بررسی تلویزیون سونی مدل X8000G

شرکت سونی یکی از تولید کنندگان تلویزیون است که هر ساله با وارد کردن مدل های متنوع، امکانات و ویژگی های کاربردی را  در اختیار کاربران خود قرار می دهد. این شرکت معمولا از صفحه نمایش تولید شده سایر شرکت ها مانند شرکت ال جی و سامسونگ استفاده می کند اما دیگر قسمت های تلویزیون مانند سیستم صوتی، پردازنده و طراحی و ساخت، به صورتی منحصر به فرد بوده و ساخته پرداخته خود شرکت سونی می باشد که به واسطه همین امکانات و ویژگی های منحصر به فرد، کیفیت صدا وتصویر در تلویزیون های سونی در رده بالایی قرار گرفته است. در این نوشته ما تلویزیون سونی مدل X8000G را مورد بررسی قرار می دهیم. داده ها و اطلاعات به دست آمده حاصل تست ها و آزمایش هایی است که کارشناسان تلویزیون در سایت Rtings ارائه داده اند.

امکانات موجود در تلویزیون X8000G

تلویزیون X8000G دارای کیفیت تصویر 4K و رزولوشن تصویر 2160 *3840 می باشد، این تلویزیون در اندازه های 43 ، 49، 75،65،55 اینچ موجود می باشد. سیستم صوتی آن از 2 عدد اسپیکر تشکیل شده و 20 وات خروجی صدا را دارد. دارای قابلیت هوشمند و سیستم عامل آن اندروید می باشد و 16 گیگابایت حافظه داخلی برای آن در نظر گرفته شده است. 4 عدد پورت HDMI و 3 عدد پورت USB، پورت های کامپوننت و کامپوزیت، پورت RF،خروجی هدفون، کانال بازگشت صوتی HDMI Arc،پورت شبکه Ethernet Bilt In و قابلیت Wi-Fi و بلوتوث در این تلویزیون قرار گرفته است.  صفحه نمایش آن IPS با نور پس زمینه Direct LED می باشد و در نتیجه زاویه دید بالایی دارد. این تلویزیون محدوده دینامیکی بالا و قابلیت پشتیبانی از فرمت ها HDR و HDR10 را دارد. موتور پردازشگر تصویر آن 4K X-Reality Pro و نرخ نوسازی تصویر و یا فرکانس تصویر آن 50 هرتز می باشد. ویژگی Triluminos Display رنگ های زنده  و متنوعی را ارائه داده و روشنایی صفحه نمایش را افزایش داده است. ویژگی Clear Audio Plus صدایی شفاف و واضح را در نهایت پردازش ارائه می دهد. ویژگی های هوشمند و قابلیت جستجو با صدا و ویژگی های Alexa و Google Assistant در این تلویزیون در اختیار کاربران قرار گرفته است.

بررسی عملکرد فنی تلویزیون X8000G

تلویزیون ها در هر نوع استفاده قابلیت های متفاوتی از خود نمایش می دهند. یکی تلویزیون باید برای انواع کاربری ها و نوع استفاده بهترین کاربری را داشته باشد، اما همیشه اینطور نیست و ممکن است تلویزیون مثلا برای تماشای فیلم ها از روبه رو کارایی بالا داشته باشد اما از گوشه و کنار کیفیت تصویر آن کاهش یابد. کاربری های تلویزیون می توانند استفاده به عنوان مانیتور، تماشای فیلم، تماشای بازی، تماشای شو ها و برنامه های تلویزیونی، بازی، تماشای فیلم ها و بازی های HDR و استفاده ترکیبی باشند که کارشناسان تلویزیون، برای هر کدام از این کاربری ها امتیازات خاصی را در نظر می گیرند. در زیر قابلیت های تلویزیون X8000G را مشاهده می فرمایید(امتیاز ها در مبنای عدد 10 می باشند):

امتیازات در نظر گرفته شده برای کاربری های تلویزیون X8000G (مبنا عدد 10 می باشد)

استفاده ترکیبی Mixed Usage

استفاده ترکیبی به استفاده ای گفته می شود که عموم کاربران از یک تلویزیون دارند. در کاربری ترکیبی یک تلویزیون،  تمام استفاده ها ادغام شده و در نهایت یک امتیاز برای آن در نظر گرفته می شود. صفحه نمایش تلویزیون X8000G  از نوع IPS بوده و زاویه دید بالایی را فراهم می کند، بنابراین از کیفیت تصویر به واسطه زاویه دید کاسته نمی شود اما برای استفاده برای تماشای فیلم در فضای تاریک تعریف آنچنانی ندارد چراکه توانایی نمایش رنگ سیاه عمیق و یا خاکستری یکنواخت در آن کمتر از سایر رقبای خود است. این تلویزیون زمان پاسخگویی کمی دارد و بسیار ایده آل است و اما در روان سازی تصویر و حذف نویز و بلور تصویر در رده متوسطی قرار گرفته است. میزان تاخیر در انتقال داده در آن کم است و مورد رضایت بیشتر گیمر ها بوده اما برای گیمر های حرفه ای تعریفی آنچنان ندارد. همان طور که توضیح دادیم این تلویزیون برای یک کاربری خوب و برای دیگری در رده متوسط قرار می گیرد که در نهایت میانگین این امتیازات، کارشناسان امتیاز 7.4 را در نظر گرفته اند.

تماشای فیلم Movies

نمایش رنگ های تاریک و رنگ سیاه واقعی وخاکستری یکنواخت در تماشای فیلم ها کاربردی فوق العاده دارد. هر چه نمایش رنگ ها تیره در سطح بالاتری قرار داشته باشد، کیفیت نمایش تصویر بیشتر می شود. این تلویزیون دارای صفحه نمایش IPS است هر چند زاویه دید بالا از خصوصیات این نوع صفحه نمایش است اما در ارائه رنگ سیاه عمیق در رده متوسطی قرار داشته و رنگ سیاه عمیق و یا خاکستری یکنواخت را به خوبی نمایش نمی دهد بنابراین در یک فیلم که دارای صحنه های تاریک است قسمتی از جزئیات در زمینه تصویر تیره، نمایش متوسطی خواهد داشت. تلویزیون X8000G دارای قابلیت ارتقای کیفیت تصویر از Full HD به رزولوشن بالاتر می باشد، بنابراین می توان کیفیت تصویر فراتر از منبع اصلی را با آن تماشا کرد.

تماشای شوهای تلویزیونی

 این تلویزیون برای تماشای شو ها و برنامه های تلویزیونی  بسیار مناسب است. زاویه دید بالا امکان تماشا از هر گوشه ای از تلویزیون را ممکن می سازد بنابراین نگران رزرو جا و مکان برای تماشا نخواهید بود. از طرفی دیگر می توان در یک فضای روشن از تماشای تصاویر آن لذت برد چراکه روشنایی صفحه نمایش آن در رده بالایی قرار گرفته و فضای بسیار روشن تاثیر آنچنانی در کاهش کیفیت تصیر ندارد. در این تلویزیون محتوای کم کیفیت یا کیفیت تصویر با رزولوشن پایین تر را می توان با رزولوشن بالاتری تماشا کرد.

تماشای بازی ها Sports

تماشای بازی ها هم همانند تماشای شو های تلویزیونی معمولا به صورت دسته جمعی صورت می گیرد که برای این منظور زاویه دید از اهمیت بالایی برخوردار است. در این تلویزیون زاویه دید بالا بوده و می توان بدون افت کیفیت تصویر از هر زاویه  از تماشای تلویزیون لذت برد. روشنایی صفحه نمایش آن فوق العاده بوده و انعکاس قابل قبولی دارد.

بازی Video Games

  یک سری از ویژگی برای کاربری بازی بسیار لازم و اساسی هستند. نرخ نوسازی تصویر ، زمان پاسخگویی و میزان تاخیر در انتقال داده Input Lag از جمله ویژگی هایی هستند که برای کاربری بازی حائز اهمیت هستند. برای بازی از کنسول ها و یا از کامپیوتر، نرخ نوسازی بالا و زمان پاسخگویی و میزان تاخیر در انتقال داده کم لازم است تا بازی با سرعت و کیفیت مناسبی بر روی صفحه نمایش ارائه شود. میزان تاخیر در انتقال داده در این تلویزیون کم بوده  و نرخ نوسازی آن هم در حد قابل قبولی قرار دارد. این تلویزیون بیشتر بازی ها را پشتیبانی می کند هر چند که کارایی کم برای بازی ها فوق حرفه ای دارد.

فیلم ها و بازی هایHDR

تصاویر HDR کنتراست بالا  و قابلیت نمایش رنگ سیاه واقعی را لازم دارند. کنتراست تصویر تفاوت های میان اجزای تصویر را برجسته کرده و در نهایت کیفیت تصویر را افزایش داده و تصاویر نزدیک به واقعیت نمایش داده می شوند. هر چه کنتراست تصویر بیشتر باشد کیفیت تصویر و نمایش جزئیات در رده بالاتری قرار می گیرد. این تلویزیون ویژگی Local Dimming را ندارد بنابرای در نمایش رنگ مشکی واقعی و یا خاکستری یکنواخت ضعیف عمل می کند و این تا حدودی به صفحه نمایش آن ها مربوط می شود.  این تلویزیون برای بازی ها و فیلم های HDR در رده متوسط با امتیاز 6.1 برای فیلمهای HDR وامتیاز 7.3 برای بازی های HDR قرار می گیرد.

استفاده به عنوان مانیتور PC Monitor

 بعضی از اوقات از تلویزیون به عنوان مانیتور استفاده می شود. در استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور زاویه دید و پهنای باند نمایش از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. هر چه زاویه دید بیشتر باشد کارایی نمایش تصویر افزایش می یابد و امری ضروری برای کابری مانیتور می باشد. پهنای باند و پردازش صفحه نمایش Proper Chroma از دیگر ویژگی هایی است که برای کاربری مانیتور لازم است.  کرومای 4:4:4 در این تلویزیون رزولوشن های 1080، 1440 و 4K به خوبی پشتیبانی می شود و در نهایت امتیاز 8.1 برای این نوع کاربری اتخاذ شده است.

کیفیت ساخت تلویزیون سونی X8000G

تلویزیون سونی X8000G از مواد اولیه مرغوب ساخته شده است. ترکیبی از پلاستیک و فلز بدنه تلویزیون را شکل می دهند که یک هارمونی و نظم و خوش تراشی را موجب شده است. رنگ فلز که معمولا دور تلویزیون قرار می گیرد همرنگ پلاستیک بوده و به گونه ای است که تشخیص فلز و پلاستیک ممکن نیست. 

نمایی از قسمت پشتی تلویزیون X8000G 

طراحی تلویزیون سونی X8000G

تلویزیون ها معمولا یا پایه کنار هستند که در این صورت دو پایه در کناره های تلویزیون وزن آن را نگه می دارند و یا پایه وسط هستند که یک پایه در وسط تلویزیون وزن تلویزیون را نگه می دارد. تلویزیون سونی X8000G دارای طراحی پایه کنار می باشد. طراحی آن به گونه ای است که از حرکت جانبی تلویزیون Wobble جلوگیری میکند. تلویزیون X8000G دارای  ضخامت متوسط نسب به تلویزیون های هم رده  می باشد، میزان حداکثر ضخامت آن برابر با 8 سانتیمتر می باشد. حاشیه کناری صفحه نمایش Border برابر با 1.6 سانتیمتر بوده که در رده متوسطی قرار گرفته است. هر چه Border کمتر باشد ظاهر تلویزیون زیباتر به نظر می رسد.

ضخامت و حاشیه کناری صفحه نمایش در تلویزیون X8000G سونی

کیفیت پخش محتوا با رزولوشن متفاوت

این تلویزیون از قابلیت ارتقا دهنده محتوا بهره برده است به صورتی که اگر محتوای با کیفیت کم را بر روی تلویزیون پخش کنیم، کیفیت آن را به واسطه فناوریهایی که در این تلویزیون کار گذاشته شده است، بالا برده و موجب می شود حتی از محتویات با کیفیت کم هم تا اندازه بسیار زیادی محتویات با کیفیت بسازد. این قابلیت تا جایی است که کیفیت پخش محتوای Full HD را در حد 4K بالا می برد یعنی به هنگام تماشای محتوای Full HD انگار در حال تماشای محتوای 4K هستیم. این یک واقعیت است و در آزمایشگاه به اثبات رسیده است و تصاویر زیر نیز از این واقعیت حکایت دارند.

کنتراست تصویر و فناوری Local Dimming در تلویزیون سونی X8000G

کنتراست تصویر به میزان نمایش جزئیات در تصویر و یا تمایز بین اجزای تصویر گفته می شود. هر چه کنتراست تصویر بیشتر باشد نمایش جزئیات تصویر افزایش می یابد و تصویر واضح تر و شفاف تر ارائه می شود. نور پس زمینه و تکنولوژی تاریکی منطقه ای تاثیر زیادی روی کنتراست تصویر می گذارد. نرخ نوسازی تصویر در این تلویزیون 50 هرتز می باشد اما متاسفانه Local Dimming و یا تاریکی منطقه ای را ندارد و برای تماشای فیلم های حرفه ای در فضای تاریک تعریف آنچنانی ندارد.  البته لازم به ذکر است که تلویزیون X8000G سونی در اندازه 75 اینچ صفحه نمایش VA دارد که کنتراست آن به مراتب بالاتر از اندازه های دیگر همین مدل است. در فیلم زیر مشاهده می فرمایید که با حرکت یک تصویر روشن در زمینه بدون رنگ یا سیاه، کناره های لبه تاری و نویز دارد.:

روشنایی صفحه نمایش Peak Brightness

روشنایی صفحه نمایش تاثیر زیادی در کیفیت تصویر مخصوصا در یک فضای پرنور و یا در طول روز دارد. اگر روشنایی صفحه نمایش در سطح قابل قبولی نباشد در نتیجه تلویزیون در فضای پر نور کیفیت تصویر آنچنانی به نمایش نخواهد گذاشت( کیفیت تصویر ارائه می شود اما چشم کاربر قادر به دیدن تمام جزئیات تصویر نیست).  روشنایی تصویر برای محتوای HDR و SDR در محدوده 300 تا 400 کاندلا بر متر مربع است که در رده متوسط  است و برای حداکثر کارایی و کیفیت تصویر باید از 500 کاندلا بر متر مربع بیشتر باشد. میزان روشنایی صفحه نمایش برای درصد های مختلفی از صفحه نمایش اندازه گیری شده است که آن را در تصویر زیر آورده ایم:

روشنایی صفحه نمایش برای محتوای SDR و HDR برای درصد های مختلف از صفحه نمایش

زاویه دید در تلویزیون X8000G

 زاویه دید به زاویه ای گفته می شود که  از آن زاویه بتوان بدون افت کیفیت تصویر و ناپدید شدن رنگ ها، تصاویر را تماشا کرد. هر چه زاویه دید بالاتر باشد بهتر است. زاویه دید بالا این امکان را به وجود می آورد تا مثلا در یک خانواده پر جمعیت تمام افراد خانواده به یک اندازه از تماشای تلویزیون لذت ببریند. در فیلم زیر زاویه دید تلویزیون X8000G سونی را مشاهده می فرمایید:( تا زاویه 45 درجه کیفیت تصویر حفظ شده و از آن به بعد رنگ ها و جزئیات تصویر به سوی ناپدید شدن میل می کنند):

همچنین در نمودار زیر نشان داده شده است که از زاویه 36 درجه به بعد رنگ ها یک دست شده و تمایز و تفاوت آنها کاهش می یابد که نتیجه آن کاهش کیفیت تصویر است:

زاویه دید نیز در روشنایی صفحه نمایش تاثیر دارد که با افزایش زاویه دید روشنایی صفحه نمایش کاهش می یابد. کاهش روشنایی با زاویه دید برای تلویزیون های با صفحه نمایش VA با شیب بیشتری اتفاق می افتد. رابطه زاویه دید با روشنایی صفحه نمایش X8000G را در زیر آورده ایم:

 

رابطه کاهش روشنایی با زاویه دید صفحه نمایش

میزان تاخیر در انتقال داده Input Lag

سرعت انتقال داده در یک تلویزیون تاثیر مستقیمی بر کیفیت تصویر و صدا می گذارد. سرعت انتقال داده به ورژن  پورت ها و نرخ نوسازی تصویر مربوط می شود. به مدت زمانی که طول می کشد تا یک داده از دستگاه پخش کننده فیلم یا بازی بر روی صفحه نمایش به عنوان تصویر و یا در سیستم صوتی به عنوان صدا پخش شود، زمان تاخیر Input Lag می گویند. در تلویزیون سونی X8000G زمان تاخیر در رده متوسطی قرار دارد. در زیر میزان تاخیر برای انواع رزولوشن و کیفیت های تصویر در تلویزیون X8000G آورده شده است.

میزان تاخیر در انتقال داده برای کیفیت ها و رزولوشن های مختلف تصویر

جمع بندی

تلویزیون سونی X8000G یکی از بهترین تلویزیون های سونی است که در سال 2019 وارد بازار شده است. این تلویزیون با کیفیت تصویر 4K و اندازه های متنوعی از صفحه نمایش وارد بازار شده است. در واقع هر تلویزیون برای هر نوع کاربری کارایی های متفاوتی را از خود به نمایش می گذارد که ما در این نوشته کارایی تلویزیون X8000G را بررسی کردیم. در این تلویزیون از صفحه نمایش IPS استفاده شده است و درست مانند آنچه در تلویزیون های شرکت ال جی وجود دارد اما پردازنده و دیگر امکانات مختص خود شرکت سونی می باشد.  برای تماشای فیلم های حرفه ای کارایی متوسطی دارد اما در نهایت کارایی فوق العاده ای در سایر کاربری ها از آن می توان انتظار داشت. 

دیگران خوانده اند.

بررسی تلویزیون اولد OLED ال جی مدل C9

ارزانترین تلویزیون های ۴K موجود در بازار در سال ۲۰۲۰

بررسی تلویزیون QLED سامسونگ Q70R

8 پاسخ
 1. نازنین
  نازنین گفته:

  به نظرتون زاویه دید تلویزیون سونی و ال جی و سامسونگ کدومشون بهتره؟ آخه می خواستم تلویزیون سونی بگیرم ولی قیمت بالایی داشتن. حالام می خوام یه مقایسه بینشون بکنم ببینم تفاوت زیادی با هم دارن

  پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   معمولا بعضی از برند همانند برند ال جی زاویه دید بالایی دارند، برای نمونه زاویه دید 178 درجه یعنی اگر از این زاویه به تلویزیون نگاه کنید کیفیت تصویر ثابت می ماند. زاویه دید صفر درجه برای تماشا مناسب است چون از روبه رو به تلویزیون نگاه می کنید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *