T تا حدودی در این زمینه بهتر از رقیب خود عمل میکند و امتیاز بهتری کسب میکند.

مقایسه قابلیتهای گیمینگ تلویزیون Q70R و Q70T

تاخیر ورودی (زمان لازم برای فشار یک دکمه خواه ریموت کنترل تلویزیون یا دسته بازی کنسول باشد و دیدن عمل آن بر روی تلویزیون گفته می شود در Q70T این زمان بهتر است و به 9.1 میلی ثانیه در محتوای 4K با 60 هرتز می رسد  و دارای HDMI2.1 نیز می باشد، همچنین در زمان پاسخگویی “زمان لازم بر حسب میلی ثانیه که پیکسلهای تلویزیون طبق محتوا، تغییر رنگ بدهند”. تلویزیون Q70R عملکرد بهتری دارد ((این ویژگیها تنها برای گیمر حرفه ای مهم و ضروری می باشد)) ولی در کل تلویزیون Q70T گزینه بهتری برای کنسول بازی نسل جدید همانند PS5 می باشد ولی اگر شما دارای نسخه های قدیمیتر می باشید Q70R گزینه بهتری برای شما است و نیازی به جایگزین کردن آن نیست چون این کنسولها از رزولوشن 4K@120HZ پشتیبانی نمیکنند.

مقایسه کیفیت صدا در تلویزیون Q70R و Q70T

تلویزیونهای اخیر در زمینه کیفیت تصویر مرزهای ناممکن را ممکن کرده اند، ولی به اندازه کیفیت عالی در جزئیات تصویر تواناییهای صوتی به نسبت ضعیفتری دارند. که آن هم تنها به دلیل افزایش سایز صفحه نمایش و فضای کمتر برای نصب اسپیکرهای قوی ایجاد شده است. اگر در این زمینه مقایسه ای بین این دو تلویزیون صورت گیرد میتوان گفت که کیفیت صدای تلویزیونQ70R بهتر می باشد و آنهم به دلیل سیستم 2.1 کاناله (2 اسپیکر با یک ووفر) و خروجی 40 وات بهتر از تلویزیون Q70T یا 2 اسپیکر و خروجی 20 وات می باشد. هر چند برای در یافت یک صوت بی نقص باید یک سیستم صوتی جداگانه ای خریداری شود، ولی بهر حال تلویزیون Q70R در این زمینه عملکرد بهتری از خود ارائه میدهد.

سخن آخر

هر دو تلویزیوها از بهترینهای بازار می باشند که علاوه بر کیفیت عالی دارای امکانات روز نیز می باشند هر 2 دارای کیفیت 4K، پنل 8BIT+FRC، پشتیبانی از +HDR10، وانواع گیرنده تلویزیونی میباشند.

ما در این مطلب بادلیل به برسی بین دو مدل بالارده از تلویزیونهای سامسونگ پرداختیم و در نهایت اینکه تلویزیون Q70R ساخت 2019 کیفیت تصویر بهتری دارد و تنها مزیت تلویزیونQ70T داشتن درگاه HDMI2.1 و پشتیبانی از نرخ4k @ 120 Hz  میباشد که گزینه عالی برای اتصال کنسول های بازی نسل جدید می باشد، اگر شما گیمر نمی باشد و بیشتر استفاده از تلویزیون محدود به تماشای فیلم و سریال یا تماشای مسابقات ورزشی است پیشنها ما به شما، خرید تلویزیون Q70R ساخت 2019  است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *