زاویه دید چقدر در تلویزیون مهم است؟

تلویزیون های ویژگی هایی دارند که برای کاربران از اهمیت زیادی دارد که اهمیت این ویژگی ها نسبت به هم به صورت نسبی است. ویژگی هایی چون نور پس زمینه و انواع آن، نوع صفحه نمایش، نوع پردازنده و کارایی آن و… در تلویزیون ها می توانند تاثیر زیادی در قیمت تلویزیون بگذارند و بسته به همان اختلاف قیمت کیفیت های متفاوتی از تصویر را ارائه می دهند. در این نوشته زاویه دید در تلویزیون را بررسی می کنیم و می خواهیم ببینیم که چقدر در تلویزیون این ویژگی می تواند مهم باشد.

زاویه دید چیست؟

زاویه دید به زاویه ای گفته می شود که کاربر نسبت به جهت صفحه نمایش به تلویزیون نگاه می کند. اگر از گوشه ها به تلویزیون تماشا شود خود زاویه دید بیشتر و اگر مستقیم از روبه رو به تلویزیون تماشا شود زاویه دید تقریبا صفر خواهد بود. حداکثر زاویه دید در تلویزیون های موجود در بازار 178 درجه است و برای آنها از عنوان های زاویه دید گسترده یا Wide Viewing Angle استفاده می شود. 

کدام صفحه نمایش ها زاویه دید بالا را دارند؟

در بازار دو نوع صفحه نمایش وجود در دارد که در تلویزیون ها قرار می گیرند و ویژگی های منحصر به فردی به تلویزیون می بخشند. صفحه نمایش له دونوع IPS و VA دسته بندی می شود. در صفحه نمایش های IPS بعد از ایجاد جریان الکتریکی در آن پیکسل ها در جهت افقی آرایش می گیرند و سعی می کنند تا حدی جلوی نورپس زمینه را بگیرند ولی نور پس زمینه از بین دو پیکسل انتشار خواهد یافت. در صفحه نمایش VA آرایش پیکسل ها بعد ازجریان به صورت عمودی خواهد بود که نور بیشتری را از روبه رو انتشار می دهند ولی نور کمتری از بین دو پیکسل انتشار می یابد. همین امر موجب تفاوت عمده در صفحه نمایش و تلویزیون ها شده است. 

تلویزیون کدام برندها زاویه دید بالایی را دارد؟

برای اینکه بتوان تشخیص داد که تلویزیون های کدام برند زاویه دید بالایی دارد باید نوع پنل در تلویزیون های برند و یا شرکت تولیدی را جستجو کرد. شرکت های مختلفی هستند که تلویزیون تولید می کنند که از آنها می توان شرکت ال جی، سامسونگ و سونی و… را نام برد. شرکت ال جی در تمام تلویزیون های خود از پنل IPS استفاده می کند بنابراین تلویزیون های ال جی زاویه دید بالایی را دارند، سامسونگ در تمام تلویزیون های خود از پنل VA استفاده می کند بنابراین تلویزیون های سامسونگ زاویه دید پایینی دارند و سونی در بعضی از تلویزیون های خود از پنل IPS و در بعضی دیگر از پنل VA استفاده می کند بنابراین شرایط برای تشخیص نوع پنل در تلویزیون های سونی یکمی دشوار تر اشت و کاربر و یا خریدار هنگام خرید تلویزیون باید آگاهی کاملی با تلویزیون و مشخصات آن را داشته باشد.

کاربرد زاویه دید در تلویزیون ها

این سوال در ذهن کاربران پیش می آید که واقعه این زاویه دید چه کاربردی دارد. زاویه دید می تواند در تلویزیون بسیار مهم باشد.شما در نظر بگیرید که از تلویزیون در یک محیط واید Wide استفاده می کنید که همیشه این شانس را ندارید تا از روبه رو و مستقیم به تلویزیون نگاه کنید بنابراین باید گه گاهی از گوشه و کنار هم به تماشای تلویزیون نشست. در تلویزیون های که زاویه دید کمی دارند وقتی با زاویه و از گوشه و کنار به آن تماشا کنید کیفیت تصویر و روشنایی تصویر کاهش می یابد و دلایل آن را در بالا توضیح دادیم. کاربرد زاویه دید برای تلویزیون هایی که در محیط های واید WIDE قرار می گیرند، برای تلویزیون هایی که به عنوان مانیتور مورد استفاده واقع می شوند و برای تلویزیون هایی که برای بازی های کامپیوتری و گروهی مور استفاده واقع می شوند بسیار حائز اهمیت است.

جمع بندی

 در تلویزیون هر ویژگی اهمیت خاص خود را دارد، زاویه دید ویژگی است که در ارتباط مستقیم با صفحه نمایش است. صفحه نمایش های VA زاویه دید کمتری نسبت به صفحه نمایش های IPS دارند. هر برند و یا شرکت از یک و یا هر دو نوع از صفحه نمایش استفاده می کند. خریدار و یا کاربر  تلویزیون هنگام خرید تلویزیون باید تمام مشخصات و ویژگی ها بشناسد. صفحه نمایش های IPS بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و زاویه دید بالا و ضد ضربه بودن از ویژگی بارز آنها است و از طرفی صفحه نمایش های VA زاویه دید کمی دارند ولی در عوض کنتراست و درخشندگی صفحه نمایش از روبه رو بیشتر است. قیمت تلویزیون ال جی که از پنل IPS استفاده می کند معمولا بیشتر است پراکه در حال حاضر پنل IPS جزء پنل های premium است که زاویه دید بالایی دارد و زیاد مورد استفاده قرار می گیرد.

 


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید

4 پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   سلام
   تلویزیون های سامسونگ از پنل VA استفاده می کنند که زاویه دید کم دارند و تیره شدن تصویر به همین دلیل است اما در عوض کیفیت تصویر آنها از روبه رو فوق العاده است

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *