تلویزیون های Dual LED سامسونگ در سال ۲۰۲۰

نور پردازی یکی از اجزای اصلی در فراهم کردن یک تصویر درخشان و پر رنگ است. صفحه نمایش که دارای پیکسل ها بوده به تنهایی توانایی نمایش تصویر را ندارد و برای این کار نور پردازی هم وارد عمل می شود. سیستم نور پردازی در پشت صفحه نمایش قرار می گیرد و نقش فوق العاده ای را در فراهم کردن تصویری درخشان و شفاف ایجاد می کند. انواع نور پردازی در تلویزیون ها وجود دارد که دونوع Direct  و Edge از اصلی ترین و کاربردی ترین آرایش نور پردازی هستند. سامسونگ در تلویزیون های کیولد QLED از نور پردازی Dual استفاده کرده و تحت عنوان های Dual LED وارد بازار شده اند. اما در واقع Dual LED چیست و چه تفاوت هایی ایجاد می کند؟ در ابتدا سیستم نور پردازی را توضیح داده و در ادامه به ویژگی نور پردازی جدید سامسونگ در تلویزیون های کیولد QLED می پردازیم.

سیستم های نور پردازی در تلویزیون 

در تلویزیون در پشت صفحه نمایش از بردی شامل لامپ های LED استفاده می شود که این برد نور لازم را برای پیکسل ها فراهم کرده و در نهایت تصویری درخشان ارائه می شود. آنچه تفاوت ایجاد می کند آرایش لامپ های LED بر روی برد الکترونیکی است. در حال حاضر از دو نوع آرایش کلی استفاده می شود. آرایش Edge  که در آن لامپ های LED در کناره های صفحه نمایش و معمولا پایین وگاها در بالا وپایین هم استفاده می شود که به صورت خطی است. آرایش دیگر Direct نام دارد که در آن لامپ های LED با آرایش ماتریکسی در سراسر برد در هر سانتیمتر مربع قرار می گیرند و به عبارتی در برد ال ای دی پراکنده شده اند. این دو نوع آرایش در تلویزیون ها وجود دارند و هر مدل در هر برند ممکن است یکی از این آرایش ها را دارد. اما کدام آرایش بهتر است؟

پیشنهاد ویژه :  تلویزیون های Looking Glass با قابلیت 3 بعدی و رزولوشن 8K در سال 2020

نور پردازی EDGE

نور پردازی Edge در پایین صفحه نمایش و یا در بالای آن و به صورت افقی قرار می گیرد. در این آرایش از تعداد کمی از لامپ های LED استفاده می شود و در نتیجه آن مصرف انرژی در تلویزیون هایی که این آرایش را دارند کمتر است. در تلویزیون ارائه رنگ های غنی مخصوصا رنگ های تیره و تمایز بیتن آنها از اهمیت زیادی برخوردار است زمانی که به یک تصویر تیره تماشا کنید تفاوت در رنگ های تیره جذابیت نمایش تصویر را بیشتر می کند و معمولا برای تماشای فیلم ها در فضای تاریک بسیار کاربردی است. با این شیوه ی آرایش LED نمی توان به رنگ سیاه عمیق دست یافت و مرز بین رنگ های مشکی و خاکستری به خوبی مشخص نخواهد شد و به عبارتی با هم ادغام می شوند.

نور پردازی Direct

 در این نور پردازی لامپ های بیشتری نسبت به آرایشEdge قرار گرفته اند، به گونه ای که در هر سانتیمتر مربع یک لامپ LED قرار می گیرد.  مصرف انرژی در تلویزیون های با این آرایش بیشتر بوده اما تمایز و تفاوت بین رنگ های تیره و روشن بیشتر است و برای تماشای فیلم ها کارایی بالاتری از خود به نمایش می گذارد. فناوری های زیادی مانند Local Dimming تاریکی منطقه ای در جریان خاموش و روشن کردن گروهی این لامپ ها ایجاد می شود که با آن کنتراست و کیفیت تصویر افزایش می یابد.

پیشنهاد ویژه :  کاربرد الکسا در تلویزیونهای سونی

فناوری Dual LED در تلویزیون های کیولد QLED سامسونگ 

Dual LED را می توان یک فناوری در نظر گرفت چراکه هم جدید است و هم کارایی آن اثبات شده است. این فناوری توسط شرکت سامسونگ برای اولین بار در تلویزیون ها قرار گرفته است. این فناوری تصویر فوق العاده ای را به نمایش می گذارد و به همین دلیل بود که با ورود تلویزیون های کیولد Q60 و Q70 بازار فروش تلویزیون های سامسونگ افزایش پیده کرد. این فناوری کیفیت تصویر و کنتراست را افزایش می دهد اما چگونه؟

در نور پس زمینه و برد LED در تلویزیون هایی که Dual LED  نیستند تنها یک شدت نور وجود دارد اما در تلویزیون های با فناوری Dual LED تصویر می تواند همزمان دو شدت نور را دارا داشته باشد که دمای رنگ ۵۰۰۰K و ۲۰۰۰۰K شدت های نور را شکل می دهند و این شدت های نور متناسب با نوع تصویر اتخاذ می شوند و به صورت تاثیر گذاری از انتشار نور غیر ضروری جلوگیری می کند که نتیجه آن کنتراست بالا، تنوع نمایش رنگ های غنی و کیفیت فوق العاده تصویر است.

عملکرد فناوری Dual LED نسبت به نور پردازی معمولی در تلویزیون های سامسونگ

تلویزیون هایی که Dual LED هستند:

تلویزیون کیولد QLED سامسونگ Dual LED مدل Q60R

پیشنهاد ویژه :  بهترین تلویزیون برای استفاده به عنوان مانیتور

تلویزیون کیولد QLED سامسونگ Dual LED مدل Q70R

دیگران خوانده اند:

جمع بندی

معمولا خرید یک تلویزیون با فناوری جدید جذابیت خاص خود را دارد. بسیار از کاربران هستند که همیشه به دنبال فناوری و تکنولوژی های جدید هستند که قطع به یقین اولین کسانی خواهند بود که یک فناوری و تکنولوژی جدید را تجربه می کنند. Dual LED یک فناوری جدید است که سامسونگ در تلویزوین های Q60 وQ70 خود قرار داده است که به همین واسطه کیفیت تصویر آنها به صورت فوق العاده ای افزایش پیده کرده است. این فناوری به نور پس زمینه مربوط می شود که در آن لامپ های LED دو نوع نور را با شدت های مختلف برای پیکسل ها فراهم می کنند که یکی قدرت ۵۰۰۰K و دیگری قدرت ۲۰۰۰۰K را دارد. اشباع و نمایش رنگ، کنتراست و شفافیت تصویر  متاثر از این فناوری افزایش می یابد.

دیگران خوانده اند:

IPS،VA،TN : سه نوع پنل مورد استفاده در تلویزیون

ال جی تلویزیون های اولد ۲۰۲۰ را رونمایی کرد.

تلویزیون های ۸K کیولد QLED سامسونگ ۲۰۲۰ با قابلیت پشتیبانی از تیونر ATSC 3.0


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *