گاز مبرد مورد استفاده در کمپرسور اینورتر یخچال فریزر های ۲۰۱۹

در یخچال فریزر های امروزی امکانات و ویژگی  های منحصر به فردی قرار گرفته شده است که هم برای کاربران و هم برای محیط زیست کارایی بالایی از آنها استخراج شده است. در یخچال فریزر ها از موتور اینورتر استفاده شده که کارایی سردکنندگی آن بالا و دوام و طول عمر بالایی دارند. کمپرسور های اینورتر دارای مصرف انرژی  وصدای پایینی هستند.  نمی توان تمام این ویژگی های مثبت را به موتور یا کمپرسور نسبت داد چرا که گزینه های دیگری هستند که در راندمان یا بازده نهایی موتور و یا تاثیرات زیست محیطی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. یکی از ویژگی یا عواملی که تا ثیر مستقیم بر راندمان و بازده و حتی طول عمر موتور دارد، گاز مبرد یا سرد کننده موجود در این کمپرسور ها یا موتور هاست.

گاز های مبرد موجود در یخچال فریزر ها 

موتور با انرژی الکتریکی و یا برق ، سیال و یا گاز مبرد را در مجاری در نظر گرفته شده به جریان می اندازد.  به وسیله موتور و یا کمپرسور دو ناحیه گرم و سرد در اطراف موتور به وجود می آید. در نتیجه عملکرد موتور،  داخل یخچال فریزر سرد و قسمت بیرونی و یا پشت یخچال گرم می شود و به این دلیل است که قسمت پشتی یخچال فریزر ها گرمتر است.  گاز ها های مبرد به مقداری خیلی کم در موتور ها یا کمپرسور ها مورد استفاده قرار می گیرند برای نمونه می توان گفت که گاز مبرد در یخچال فریزر ها تا ۷۵ گرم وزن دارد. همین مقدار کم گاز مبرد فضای داخل یخچال را سرد نگه می دارد. اما یک گاز سرد کننده چه ویژگی هایی باید داشته باشد. یک گاز مبرد باید آنتروپی و یا بی نظمی بالایی داشته باشد به عبارتی باید سیال خوب و روانی باشد و از طرفی استهلاک موتور را به حداقل برساند و خاصیت خوردگی را نداشته باشد.  گاز های زیادی تا الان در یخچال فریزر ها مورد استفاده قرار گرفته اند که ما آنها را معرفی می کنیم:

پیشنهاد ویژه :  مقایسه و بررسی یخچال فریزر های ال جی مدل J33 و J34

گاز مبرد R22(کلورودی فلوئورومتان)

گاز مبرد R22 در یخچال فریزر های قدیمی مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه این گاز مبرد دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. گاز R22 ،  یک آلاینده است و لایه اوزون که از زمین در برابر اشعه و تابش های مضر محافظت می کند را از بین می برد(OZONE Depletion). این گاز در کشور های جهان سوم و در حال توسعه هنوز تولید و مورد استفاده قرار می گیرد و از جمله گاز های خطرناک و مضر برای  محیط زیست به شمار می رود. گاز R22 از خطرناک ترین گاز های گلخانه ای است که شاخص گرمای جهانی برای آن ۱۸۱۰ است و این بدان معنی است که ۱۸۱۰ برابر کربن دی اکسید CO2 خطرناکتر بوده و تاثیرات بدی را روی محیط زیست می گذارد.

گاز مبرد R134A(تترا فلوئورو اتان) وگاز مبرد R438A 

این گاز از سوی شرکت های سازنده یخچال فریزر به عنوان جایگزین R22 در یخچال فریزر ها مورد استفاده قرار گرفت. این گاز تاثیرات مخرب کمتری روی لایه اوزن گذاشته ولی شاخص گرمای جهانی آن همچنان بالاست و گاز گلخانه ای قوی به شمار می رود بنابراین شرکت های سازنده به فکر راهکار دیگری افتاده تا مضرات و تاثیرات بد گاز های مبرد را به حداقل برسانند. گاز مبرد R438A هم به عنوان جایگزینی برای R22 معرفی شد و تاثیرات آن روی لایه اوزون کمتر و شاخص گرمای جهانی آن نیز پایین است.

پیشنهاد ویژه :  مقایسه تلویزیونهای Samsung RU7300 و Samsung RU7100

گاز مبرد R600a

این گاز در یخچال فریزر ها مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. گاز R600a دارای کارایی بالا سردکنندگی است و از طرفی از تمام گاز هایی که تا الان در یخچال فریزر ها قرار گرفته است الودگی و تاثیرات مخرب کمتری روی محیط زیست دارد. این گاز استهلاک کمتری را روی کمپرسور موجب می شود. گاز R600a آتش زا ست.

نوشته های مرتبط:

طراحی و ویژگی های ظاهری در یخچال فریزر های ۲۰۱۹

معرفی امکانات موجود در یخچال فریزر های سامسونگ ۲۰۱۹

معرفی امکانات موجود در یخچال فریر های ال جی ۲۰۱۹

جمع بندی

گاز های مبرد زیادی تا الان در یخچال فریزر ها مورد استفاده قرار گرفته اند. این گاز ها مزیت ها و معایبی دارند که تاثیرات مثبت و منفی روی کارایی کلی موتور یا کمپرسور یخچال می گذارد. گاز R22 در یخچال های قدیمی و در کشورهای درحال توسعه مورد استفاده قرار می گرفت که هم از کارایی سردکنندگی پایینی برخوردار بود و هم تاثیرات بدی روی محیط زیست می گذاشت. در یخچال فریزر های مدرن از گاز مبرد R600a استفاده می شود که می توان گفت تا به حال جایگزینی برای آن موجود نمی باشد. این گاز استهلاک موتور را به حداقل رسانده و موجب افزایش طول عمر کمپرسور می شود و میزان تاثیرات مخرب آن روی محیط زیست از گاز های مبردی که تا به حال مورد استفاده قرار گرفته اند کمتر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *