تفاوت تلویزیون های اولد OLED با تلویزیون های Mini LED

شرکت های تولید کننده تلویزیون مانند شرکت ال جی و سامسونگ  از اصلی ترین شرکت ها هستند که در مقیاس وسیعی تلویزیون تولید می کنند،  این شرکت ها فناوری ها و تکنولوژی های جدید را به تلویزیون های خود اضافه کرده و در قالب اسم و یا نام خاصی به بازار فروش عرضه می کنند. تا به امروز و مخصوصا در سال های اخیر تلویزیون های زیادی روانه بازار شده است  و ما آنها را با نام ها و اسم و رسم های خاص و متفاوتی دیده ایم. تلویزیون سیر صعودی پیشرفت داشته است، در تلویزیون هایی که امروزه در بازار کشور وجود دارد از کریستال مایع برای ساخت صفحه نمایش آنها استفاده شده است که به اختصار به آنها LCD گفته می شود. در تلویزیون ها برای نور دهی به پیکسل ها از نور پس زمینه یا Backlight استفاده می شود و چون این نور پس زمینه توسط لامپ های LED که بر روی بردی سوار شده اند انجام می شود، گاها به تلویزیون ها،LED ال ای دی هم گفته می شود. در پیشرفت هایی که اخیرا در تلویزیون ها وارد شده است از نور پس زمینه استفاده نمی شود و پیکسل ها نور لازم را خودشان تامین می کنند، این تلویزیون ها اولد OLED نام دارند. بعد از تکنولوژی اولد OLED فناوری  Mini LED  اخیرا در تلویزیون ها قرار داده شوده است و احتمال دارد سلطه اولد OLED  بر بازار را به پایان برساند.

تلویزیون های اولد OLED چه خصوصیاتی دارند؟

در تکنولوژی اولد OLED برعکس تلویزیون های LED از نور پس زمینه برای نوردهی به پیکسل ها استفاده نمی شود. در این فناوری پیکسل ها به خودی خود نور را انتشار می دهند و به صورت کاملا مجزا روشن و خاموش می شوند. این فناوری جدید بوده و تولید کننده عمده آن شرکت ال جی است، به عبارتی شرکت های سازنده تلویزیون از پنل های ال جی استفاده می کنند. کیفیت تصویر، تاریکی واقعی، خاکستری یکنواخت، کنتراست، سرعت نوسازی بالاب تصویر، کمترین تاخیر در ورودی ها و خروجی ها، صفحه نمایش باریک و طراجی زیبا از ویژگی های بارز تلویزیون های اولد OLED هستند.

فناوری mini LED در تلویزیون ها به چه صورت است؟

فناوری Mini LED  از فناوری اولد OLED جدید تر بوده و خصوصیات و ویژگی های خاص خود را دارد.  تلویزیون هایی که از این فناوری استفاده می کنند همان تلویزیون های LED هستند که نور پس زمینه را دارند به عبارتی Mini LED جزئی از صفحه نمایش تلویزیون های LED به شمار می رود. اما ویژگی متمایز Mini LEDچیست؟ اندازه لامپ های Mini LED نسبت به اندازه لامپ های LED کوچکتر است بهگونه ای که اندازه لامپ های LED در حدود 1000 میکرون و اندازه لامپ های Mini LED در حدود 200 میکرون است. تفاوت تلویزیون های LED با تلویزیون های Mini LED در اندازه لامپ ها و یا دیود هایی است که در قسمت پشتی تلویزیون قرار می گیرند. در فناوری Mini LED چون اندازه لامپ ها ال ای دی کوچکتر است می توان تعداد بیشتری را از این لامپ ها  بر روی برد نور پس زمینه پیاده کرد و از طرفی به واسطه اندازه کوچک و شیوه عملکرد آنهاد مصرف انرژی پایینتری دارند.در فناوری mini LED لامپ ها ریز به صورت گروهی و در گروه های کوچک روشن و خاموش می شوند و کارایی نمایش تصویر را به صورت خارق العاده ای افزایش می دهند.

تلویزیون های اولد OLED و تلویزیون های Mini LED چه تفاوتی با هم دارند؟

فناوری های اولد OLED و یا Mini LED  جدید بوده و اخیرا وارد بازار شده اند. این فناوری ها کاملا متفاوت و متمایز از همدیگر هستند. در فناوری اولد از نور پس زمینه استفاده نمی شود در حالی که در فناوری Mini LED از نور پس زمینه  استفاده می شود. مزیت OLED را می توان در روشن شدن و خاموش شدن پیکسل ها قلمداد کرد اما اخیرا فناوری mini LED وارد بازار شده است که ویژگی تقریبا مانند OLED دارد و در آن لامپ های LED به صورت گروهی و در گروه های کوچک روشن و خاموش می شوند.  صفحه نمایش های اولد نسبت به صفحه نمایش های mini LED گرانتر هستند و به عبارتی هزینه تمام شده آنها بیشتر است و احتمال می رود که در آینده نزدیک این فناوری mini LED  به سلطه اولد OLED بر بازار خاطمه دهد.

جمع بندی

تلویزیون های اولد اخیرا وارد بازار کشور شده اند و می توان گفت سهم زیادی از بازار فروش را به خود اختصاص داده اند. تلویزیون های اولد دارای کیفیت تصویر فوق العاده، صدای قدرت مند، کمترین میزان تاخیر در وردی و خروجی ها، صفحه نمایش باریک، طراحی زیبا و… هستند اما متاسفانه هزینه تمام شده آنها زیاد بوده و قیمت بالایی را در بازار دارند. فناوری mini LED به تازگی در تلویزیون ها سر در آورده و احتمال می رود سلطه اولد OLED را بر بازار خاتمه دهد چراکه بسیار از ویژگی های اولد مانند خاموش شدن گروهی لامپ های Mini LED  به صورت گروهی را دارد و هزینه تمام شده آن نسبت به OLED پایینتر است. در حال حاظر این فناوری توسط شرکت TCL استفاده شده است و شاید در آینده شرکت های ال جی و سامسونگ نیز از این فناوری در تلویزوین های خود استفاده کردند.

6 پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   تلویزیون های LED که از نور پس زمینه Edge استفاده می کنند مصرف انرژی کمتری دارند.
   تلویزیون های با اندازه صفحه نمایش کوچکتر به نسبت مصرف انرژی کمتری دارند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *