Mini LED در تلویزیون های مدرن و کارایی ونقش آن در کیفیت تصویر

شرکت های تولید کننده تلویزیون، مانند شرکت ال جی و سامسونگ، از اصلی ترین شرکت ها هستند که در مقیاس وسیعی تلویزیون تولید می کنند،  این شرکت ها، فناوری ها و تکنولوژی های جدید را به تلویزیون های خود اضافه کرده و در قالب اسم و یا نام خاصی به بازار فروش عرضه می کنند. تا به امروز و مخصوصا در سال های اخیر تلویزیون های زیادی روانه بازار شده است  و ما آنها را با نام ها و اسم و رسم های خاص و متفاوتی دیده ایم. تلویزیون سیر صعودی پیشرفت داشته است، در تلویزیون هایی که امروزه در بازار کشور وجود دارد از کریستال مایع برای ساخت صفحه نمایش آنها استفاده شده است که به اختصار به آنها LCD گفته می شود در تلویزیون ها برای نور دهی به پیکسل ها از نور پس زمینه یا Backlight استفاده می شود و چون این نور پس زمینه توسط لامپ های LED که بر روی بردی سوار شده اند انجام می شود گاها به تلویزیون ها،LED ال ای دی هم گفته می شود. در بسیاری از سایت های فروش و یا حتی سایت خود شرکت سازنده به تلویزیون ها و صفحه نمایش آنها ال ای دی ال سی دی  LED/LCDهم گفته می شود.  در این نوشته به یک نوع نور پس زمینه در تلویزیون ها به نام Mini LED میپردازیم که بسیار جدید و پیشرفته بوده و انقلابی بزرگ در صنعت تلویزیون به شمار می رود.

تلویزیون های LED و LCD چه فرقی با هم  دارند؟

زمانی در بازار کشور تلویزیون های پلاسما موجود بودند اما با پیشرفت تکنولوژی، تلویزیون ها با ویژگی ها و فناوری های جدید وارد بازار شدند. تلویزیون هایی که در بازار کشور وجود دارند دارای صفحه نمایش LCD هستند که LCD از عبارت Liquid Crystal Display برگرفته شده است و به معنی کریستال مایع است. نور پس زمینه هم برای تلویزیون ها یک قسمت حیاتی است، تلویزیون ها برای نوردهی به پیکسل ها به نور پس زمینه نیاز دارند و این نور پس زمینه به واسطه لامپ های LED که بر روی بردی در پشت تلویزیون سوار شده و عمل نور پردازی را انجام می دهند تامین می شوند. LED مخفف عبارت Light Emitting Diode است. بسیاری از کاربران LCD و LED را دو مقوله جدا دانسته  در حالیکه نمی شود آنها را با هم مقایسه کرد. در درون یک تلویزیون هم LCD و هم LED وجود دارد، بنابراین می توان تلویزیون های امروزی موجود در بازار کشور را LCD و یا LED  نام گذاری کرد.

نوردهی پس زمینه Backlight، از نوع Mini LED

Mini LED به لامپ ها یا دیود های نوری گفته می شود که بر روی بردی در قسمت پشتی تلویزیون قرار می گیرند و نور لازم را برای پیکسل ها تولید می کنند. این دیود های نوری، دقیقا عملکرد لامپ های LED در تلویزیون های LED و یا QLED را دارند. این لامپ ها یا دیود ها حاوی داده های تصویری نیستند بلکه فقط نور را به پیکسل های حاوی داده های تصویری می رسانند، بعد از رسیدن نور به پیکسل ها و عبور از آن، رنگ هم به آن اضافه شده و سپس تصویر بر روی صفحه نمایش ارائه می شود. در تصویر زیر موقعیت قرار گیری برد لامپ های LED یا Mini LED را می توانید مشاهده کنید:

موقعیت لامپ هایLED یا Mini LED در قسمت پشتی صفحه نمایش

Mini LED چیست؟

اخیرا در تلویزیون های مدرن از Mini LED استفاده می شود. Mini LED ها لامپ ها یا دیود هایی خیلی ریز هستند حتی اندازه آنها از لامپ ها  و دیود های LED تا حد نصف کوچکتر است. کوچک بودن لامپ های ال ای دی LED،کاربرد و کارایی زیادی دارد. به واسطه کوچک بودن این لامپ ها می توان تعداد زیادی از آنها را بر روی بردی که در پشت تلویزیون تعبیه شده است قرار داد.  اندازه  لامپ ها یا دیود های MIni LED 200 میکرون یا 0.02 اینچ  در حالی که اندازه دیود ها یا لامپ های LED در حدود 1000 میکرون یا 0.04 اینچ است. بستگی به داده های تصویر و یا شرایط اعمال شده برای برد لامپهای نور پردازی Backlight، تاریکی منطقه ایlocal Diming و یا روشنایی بیشتر در تصویر ارائه می شود. لامپ های mini LED می توانند در گروه های کوچک و بزرگ روشن و خاموش شوند تا تاریکی منطقه ای را به وجود آورند، و فوکوس و کنتراست تصویر را افزایش دهند. شما می توانید در تصویر زیر تاریکی منطقه ای را  در رابطه با آرایش لامپهای LED و Mini LED مشاهده کنید:

آرایش لامپ های LED و Mini LED در قسمت پشتی صفحه نمایش

 لامپ های Mini LED همانند لامپ های ال ای دی LED می توانند آرایش های مختلفی را داشته باشند،آرایش لامپ های LED در کناره ها Edge-Lit LED ، که درآن، دیود ها یا لامپ های LED در کناره های صفحه نمایش، در دو ضلع چپ و راست و یا در دو ضلع بالا و پایین، و البته شاید در یک ضلع هم قرار داده شوند. آرایش لامپ های LED به صورت پراکنده و با فاصله زیاد در پشت صفحه نمایش Direct نامیده می شود حالا اگر در همین آرایش تعداد لامپ ها بیشتر باشد و یا به عبارتی فاصله لامپ ها از هم کمتر باشد، به آن Full Array LED گفته می شود. اندازه لامپ های LED بزرگتر از لامپ های Mini LED است و در یک شرایط یکسان می توان تعداد بیشتری از لامپ های mini LED را بر روی برد لامپها در قسمت پشتی صفحه نمایش قرار داد و تحت تاثیر آن کیفیت تصویر و تمایز بین روشنایی و تاریکی افزایش می یابد.

آرایش لامپ های LED و Mini LED و تاثیر آنها در کیفیت تصویر صفحه نمایش

کیفیت تصویر از گزینه هایی است که برای کاربران از اهمیت زیادی برخوردار است. نور پس زمینه Backlight در کیفیت تصویر نقش اساسی را ایفا می کند. هرچه تعداد لامپ های LED در پشت صفحه نمایش بیشتر باشد کیفیت تصویر و تاریکی منطقه ای و یا روشنایی فوق العاده بسته به داده های تصویر بیشتر است. بنابراین می توان با مشاهده تصویر زیر جزئیات بیشتری را در این باره استخراج کرد:

 

آرایش  و تعداد لامپ های LED و تاثیر آنها در کیفیت تصویر

نوشته های مرتبط:

معنی و مفهوم مدل تلویزیون های ال جی

اتصال گوشی های آیفون به تلویزیون های ال جی و به اشتراک گذاشتن محتوا

پردازنده های هوشمند A7 و A9 در تلویزیون های مدرن 2019

Full Array LED در تلویزیون های مدرن

جمع بندی

شرکت های سازنده تلویزیون، مانند شرکت ال جی، سامسونگ، TCL و… روز به روز در تلویزیون های خود ویژگی های جدیدی را قرار می دهند. یکی از گزینه هایی که برای یک تلویزیون و کیفیت تصویر آن از اهمیت زیادی برخوردار است نور پس زمینه است. انواع نور پس زمینه و آرایش لامپ های LED را در بالا توضیح دادیم. هرچه تعداد لامپ های LED در یک صفحه نمایش یا به عبارتی دیگر بر روی برد قسمت پشتی صفحه نمایش بیشتر باشد کیفیت تصویر، کنتراست، تاریکی منطقه ای و بسیاری از جنبه های کیفیت افزایش می یابد. لامپ های mini LED به واسطه اندازه کوچکشان، می توانند در تعداد بیشتری در پشت صفحه نمایش قرار گیرند و ویژگی خاموش و روشن شدن به صورت گروهی را دارند. لامپ های Mini LED تاثیر شگفت انگیزی در کیفیت تصویر دارند و از طرفی دیگر به واسطه اندازه کوچک مصرف انرژی پایین تری نسبت لامپ های LED که الان در تلویزیون ها از آنها استفاده می شود دارند. این تلکنولوژی جدید بوده و تا الان فقط در تلویزیون های TCL از آن استفاده شده است شاید در آینده نزدیک، شرکت ال جی و سامسونگ نیز از آنها استفاده کردند.

4 پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   هر چند تعداد لامپ های مینی ال ای دی که در پشت صفحه نمایش قرار می گیرند زیاد است اما اندازه آنها بسیار کوچک بوده و مصرف انرژی پایین تری را موجب می شوند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *