بررسی تلویزیون QLED سامسونگ Q70R

تلویزیون های سامسونگ کیولد QLED اخیرا وارد بازار شده اند و می توان گفت که تعداد مدل های تولید شده توسط این شرکت محدود می باشد. این شرکت کره ای برای اینکه درصدی از سهم بازار را داشته باشد فناوری جدیدی به نام QLED را در تلویزیون های خود قرار داد. در این فناوری کیفیت تصویر به صورت فوق العاده ای ارائه می شود و هر چند روی پلتفورم صفحه نمایش های LED سابق پیاده شده اما تفاوت هایی بسیار زیادی در کیفیت تصویر و نحوه ارائه آن توسط صفحه نمایش های QLED ایجاد شده است. سامسونگ با ارائه این فناوری رقابتی پا یا پا با شرکت وطنی خود یعنی شرکت ال جی و تلویزیون های OLED آن شروع کرد. در این نوشته به فناوری QLED و سپس به بررسی تلویزیون کیولد QLED سامسونگ Q70R که یکی از پرفروش ترین تلویزیون های موجود در بازار است می پردازیم.

Qled رقابتی نابرابر با تلویزیون های LED

فناوری کیولد در اصل یک فناوری رقابتی بود که توسط شرکت سامسونگ ارائه شد. در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ شرکت ال جی به دنبال ارائه و ابداع فناوری جدیدی به نام OLED بود که در ابتدا شرکت سامسونگ و شرکت ال جی روی این فناوری یعنی OLED کار می کردند، اما بعد ها شرکت سامسونگ از همکاری کردن روی این پروژه OLED منصرف شد و برای اینکه در صحنه بازار رقابتی باقی بماند تکنولوژی QLED را ارائه داد. این تکنولوژی دو مزیت اصلی بر فناوری OLED در تلویزیون های ال جی داشت، اول اینکه چون  فناوری QLED روی تلویزیون ها و یا صفحه نمایش های LED پیاده می شد قیمت تمام شده پایینتری داشته و در بازار هم با قیمت کمتری نسبت به تلویزیون های OLED ال جی به فروش می رسید، دوم اینکه کارایی نمایش تصویر در این فناوری به حدی بود که تفاوت ها و تمایز های ایجاد شده در مقایسه با تلویزیون های LED بسیار بالا بود، بنابراین چون تلویزیون های OLED علی رغم کیفیت تصویر بالا قیمت بالایی داشتند، آنچه سد و مانعی در فروش تلویزیون های LED به شمار می آمد تلویزیون های QLED بودند که توسط شرکت سامسونگ راوانه بازار می شدند.

تصاویری با نزدیک به واقعیت با فناوری QLED

 شرکت سامسونگ در صفحه نمایش تلویزیون های LED از لایه نازکی می کند که این لایه نازک دارای ذرات کریستالی است. در واقع این لایه در بین نور پس زمینه(برد لامپ های LED) و صفحه نمایش(تشکیل شده از کریستال مایع) قرار می گیرد. اما این لایه نازک چه عملکردی دارد؟ نور تابشی از لامپ های LED ابتدا به صفحه نازک با ذرات کریستالی می رسد، در آنجا نور تقویت شده و سپس به پیکسل ها می رسد و تصویر نمایش داده می شود. با این فناوری جهت و میزان اشباع بودن نور تنظیم  می شود و نور دقیقتر روشنایی مورد نیاز پیکسل ها را تامین می کند. با این فناوری میزان نمایش رنگ ها و روشنایی صفحه نمایش افزایش می یابد، در نتیجه تصاویر با کیفیت و تنوع رنگ بسیار بالاتری نسبت به آنچه  تلویزیون های LED نمایش می دهند ارائه می شود.  شرکت سامسونگ همزمان با فناوری QLED پردازنده های قوی و هوشمند کوانتومی Quantum 4K Processor را در تلویزیون های خود قرار داد چراکه تنوع رنگ زیاد ایجاد شده به وسیله فناوری QLED و افزایش داده های دینامیکی رنگ ، نیازمند پردازنده قوی و سریع بود تا کارایی ۱۰۰ درصدی از صفحه نمایش QLED استخراج شود.

تلویزیون QLED سامسونگ Q70R یکی از بهترین و پرفروشترین تلویزیون های موجود در بازار

 از آنجا که تلویزیون های جدیدتر معمولا امکانات و تکنولوژی های جدیدتری را به همراه دارند ، تلویزیون کیولد Q70R  از این قاعده مستثنی نبوده و به عبارتی بروزترین تلویزیون در حال حاضر در بازار به شمار می آید. شرکت سامسونگ تلویزیون های کیولد Q7 و Q60R را قبل از این تلویزیون وارد بازار کرده است اما علی رغم باز زمانی کم  تولید Q70 و Q60 ،کیفیت و کارایی و امکانات تلویزیون Q70R با تفاوت زیاد در رده بالاتری قرار دارد. اما برتری های تلویزیون Q70R چیست که آن را به تلویزیون پرفروش بازار تبدیل کرده است؟ این تلویزیون همانند Q60R کیولد بوده و پردازنده کوانتومی دارد بنابراین فناوری اصلی تغییری نکرده است. تلویزیون Q70R طراحی زیبای دارد میزان Bezel(حاشیه کناری صفحه نمایش) در آن بسیار کم است و درصد بیشتری از صفحه نمایش در دسترس است، این تلویزیون پایه کنار بوده و پایه در کناره های تلویزیون قرار گرفته و وزن تلویزیون را نگه می دارند که طراحی V شکل آنها میزان لرزش و حرکت های جانبی تلویزیون را به حداقل رسانده است. در این تلویزیون مدیریت کابل بر روی پایه ها پیاده شده است که از شلوغی کابل ها در اطراف تلویزیون جلوگیری می شود. ضخامت این تلویزیون نسبت به تلویزیون های قبل از خود کمتر است. در  تلویزیون Q70R از ورژن HDMI ارتقا یافته یعنی HDMI 2.0 استفاده شده که پهنای باند زیاد آن انتقال داده های کنسول بازی یا  دستگاه های Blue ray را سریعتر کرده و میزان تاخیر در انتقال داده را به حداقل رسانده است.  تلویزیون Q70R تکنولوژی Dimming  را دارد که یکی از برجسته ترین ویژگی های این تلویزیون است. در این تکنولوژی قسمتی از لامپ های LED به صورت گروهی خاموش و روشن می شوند و چون تعداد گروه های مجزا زیاد است به آن Full Array Dimming گفته می شود. روشنایی صفحه نمایش، نمایش رنگ های تیره مانند رنگ سیاه عمیق و کنتراست تصویر به صورتی فوق العاده افزایش یافته است. سیستم صوتی در این تلویزیون ۲٫۱ کاناله بوده که صدا در آن از دو عدد اسپیکر ۱۰ وات و یک عدد ساب ووفر ۲۰ وات ارائه می شود و در مجموع ۴۰ وات خروجی صدا را دارد. این تلویزیون دارای ریموت کنترل فوق العاده کاربردی است که دسترسی به صفحات وب، Netflix، Amazon و…. را آسان کرده است. آخرین ورژن Bixby (کنترل با صدا با استفاده از ریموت کنترل)، Google Assistant و Voice Assistant در تلویزیون Q70R قرار گرفته و کارایی فوق العاده آنها کاربران را متحیر کرده است. این تلویزیون در اندازه های ۴۹، ۵۵، ۶۵، ۷۵، ۸۲ و ۸۵ اینچ موجود می باشد.

پیشنهاد ویژه :  معرفی تلویزیون 55RU7100 سامسونگ و ویژگی های آن

 

ویژگی های هوشمند پیشرفته مانند Bixby در تلویزیون کیولد سامسونگ Q70R

ریموت کنترل کاربردی Q70R مخصوصا برای کاربری اینترنت 

تحلیل و بررسی تلویزیون سامسونگ Q70R از دیدگاه کارشناسان

تلویزیون بعد از فرایند تولید، وارد بازار شده و بسیاری از کارشناسان با توجه به معیار هایی آنها را تجزیه و تحلیل می کنند. تلویزیون ها قابلیت های متفاوتی  را از خود نشان می دهند و این وابسته به امکاناتی است که در این تلویزیون ها قرار گرفته است. تلویزیون کیولد سامسونگ Q70R یکی از تلویزیون هایی است که قابلیتی فوق العاده در زمینه صوت و تصویر از خود ارائه می دهد. این تلویزیون از صفحه نمایش VA یا Vertical Alignment بهره گرفته که کنتراست بالایی خلق می کند. رنگ سیاه عمیق و روشنایی صفحه نمایش را فقط باید در صفحه نمایش Q70 مشاهده کرد تا تفاوت ها و تمایزهای بین تصویر و زمینه تصویر آشکار شود و جزئیات نمایش تا سطح بالایی افزایش یابد، بنابراین این تلویزیون چه در فضای کم نور یا تاریک و چه در فضایی روشن بالاترین کارایی نمایش را ارائه می دهد. این تلویزیون قابلیت Full Array Dimming و Wide Color Gamut را دارد  که نمایش رنگ های متنوع  را ممکن و جزئیات را در تصاویر HDR برجسته کرده و تصاویر نزدیک به واقعیت را نمایش می دهد.  این تلویزیون نرخ نوسازی Refresh Rate بالا و زمان پاسخگویی Response Time پایینی دارد که فیلم های دارای فریم های سریع و بازی ها را به خوبی پشتیبانی می کند. تلویزیون معمولا برای کاربری های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد، ما می خواهیم بدانیم که این تلویزیون چه امتیازاتی را برای کاربری های مختلف کسب کرده است. کارشناسان بانه ۹۰ با کمک مطالبی از دیگر منابع، این تلویزیون را در زیر تفسیر کرده اند. شما می توانید امتیازاتی را که تلویزیون Q70R کسب کرده است( مبنا عدد ۱۰ می باشد) را مشاهده کنید:

پیشنهاد ویژه :  تلویزیون های اولد OLED ال جی با ویژگی Crystal Sound در سال 2020

امتیازاتی که کارشناسان به قابلیت ها و کارایی های تلویزیون Q70R داده اند ( مبنا عدد ۱۰ می باشد).

استفاده ترکیبی Mixed Usage

تلویزیون Q70R برای استفاده ترکیبی بسیار فوق العاده است. امتیاز کسب شده در این نوع کاربری برای تلویزیون Q70R برابر با ۸٫۴ است. این تلویزیون کیفیت تصویر فوق العاده ای را ارائه می دهد. رنگ های اشباع و غنی و کنتراست فوق العاده آن کاربران را متحیر می کند. این تلویزیون دارای ویژگی Wide Color Gamut است که فضای رنگ آن گسترده بوده و جزئیات موجود در تصویر را در فرمت های تصویر HDR به خوبی نمایش می دهد. این تلویزیون نمایش رنگ سیاه عمیق را ممکن می سازد و روشنایی صفحه نمایش فوق العاده ای دارد. تلویزیون Q70R دارای ویژگی Free Synce می باشد و با توجه به تاخیر کم در انتقال داده برای گیمر ها بسیار مناسب خواهد بود. البته زوایه دید آن چندان رضایت بخش نیست که خصوصیت صفحه نمایش VA است که در تلویزیون های سامسونگ قرار گرفته اند. اما کیفیت تصویر آن از روبه رو در بالاترین رده نسبت سایر تلویزیون ها قرار گرفته است.

تماشای فیلم Movie 

تلویزیون Q70R تجربه هیجان انگیزی را برای کاربران فراهم می کند. این تلویزیون دارای زمان پاسخگویی پایین است و میزان تاری تصویر در آن در حداقل ممکن قرار گرفته است. نرخ نوسازی تصویر در آن ۱۲۰ هرتز بوده و تصاویر بدون کاهش کیفیت ارائه می شوند. در این تلویزیون از صفحه نمایش VA استفاده شده است که کیفیت تصویر آن از روبه رو بسیار رضایت بخش است. به واسطه  تکنولوژی Local Dimming رنگ سیاه عمیق و نمایش جزئیات در تصویر به خوبی ارائه می شود. میزان عملکرد این تلویزیون امتیاز ۸٫۷ را کسب کرده و این نشان از قابلیت های بالای آن در نمایش فیلم ها است.

تماشای شو های تلویزیونی TV Show

 شوها معمولا روشنایی بیشتری نسبت به فیلم ها دارند. تلویزیون Q70R دارای روشنایی فوق العاده  یعنی Peak Brightness بالایی است. در اکثر تلویزیون ها که روشنایی صفحه نمایش پایینی دارند، کیفیت تصویر در یک فضای روشن با منبع نور زیاد، کاهش می یابد، اما در این تلویزیون روشنایی صفحه نمایش بالا بوده و کیفیت تصویر حتی در یک فضای روشن هم ثابت می ماند.

تماشای بازی Sports

بازی هایی مانند مسابقات فوتبال، مسابقات ماشین سواری و… دارای فریم های سریع هستند و تصاویر پر تحرک در آنها فراوان است. اگر زمان پاسخ گویی در یک تلویزیون بالا باشد و یا فرکانس تصویر در رنج پایین قرار داشته باشد، تصاویر پر تحرک، تیره و تار ارائه می شوند و یا تصویر با حاشیه ای بلورمانند ارائه می شود.  فرکانس تصویر در این تلویزیون ۱۲۰ هرتز بوده که در بالاترین رده نسبی قرار گرفته است و زمان پاسخگویی آن در رده پایینی قرار دارد، بنابراین تصاویر پر تحرک با بالاترین کارایی ارائه می شوند. امتیاز در نظر گرفته شده برای این تلویزیون ۷٫۹ می باشد.

بازی ها

بازی های کامپیوتری دارای فرکانس تصویر بالایی هستند و از طرفی در بعضی از مواد تمام داده های کنسول بازی به صفحه نمایش تلویزیون منتقل نمی شوند و یا با سرعت پایینی انتقال می یابند. آنچه برای بازی در یک تلویزیون حائز اهمیت است، فرکانس تصویر است که با توجه به اینکه فرکانس تصویر ۱۲۰ می باشد بنابراین بازی های کامپیوتری با یهترین کیفیت ارائه می شوند. بعد از فرکانس تصویر، گزینه ای دیگر به نام Input Lag یا تاخیر در داده های انتقالی از دستگاه کنسول به تلویزیون، از اهمیت زیادی برخوردار است. میزان تاخیر در انتقال داده های ورودی Input Lag در این تلویزیون در محدوده پایینی قرار دارد، بنابراین یکی از بهترین تلویزیونها برای کاربری بازی هم به شمار می آید. امتیاز کسب شده در این نوع کاربری برابر ۹٫۱ است. 

پیشنهاد ویژه :  هشت دلیل خرید تلویزیون 4K UHD

فیلم ها و تصاویر HDR

تلویزیون Q70R به واسطه دارا بودن روشنایی فوق العاده Peak Brightness و توانایی نمایش رنج رنگ وسیع Wide Color Gamut ، تصاویر HDR را با تمام جزئیات نمایش می دهد. این تلویزیون فرمت های HDR و HDR10 و همچنین HLG را پشتیبانی می کند ولی از فرمت Dolby  Vision پشتیبانی نمی کند. امتیاز کسب شده برای این نوع کاربری یعنی تماشای فیلم های HDR برابر با ۸٫۶ می باشد.

بازی HDR

تلویزیون Q70R به واسطه دارا بودن روشنایی فوق العاده Peak Brightness و توانایی نمایش رنج رنگ وسیع Wide Color Gamut ، تصاویر HDR را با تمام جزئیات نمایش می دهد. از طرفی دیگر به واسطه کنتراست بالا و همپنین نمایش رنگ های متنوع بهترین کارایی را در ارائه تصاویر بازی HDR دارد.

کاربری به عنوان مانیتور

تلویزیون به واسطه داشتن یک سری امکانات کاربردی برای استفاده به عنوان مانیتور کارایی بالایی را ازخود به نمایش می گذارد. این تلویزیون به واسطه میزان تاخیر کم در انتقال داده Low Input Lag سرعت زیادی را در انتقال داده ها دارد از طرفی با توجه به فرکانس تصویر بالای آن یعنی ۱۲۰ هرتز، کرومای فوق العاده ای Proper Chroma 4:4:4 را به نمایش می گذارد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به لینک زیر مراجعه کنید:

نمونه برداری کروما Chroma SubSampling و مقایسه بین نرخ های ۴:۴:۴ ، ۴:۲:۲ و ۴:۲:۰ و تاثیر در کارایی تلویزیون و کیفیت تصویر

 

جمع بندی

فناوری کیولد QLED یکی از برترین فناوری های موجود در صنعت صفحه نمایش و تلویزیون می باشد و در این میان تلویزیون QLED سامسونگ مدل Q70R یکی از بهترین و پرفروشترین  تلویزیون های موجود در بازار می باشد. این تلویزیون در اندازه های مختلف صفحه نمایش موجود بوده و امکانات فوق العاده ای در آن قرار گرفته است. از جمله ویژگی ها و امکانات این تلویزیون می توان به ورژن پورت HDMI ارتقا یافته یعنی HDMI 2.0، تکنولوژی Full Array Dimming (به صورت مخفف FALD)، سیستم صوتی ۲٫۱ کاناله ساب ووفر دار ۴۰ وات، حداقل حاشیه کناره صفحه نمایش nano Bezel، مدیریت کابل پیاده شده بر روی پایه ها، کیفیت ساخت فوق العاده، ضخامت کم و طراحی زیبا، موجود بودن در اندازه های متنوع، حداقل تاخیر در انتقال داده (این ویژگی برای بازی ها بسیار کاربردی است)، روشنایی بیشتر صفحه نمایش نسبت به مدل های قبلی کیولد و تمام تلویزیون های LED، پشتیبانی از فرمت های HDR و ریموت کنترل با کاربری آسان اشاره کرد.

دیگران خوانده اند:

مقایسه تلویزیون های Q60R و Q70R سامسونگ

مقایسه صفحه نمایش های VA و IPS در تلویزیون های ۲۰۲۰

خرید تلویزیون سامسونگ از بانه، تلویزیونهای سامسونگ بانه

پردازنده a9 هوشمند نسل سوم در تلویزیون های ال جی ۲۰۲۰

 


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *