طول عمر بیشتر در تلویزیون های ۲۰۱۹-۲۰۲۰ با صفحه نمایش WRGB

تلویزیون یکی از پر مصرف ترین لوازم خانگی است، جدا از آن بسیار زیاد مورد استفاده قرار میگیرد.  تلویزیون نیز مانند بقیه وسایل خانگی متحمل استهلاک  و فرسوده شدن می شود. کاربران تلویزیون را روشن کرده و به تماشای تصاویر می پردازند و از آنچه داخل آن می گذرد خبری ندارند. بنابراین اگر شرکت های تولید کننده تلویزیون به فکر راهکار هایی برای افزایش طول عمر صفحه نمایش تلویزیون های خود هستند جای تعجب نیست. 

راهکارها و تکنولوژی های پیشرفته جهت افزایش طول عمر صفحه نمایش تلویزیون ها

در سال هایی اخیر فناوری های وارد صنعت تلویزیون شد و به واسطه آن انتظار شرکتهای تولید کننده را از دوام و طول عمر صفحه نمایش ها را بالا برد. در این راسطه قطع به یقین شرکت ال جی جلو تر از همه و پرچم دار این فناوری بوده است. در ابتدا صفحه نمایش های IPS به بازار عرضه شد. این صفحه نمایش ها علاوه بر این به واسطه آرایش پیکسلی افقی زاویه دید بالایی را ۱۷۸ درجه ایجاد می کردن و از گوشه و کنار کیفیت تلویزیون ثابت می ماند، خصوصیات ضد ضربه داشتند و در اثر ضربات تا حدی از صفحه نمایش محافظت می کردند، اما شرکت ها به این ویژگی بسنده نکرده و با ارائه صفحه نمایش های WRGB طول عمر صفحه نمایش های خود را افزایش دادند.

پیشنهاد ویژه :  نحوه تشخیص اصل بودن تلویزیون سامسونگ

چرا صفحه نمایش WRGB طول عمر بیشتری دارد؟

از آنجا طول عمر بیشتر صفحه نمایش های IPS به خصوصیات فیزیکی مانند مقاوم در برابر ضربه مربوط می شود، WRGB جنبه دیگری را برای افزایش طول عمر صفحه نمایش دارد. در صفحه نمایش RGB پیکسل ها در حداکثر ظرفیت خود کار می کنند در حالی که چون در WRGB یک پیکسل اضافی W یا White  وجود دارد، پیکسل ها در حداکثر ظرفیت خود کار نمی کنند و همین امر موجب افزایش طول عمری صفحه نمایش می شود.

نوشته های مرتبط:

 

 

جمع بندی

شرکت های تولید کننده تلویزیون به دو صورت در جهت افزایش طول عمر پنل های به کار رفته در تلویزیون عمل کرده اند. در مرحله اول برای مقاوم ساختن صفحه نمایش ها در برابر ضربه از ویژگی IPS استفاده کرده و در مرحله دوم که در یکی دو سال اخیر انجام شده است از صفحه نمایش های WRGB استفاده شده که در آن یک پیکسل های  اضافی موجود درصفحه نمایش قسمتی از بارروی دیگر پیکسل ها را به دوش می کشند بنابراین پیکسل ها در حداکثر ظرفیت خود عمل نمی کنند. تمام صفحه نمایش تلویزیون های اولد OLED از نوع WRGB است که روشنایی زیاد و پشتیبانی از رزولوشن های بالا را موجب شده است

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *