تفاوت تلویزیون های LED و QLED سامسونگ

سامسونگ به صورت کلی تلویزیون های خود را تحت عنوان کیولد QLED و LED روانه بازار کرده است، برای بسیاری از کاربران جای سوال است که تلویزیون و یا صفحه نمایش LED و QLED چه تفاوت و شباهتی با هم دارند. تقریبا تلویزیون های LED در دهه اخیر وارد بازار شده اند و تلویزیون های QLED از سال ۲۰۱۷ فرایند ورود به بازار را طی کرده اند.آنچه معلوم است جدید بودن تلویزیون های QLED است . در این نوشته تلویزیون های LED و QLED را مورد بررسی قرار می دهیم.

تلویزیون های LED سامسونگ

تلویزیونهای LED مربوط به هر برندی ساختار یکسانی دارند. در یک تلویزیون LED از صفحه نمایش LCD  یا Liquid Crystal Display استفاده می شود که ساختار پیکسل ها بر روی آن پیاده می شود، اما چرا به تلویزیون های با صفحه نمایش LCD عنوان LED هم گفته می شود؟ در تلویزیون ها برای نور پردازی از لامپ های LED استفاده می شود که این لامپ ها بر روی بردی قرار می گیرند و آرایش های مختلفی دارند، بنابراین نام گذاری LED برای تلویزیون ها به واسطه نور پس زمینه است وگرنه صفحه نمایش تمام تلویزیون های موجود در بازار LCD است. سامسونگ صفحه نمایش های LED خود را با ویژگی های منحصر به فرد وارد بازار می کند. صفحه نمایش تلویزیون های سامسونگ آرایش پیکسلی عمودی Vertical دارند و به همین واسطه زاویه دید پایین و کنتراست و کیفیت تصویر بالایی دارند. 

پیشنهاد ویژه :  کیفیت کولرگازی های چینی موجود در بازار

تلویزیون های QLED سامسونگ

QLED  یک فناوری جدید بود که در یکی دو سال اخیر عرضه  شد. اما کیولد QLED چگونه ساختاری دارد و کارایی فنی آن به چه صورت است؟ Q حرف اول در اصطلاح QLED  به معنی  کوانتوم Quantum و LED هم به معنی نور پس زمینه LED برای صفحه نمایش LCD است. آنچه معلوم  می شود، ساختار و پایه صفحه نمایش QLED همان صفحه نمایش LED است.

سامسونگ تغییراتی را بر روی تلویزیون های LED پیاده و آنها را تحت عنوان QLED روانه بازار کرده است. در تلویزیون های کیولد بین صفحه نمایش LCD و نور پس زمینه LED از صفحه نازکی با ذرات کریستالی غیر هم اندازه استفاده شده است که نور LED را قبل از رسیدن به صفحه نمایش LCD تصفیه می کنند و شدت آن را بر پایه نقطه کوانتومی افزایش می دهند. در تلویزیون های QLED نور اشباع شده و با شدت و دقت بیشتری به صفحه نمایش می رسد که تنیجه آن روشنایی بیشتر صفحه نمایش، تنوع نمایش رنگ و کیفیت بالای تصویر است.

پیشنهاد ویژه :  نمایشگاه CES 2018 منتظر تلویزیون 150 اینچ سامسونگ

تفاوت تلویزیون های LED و QLED سامسونگ

تلویزیون های LED سامسونگ دارای پردازنده UHD Engine هستند در حالی که در تلویزیون های QLED چون نور تابشی از سیستم نور پردازی را اشباع می کنند از پردازنده کوانتومی Quantum Processor استفاده شده است. در تلویزیون های QLED از صفحه نازک دارای ذرات کریستالی غیر هم اندازه استفاده شده است که در تلویزیون های LED این صفحه نازک وجود ندارد. اما کارایی نمایش تصویر کدام یک بهتر است؟ QLED یک فناوری جدید است و ایجاب می کند که کارایی نمایش تصویر بهتری را داشته باشد. کنتراست تصویر، روشنایی صفحه نمایش، نمایش جزئیات و تنوع نمایش رنگ  در تلویزیون های QLED در رده بسیار بالاتری قرار گرفته است.

جمع بندی

سامسونگ تلویزیون های LED و QLED را روانه بازار کرده است که برای بسیار از کاربران جای سوال بود که این تلویزیون های چه تفاوت هایی با هم دارند. اول اینکه فناوری QLED یک تکنولوژی کاملا جدید است و اخیرا وارد بازار شده است و LED یک تکنولوژی قدیمی تر است. در QLED از یک لایه نازک استفاده شده که نور را تصفیه و اشباع می کند که در صفحه نمایش LED این لایه وجود ندارد. در تلویزیون های QLED به واسطه نور و دقت رنگ بیشتر از پردازنده قوی تری به نام Quantum 4K Processor استفاده شده در حالی که پردازنده تلویزیون های LED از نوع UHD Engine می باشد.  ارائه رزولوشن تصویر در تلویزیون های LED و QLED یکی بوده و کیفیت تصویر ۴K UHD در آن ها قابل نمایش است. تلویزیون های QLED با کیفیت تصویر ۸K در سال ۲۰۲۰ وارد بازار می شوند. سیستم صوتی و ویژگی های هوشمند بسته به مدل در تلویزیون ها متفاوت است اما این تفاوت ها آنقدر چشم گیر نیست. 

پیشنهاد ویژه :  نمایش بهتر جزئیات تصویر توسط آپدیت تلویزیون‌‌ های SUHD سامسونگ

دیگران خوانده اند:

بهترین کابل HDMI برای حداکثر کارایی تلویزیون کدام است؟

تلویزیون های جدید دراوایل سال ۲۰۲۰

کدام تلویزیون ها در سال ۲۰۲۰ بازی های مدرن را پشتیبانی می کنند.

کیفیت تصویر ۸K چیست؟ آیا باید تلویزیون جدید را خریداری کرد یا منتظر ماند؟


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *