بررسی تلویزیون اولد OLED ال جی مدل C9

 

تلویزیون اولد ال جی مدل C9 یکی از بهترین تلویزیون های ال جی است که هم کارایی و قابلیت های زیادی را از خود به نمایش گذاشته است و هم مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده است. این تلویزیون در سال 2019 و بعد از تلویزیون های اولد سال 2018 یعنی مدل های C8 و B8  وارد بازار شد و با تفاوت زیادی در ارائه کیفیت تصویر و امکانات از تلویزیون های ماقبل خود پیشی گرفت. این تلویزیون بسیار مخاطب پسند است و قابلیت های آن زبانزد خاص و عام است چه یک کاربر عادی و چه کسانی که تلویزیون ها را کارشناسی می کنند کیفیت تصویر و میزان امکانات این تلویزیون را در رده بالایی توصیف کرده اند. ما در این نوشته با کمک سایر منابع معتبر این تلویزیون را که سرشار از تکنولوژی های پیشرفته است بررسی می کنیم.

صفحه نمایش در تلویزیون اولد C9

در تلویزیون اولد C9 از صفحه نمایش با تکنولوژی پیشرفته ای استفاده شده که کیفیت تصویر را تا حد بسیار زیادی افزایش داده است.  صفحه نمایش اولد را شرکت ال جی اخیرا یعنی از سال 2017 در تلویزیون های خود قرار داده است. در این نوع صفحه نمایش نور پس زمینه حذف شده بنابراین خبری از برد لامپ های LED و آرایش های مختلف LED در پشت صفحه نمایش نیست، بنابراین طراحی باریک تری از تلویزیون ها توسط شرکت ال جی ممکن شده است. در صفحه نمایش اولد برای نور پردازی و تامین نور پیکسل ها از لایه ای آلی که با جریان الکتریکی عبوری برانگیخته می شود، استفاده شده است. در صفحه نمایش های اولد OLED این قابلیت وجود دارد که هر پیکسل به صورت مجزا خاموش و روشن شود و پیکسل ها بر روی هم تاثیر نمی گذارند. رنگ سیاه عمیق و یا تاریکی مطلق در صفحه نمایش های اولد امکان پذیر بوده و شور و هیجان خاصی را در تماشای فیلم ها فراهم می کند. نرخ نوسازی تصویر، زمان پاسخگویی، کیفیت نمایش رنگ، محدوده نمایش رنگ و… در صفحه نمایش های اولد OLED در رده بالایی قرار دارد که ما در این نوشته قابلیت های تلویزیون اولد OLED ال جی مدل C9 را بررسی می کنیم.

تحلیل و بررسی تلویزیون اولد ال جی مدل C9

تلویزیون معمولا برای استفاده های مختلف قابلیت های متفاوتی از خود به نمایش می گذارد. برای نمونه ممکن است یک تلویزیون برای تماشای بازی قابلیت بهتری را به نمایش بگذارد و برای تمشای فیلم تعریف آنچنانی نداشته باشد. نوع استفاده و کاربری های تلویزیون می توانند استفاده ترکیبی، تماشای فیلم، تماشای شو های تلویزیونی، تماشای فیلم ها و بازی های HDR، کاربری بازی و استفاده به عنوان مانیتور باشند. رده و امتیاز کسب شده برای تلویزیون C9 به صورت زیر بوده و مبنا عدد 10 می باشد:

امتیازات کسب شده برای قابلیت هایی که در استفاده های محتلف تلویزیون اولد ال جی مدل C9 از خود به نمایش می گذارد(مبنا عدد 10 می باشد).

استفاده ترکیبی Mixed Usage

استفاده ترکیبی به نوع کاربری گفته می شود که عامه کاربران از یک تلویزیون دارند و تماشای فیلم و بازی و یا تماشای فیلم ها و بازی های HDR را شامل می شود. این تلویزیون در این نوع استفاده امتیاز 9 را کسب کرده است که تقریبا بالاترین امتیاز برای استفاده ترکیبی در میان تلویزیون های موجود در بازار است. تلویزیون اولد C9 دارای زمان پاسخگویی پایین بوده که میزان تاری و بلور تصویر در آن بسیار پایین می باشد و چون پیکسل ها به صورت مجزا خاموش و روشن می شوند، کنتراست در آن بالا بوده و تصاویر با وضوح بیشتری نمایش داده می شوند. این تلویزیون زاویه دید بالایی دارد، بنابراین برای گیمر ها و یا برای تماشای فیلم ها به صورت دسته جمعی و یا استفاده به عنوان مانیتور بسیار مناسب است، چرا که کیفیت تصویر و روشنایی صفحه نمایش وقتی از گوشه و کنار به تلویزیون تماشا شود ثابت می ماند.

تماشای فیلم Movies

فیلم ها معمولا دارای فریم ها یا صحنه های تاریک هستند. تلویزیون اولد ال جی مدل C9 به واسطه قابلیت بالای آن در نمایش رنگ مشکی و یا سیاه واقعی برای تماشای فیلم ها بسیار ایده آل است. این تلویزیون جزئیات زیادی را در عمق تصاویر تیره به نمایش می گذارد. زمان پاسخگویی پایین در آن، تغییرات تصویر را به خوبی ارائه می دهد، زمان پاسخگویی به میزان زمانی که طول می کشد تا یک پیک پیکسل تغییر رنگ دهد، گفته می شود. در صفحه نمایش اولد چون هر پیکسل به صورت مجزا خاموش و یا روشن می شود نمایش مرز بین تصاویر به خوبی ارائه می شود.

شو ها  برنامه های تلویزیونی TV Shows

شو ها و برنامه های تلویزیون معمولا دارای صحنه های روشن بیشتری هستند در بسیاری از موارد روشنایی صفحه نمایش در حدی نیست که با نور فضای مورد استفاده تلویزیون مقابله کند، در نتیجه کیفیت تصویر کاهش می یابد یعنی در واقع تصویر به خوبی ارائه می شود ولی کاربر نمی تواند آنچه نمایش داده می شود را به خوبی دریافت کند. روشنایی صفحه نمایش اولد ال جی مدل C9  برای تصاویر SDR و HDR در رده بالایی قرار دارد و می توان در هر فضایی حتی با میزان روشنایی زیاد از کیفیت تصویر فوق العاده آن بهره برد.

تماشای بازی ها Sports

در اینجا منظور بازی هایی است که از شبکه های تلویزیون پخش می شوند. اکثر بازی ها و مسابقات دارای فریم های سریع هستند که برای بهره مندی از کیفیت تصاویر مربوط یه بازی باید فرکانس تصویر، زمان پاسخگویی و زاویه دید در حد قابل قبولی باشد. فرکانس تصویر 120 هرتز و زاویه دید هم در رده بالایی قرار دارد  زمان پاسخگویی باید در تلویزیون پایین باشد تا کوچکترین تغییرات را که در زمان بسیار کم در تصویر اتفاق می افتد را نمایش دهد. زاویه دید در این تلویزیون بالا بوده و می توان حتی از کناره ها از کیفیت تصویر تلویزیون اولد ال جی C9 بهره برد.

بازی

این تلویزیون تصاویر بازی های کامپیوتری را به خوبی ارائه می دهد. در تلویزیون اولد ال جی مدل C9 از پورت هایی با پهنای باند بالا استفاده شده است(HDMI 2.2 ) که میزان تاخیر در انتقال داده در آنها بسیار پایین است. زمان پاسخگویی پایین، میزان تاخیر در انتقال داده در ورودی ها و خوجی ها Input Lags  در رده بسیار پایینی نسبت به سایر تلویزیون ها است که امتیاز خوبی برای این تلویزیون به حساب می آید. فرکانس تصویر در تلویزیون C9 برابر با 120 هرتز می باشد که بسیار ایده آل است. این سه ویژگی یعنی زمان پاسخگویی پایین، پایین بودن میزان تاخیر در انتقال داده Low Input Lag  و فرکانس بالای تصویر (120 هرتز)  برای کاربری بازی یک تلویزیون مورد نیاز هستند که ایده آل ترین آنها در تلویزیون C9 قرار گرفته است.

فیلم های HDR 

فیلم های HDR دارای کیفیت بالایی هستند که جزئیات زیادی در تصاویر و فریم های تصویر آنها وجود دارد که فقط تلویزیون هایی که فرمت های HDR را پشتیبانی می کنند توانایی نمایش این جزئیات را دارند. تلویزیون C9 دارای محدوده دینامیکی بالا بوده  فرمت های HDR و HDR10 و Dolby Vision را پشتیبانی می کند. در واقع محدوده دینامیکی بالا میزان کنتراست و مرز بین تصاویر را واضحتر به نمایش می گذارد و از آنجایی که پیکسل ها در صفحه نمایش اولد به صورت مجزا عمل می کنند کارایی نمایش را تا حد زیادی افزایش داده اند. روشنایی صفحه نمایش برای فیلم ها و محتوای HDR در حد قابل قبول بوده و حتی میزان نمایش تاریکی یکنواخت و یا نمایش رنگ سیاه واقعی در نمایش محتوای با کیفیت متحیر کننده خواهد بود. امتیاز کسب شده برای این تلویزیون برای قابلیت نمایش محتوای HDR برابر 9.1 است.

بازی های HDR

 بازی های HDR کیفیت تصویر بالاتری نسبت به بازی های معمولی دارند. این بازی ها معمولا فرکانس تصویر بیشتر و همچنین زمان پاسخگویی  و میزان تاخیر در انتقال داده کمتری را لازم دارند تا به بهترین نحو ممکن نمایش داده شوند. تلویزیون اولد C9 به خوبی و به صورتی کاملا ایده آل از بازی های HDR پشتیبانی می کند، بنابراین می توان بازی هایی پیشرفته و جدید را بر روی صفحه نمایش این تلویزیون با کیفیت بالا نمایش داد. امتیاز کسب شده برای این تلویزیون برای کاربری نمایش بازی های HDR برابر با 8.9 می باشد.

استفاده به عنوان مانیتور PC Monitor

چه ویژگی هایی در یک تلویزیون برای استفاده به عنوان مانیتور لازم است.؟ زاویه دید از ویژگی هایی است که در اسفتاده از تلویزیون به عنوان مانیتور بسیار اهمیت دارد و هرچه زاویه دید بالاتر باشد برای این نوع کاربری بهتر است. این تلویزیون از زاویه دید بالایی برخوردار است . ویژگی دیگر میزان پهنای باند در انتقال داده ها است که به Chroma  گفته می شوند که در این تلویزیون با فرکانس 120 هرتز از ترکیب 4:4:4 طبعیت می کند و پهنای انتقال داده گسترده ای دارد. 

موجود بودن و در دسترس بودن تلویزیون اولد C9

موجود بودن و یا در دسترس بودن و یا به عبارتی تنوع اندازه صفحه نمایش برای یک مدل  از تلویزیون بسیار حائز اهمیت است. تلویزیون اولد C9 در اندازه های 55 اینچ و 65 اینچ و 77 اینچ موجود می باشد و متاسفانه اندازه 49 اینچ و یا پایینتر از آن در بازار موجود نمی باشد . به صورت کلی تلویزیون اولد پایین تر از 55 اینچ در بازار نبوده و طبق ادعای شرکت ال جی در سال 2020 تلویزیون اولد 48 اینچ هم وارد بازار می شود.

امکانات و ویژگی های تلویزیون اولد ال جی مدل C9

تلویزیون اولد مدل C9 دارای صفحه نمایش اولد، پردازنده هوشمند a9 نسل دوم، کیفیت تصویر 4K ، رنج رنگ وسیع، پشتیبانی از فرمت های HDR، روشنایی فوق العاده صفحه نمایش،  پورت HDMI 2.1، صدای 2.2 کاناله 40 وات ساب ووفر دار، پورت HDMI ARC یا کانال بازگشت صوتی، حداقل میزان تاخیر در انتقال داده Low Input Lag، زاویه دید بالا، نرخ نوسازی بالا 120 هرتز، زمان پاسخگویی کوتاه، نمایش رنگ سیاه واقعی، بدون نور پس زمینه ، طراحی زیبا،  صفحه نمایش باریک و خوش تراش، حداقل حاشیه کناره صفحه نمایش nano Bezel، سیستم عامل هوشمند بروز، مرورگر وب،  و…. است که این تلویزیون به واسطه این ویژگی های کاربردی به یکی از محبوب ترین تلویزیون های موجود در بازار تبدیل شده است.

پردازنده هوشمند a9 نسل دوم

این پردازنده تصاویر را با دو برابر سرعت نسبت به پردازنده های معمولی پردازش می کند. در این پردازنده تصاویر در چهار مرحله پشت سر هم پردازش می شوند. در اولین گام نویز تصویر از نمایش حذف می شود و یا قسمت هایی از تصویر با الگوریتمی خاص، نویز برداری می شوند. در دومین مرحله تصویر برجسته شده و جزئیات بیشتری بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود. در سومین مرحله میزان کنتراست و مرز بین تصاویر و یا رنگ های متنوع مشخص شده و تصویر بسیار واضح وشفاف ارائه می شود و در آخرین مرحله تصویر بسیار روان ارائه شده و میزان بلور و تاری در تصاویر متحرک به حداقل می رسد. در این پردازنده تمام ساز و کار برپایه هوش مصنوعی است و کارایی بالایی در نمایش تصویر را ایجاد می کند.

کیفیت تصویر 4K

 این تلویزیون کیفیت تصویر 4K را دارد که با رزولوشن 2160 *3840 ارائه می شود. تصاویر 4K در این تلویزیون با کارایی زیاد و حتی تا حد زیادی ارتقای کیفیت داده می شوند.  ویژگی 4K Upscaler   در این تلویزیون، تصاویر HD و Full HD را با کیفیت های بالاتری از سطح خود قابل نمایش می سازد. گزینه های زیادی در ارائه کیفیت تصویر موثر هستند که تلویزیون C9 تمام این ویژگی ها را دارد.  در این تلویزیون دامنه رنگ Color Space بسیار گسترده است و تلویزیون اولد C9 نسبت به دیگر تلویزوین ها توانایی نمایش محدوده رنگ بیشتری دارد.  این تلویزیون تصاویر HDR را با کارایی بالایی نمایش می دهد.

پورت HDMI 2.1 و HDMI Arc

این دو پورت اخیرا در تلویزیون های جدید قرار گرفته اند. پورت HDMI ورژن 2.1 دارای پهنای باند بالا و سرعت فوق العاده است به گونه ای که در آن داده ها بدون فشرده سازی انتقال می یابند و جزئیات صدا و تصویر با سرعت بالا  و به خوبی نمایش داده می شود. این تلویزیون 4 پورت HDMI 2.1 را دارد. کانال بازگشت صوتی HDMI Audio Return Channel در این تلویزیون داده ها را به خوبی و با سرعت زیاد بدون فشرده سازی Uncompressing ارائه می دهد و چون در این تلویزیون سیستم صوتی 2.1 کاناله و ساب ووفر دار است داده های ضعیف هم ارائه می شوند.

سیستم صوتی

سیستم صوتی در این تلویزیون 2.2 کاناله است که در آن 2 عدد اسپیکر 10 وات و یک عدد ساب ووفر 20 وات وجود دارد. ویژگی های صوتی Dolby Atmos و Ultra Surround صدایی همه جانبه و چند بعدی را از این تلویزیون ممکن می سازد. ویژگی LG Sound Synce صدای افراد را در هنگام پخش تقویت می کند. قابلیت پخش صدا از طریق بلوتوث را نیز دارد واکثر فرمت های صوتی را پشتیبانی می کند.

سیستم هوشمند

سیستم هوشمند و یا قابلیت های نرم افزاری در تلویزیون OLED C9 به روز بوده و آخرین ورژن از سیستم عامل کاربردی WebOS را دارد. مرورگر وب و بسیاری از برنامه ها و قابلیت هایی مانند Google Assistant، Alexa و یا Voice Assistant امکان جسنجوی برنامه ها را با صدای کابر فراهم کرده و دسترسی به منو و جستجو ها را آسانتر می کند.

جمع بندی

تلویزیون اولد C9 ال جی یکی از پرفروشترین تلویزیون های موجود در بازار است. این تلویزیون قابلیت ها و امکانات گسترده ای دارد و برای تمام کاربری ها،  کارایی فوق العاده ای از خود به نمایش گذاشته است. پورت های پر سرعت و فرکانس تصویر بالا و زمان پاسخ گویی کم در تلویزیون اولد C9،  آن را به یکی از بهترین تلویزیون ها برای کاربری بازی تبدیل کرده است، از طرفی دیگر ویژگی صفحه نمایش اولد و قابلیت نمایش رنگ سیاه عمیق به واسطه مجزا عمل کردن پیکسل ها، این تلویزیون در زمینه نمایش تصاویر فیلم ها کارایی باورنکردنی دارد. روشنایی فوق العاده صفحه نمایش هم، تلویزیون اولد C9 را برای تماشای شوها و برنامه های تلویزیون کارآمد کرده است. سیستم صوتی 2.2 کاناله ساب ووفر دار صدا را با کیفیتی فوق العاده ارائه می دهد. این تلویزیون تا به حال بهترین و کاراترین تلویزیون ال جی بوده است.

دیگران خوانده اند:

بهترین کابل HDMI برای حداکثر کارایی تلویزیون کدام است؟

تلویزیون های جدید دراوایل سال ۲۰۲۰

کدام تلویزیون ها در سال ۲۰۲۰ بازی های مدرن را پشتیبانی می کنند.

کیفیت تصویر ۸K چیست؟ آیا باید تلویزیون جدید را خریداری کرد یا منتظر ماند؟


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید

7 پاسخ
  1. کتی
    کتی گفته:

    تلویزیون خیلی خوش فرمیه. من سایز 55 اینچش رو دارم خیلی عالیه. ظریفه. فقط توی یه اتاق کم نور به نظرم یه خورده تصویرش نسبت به اتاق روشن کم رنگ میشه.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *