تفاوت دالبی ویژن Dolby Vision و Ultra HD Premium در تلویزیون های 2020

بسیاری از خریداران و یا کاربران تلویزیون در هنگام خرید تلویزیون فقط به یک سری از ویژگی های کلی توجه می کنند در حالی که در تلویزیون امکانات و ویژگی هایی وجود دارد که موجب می شود تا تصویر فراتر از آنچه از طرف شرکت سازنده اعمال شده است ارائه شود. شرکت های سازنده مانند شرکت ال جی، سامسونگ وسونی و…. از قابلیت هایی برای ارتقای سطح کیفی تصاویر در تلویزیون های خود استفاده می کنند. در این نوشته ما می خواهیم Ultra HD Premium و Dolby Viosion را مورد بررسی قرار دهیم.

شرکت های سازنده تلویزیون از این ویژگی ها استفاده می کنند تا با آن بتوانند تصاویری برجست تر شفاف تر از رقیبان خود در تلویزیون ها ارائه دهند. سامسونگ به طور کلی از Ultra HD Premium و شرکت ویزیو از Dolby Vision و شرکت ال جی از هر دوی این قابلیت ها در تلویزیون های خود استفاده می کند.

Ultra HD Premium

 این ویژگی در تلویزیون ها توانایی بازتولید و بازیابی رنگ ها را تا 90 درصد دارد، دامنه یا محدوده رنگی را Colour Spectrom  یا DCI-P3 می گویند. تلویزیون ها نمی توانند تمام آن محدوده رنگی را نمایش دهند، بنابراین با قابلیت هایی چون HDR و یا ویژگی های کیفیت تصویر می توان رنگ های بیشتری را در تصویر قابل نمایش ساخت. برای نمایش محتوای Ultra HD Premium پنل با عمق نمایش داده bit Depth  تا 8 بیت لازم است

Dolby Vision

فرمت دالبی ویژن دارای داده و جزئیات بیشتری نسبت به Ultra HD Premium است. Dolby Vision  تفاوت بین میزان دامنه رنگی را برای هر رنگ افزایش می دهد که به موجب آن کنتراست تصویر افزایش می یابد. برای نمایش محتوای Dolby Vision پنل با عمق نمایش رنگ یا داده 12 بیت لازم است که این میزان تا 68 بیلیون رنگ را تولید و بازسازی می کند. در تصویر زیر اهمیت و کیفیت و سطح دالبی ویژن مشخص شده است:

روشنایی 4000 نیت و افزایش محدوده رنگی با دالبی ویژن

HDR

محدوده دینامیکی بالا یا HDR امروزه در اکثر تلویزیون های وجود دارد. در تلویزیون ها داده به دو صورت  دینامیکی و استاتیکی پردازش می شود. پردازش دینامیکی مدرن تر و پیشرفته تر است. در پردازش استاتیکی داده ها یک با در جریان نمایش تصویر توسط پردازنده پردازش می شوند و تصویر بر روی صفحه نمایش ارائه می شودا اما در پردازش دینامیکی داده ها به صورت پیوسته توسط پردازنده پردازش می شوند و متناسب با آن در هر لحظه تصویری جدید متناسب با داده های جدید ارائه می شود.

تصویر سمت راست SDR و تصویر سمت چپ  محدوده دینامیکی Dolby Vision

انواع HDR

محدوده های متنوعی از کیفیت تصویر و رزولوشن وجود دارد و برای HDR یا High Dynamic Range هم بدین صورت بوده و تنوع آنها زیاد است. HDR توسط شرکت های وابسته و مکمل تولید کنندگان تلویزیون اتخاذ می شود. تا به امروز HDR10، HDR10 Plus و Dolby Vision را به عنوان محتوا و یا فرمت های HDR موجود می باشند. در میان فرمت های HDR در حال حاضر Dolby Vision که متعلق به شرکت دلبی است در سطح کیفی بالاتری قرار دارد و بعد از آن HDR 10 Plus قرار می گیرد.

ابرداده

ابرداده یا META DATA را می توان به عنوان یک کتابچه که جنبه های مختلف یک محتوا را در نظر می گیرد عنوان کرد.  یكی از تفاوتهای این سه قالب در استفاده از ابرداده است.  HDR10 فقط ابرداده استاتیک را پشتیبانی می کند. با ابرداده استاتیک ، مرزهای روشنایی یک بار، برای تمام محتوای نمایش تعیین می شود، Dolby Vision و +HDR10 با استفاده از ابرداده های پویا ، این امر را بهبود می بخشند ، و به آنها این امکان را می دهد تا به تلویزیون بگویند که چگونه تنظیمات فریم به فریم اعمال کند.

برنده: Dolby Vision و +HDR10 آنها بهتر و سازگارتر می باشند که دارای نورپردازی و ارایه جزئییات بسیار متفاوتی هستند.

بازی

همچنان در جدول مشاهده می فرمائید فناوری دالبی ویژن تنها در Xbox One استفاده شده است. هر چند برای استفاده از کیفیت Dolby Vision حتما باید تلویزیون مورد استفاده هم این فناوری را هم پشتیبانی کند.

آیا می توان تلویزیون را به قابلیت پشتیبانی از محدوده های دینامیکی بروز رسانی کرد؟

 توجه به محدوده دینامیکی بسیار حائز اهمیت است و این ویژگی می تواند کیفیت تصویر، کنتراست و روشنایی صفحه نمایش را افزایش دهد و از طرفی با افزایش دامنه رنگی موجب نمایش رنگ های بیشتر شود. در بعضی از تلویزیون ها با دانلود نرم افزار هایی می توان قابلیت محدوده دینامیکی و ویژگی های دالبی ویژن و یا HDR 10+ را اتخاذ کردو برای اینکار  به اینترنت ، وای فای و حافظه داخلی تلویزیون نیاز است. کاربران و یا خریداران می توانند از وب سایت شرکت سازنده  و یا وب سایت های معتبر از اطلاعات تلویزیون آگاه شوند. HDR در تلویزیون و در مشخصات آن با HDR ، HDR10 ، HDR 10 Plus و یا Dolby Vision بیان می شود.

جمع بندی

در این نوشته ما Ultra HD Premium و Dolby Vision را بررسی کردیم و نشان دادیم که Dolby Vision سطح بالاتری از کیفیت تصویر است که عمق نمایش رنگ 12 بیتی لازم دارد در حالی که برای Ultra HD پنل با عمق نمایش داده یا رنگ 8 بیت کفایت می کند. اگر بخواهیم فرمت های دیگر محدوده دینامیکی را نیز بررسی کرده باشیم، فرمت HDR 10 عمق نمایش رنگ 10 بیتی لازم دارد. بنابراین کیفیت دالبی ویژن بیشتر از HdR10 و کیفیت HDR10 هم بیشتر از Ultra HD Premium است.

درنهایت ، تفاوت بین دو قالب (HDR & DOLBY VISION) چندان مهم نیست. اگرچه این فناوری ها در سالهای اخیر به طرز چشمگیری پیشرفت کرده است ، اما هنوز برای رسیدن به اوج کارایی  در ابتدای راه هستیم.  هر دو قالب قادر به تولید تصاویر بسیار پویاتر و بهتر از آنچه در بهترین تلویزیونهای امروز می بینیم هستند. این محدودیت  مربوط به فناوری و تکنولوژی مورد استفاده در تلویزیون مربوط می شود.

دیگران خوانده اند:

تکنولوژی Mini Led در تلویزیون های ال جی ۲۰۲۰

تکنولوژی Mini Led در تلویزیون های ال جی ۲۰۲۰

کیفیت تصویر ۸K چیست؟ آیا باید تلویزیون جدید را خریداری کرد یا منتظر ماند؟


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
4 پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   سلام
   دالبی ویژن یک تکنولوژی است که در تلویزیون های اتخاذ می شود تا محتوای با کیفیت را پشتیبانی کند، تلویزیونی که این ویژگی را نداشته باشد خوب نمی تواند از محتوای دالبی که محدوده دینامیکی بالا را دارند پشتیبانی کند و کاربر از جذابیت و دیدن و تماشای یک سری از تصاویر با کیفیت بالا بی بهره خواهد بود.

   پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   سلام
   ویژگی محدوده دینامیکی در تلویزیون ها موجود در بازار متفاوت است برای مثال ال جی با شرکت دالبی قرار داد دارد و بیشتر از دالبی ویژن استفاده می کند. سامسونگ هم از HDR 10+ استفاده می کند .

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *