محدوده دینامیکی HDR در تلویزیون های سونی

سونی از جمله برند هایی است که در میان کاربران بسیار محبوب و تلویزیون های این برند بسیار مخاطب پسند هستند.  بسیاری از کاربران با این دیدگاه که از سونی برندی برتر وجود ندارد، تلویزیون را خریداری می کنند. اما چه چیزی سبب برتری این برند در میان برند های موجود شده است؟ سونی کیفیت تصویر فوق العاده ای دارد و با وصف اینکه از فناوری و تکنولوژی خاصی در تلویزیون های خود استفاده نمی کند، اما توانسته با اتخاذ یک سری از ویژگی ها در تلویزیون های خود محبوبیت خود را میان کاربران افزایش دهد. قیمت تلویزیون های سونی نسبت به  تلویزیون برند های دیگر بیشتر است و به تناسب کیفیت نسبتا بیشتری در این تلویزیون ها شاهد هستیم.

محدوده دینامیکی چیست؟

دینامیک به معنی پویا است و در جریان است. در تلویزیون داده ها به صورتی فشرده دریافت می شوند و توسط پردازنده تجزیه شده و در نهایت بر روی تلویزیون نمایش داده می شوند.  داده های اگر به صورت دینامیکی پردازش شوند در هر ثانیه داده هایی که از منبع دریافت می شوند توسط پردازنده پردازش می شوند. اگر دینامیک نباشد و یا به عبارتی داده ها استاتیکی انتقال یابند، در یک لحظه داده ها انتقال می یابند و پردازنده  همان داده ها را برای کل تصویر و یا فریم های بعدی مورد استفاده قرار  می دهد. محدوده دینامیکی محدوده ای وسیع از داده ها است که در زمانی اندک و به صورت پیوسته انتقال و توسط پردازنده پردازش می شوند.

تفاوت داده های دینامیک و داده های استاتیکی

داده های استاتیکی یک بار از منبع ارسال و یک بار در ابتدای نمایش تصویر توسط پردازنده پردازش می شوند. داده های دینامیکی ب صورت پویا و پیوسته ارسال می شوند و به صورت متداوم هم توسط پردازنده پردازش می شوند. آنچه واضح است این است که برای پردازش داده های دینامیک باید پردازنده قوی تر باشد و توانایی بیشتری را داشته باشد. داده های دینامیکی وسعت جزئیات و ویژگی های زیادی را دارند. کیفیت تصویری که با داده های دینامیکی HDR ارائه می شود بسیار بیشتر از کیفیت تصویری است که با داده های استاتیکی ارائه می شود.

انواعی از فرمت های HDR

HDR کوتاه شده عبارت High Dynamic Range است، با این معنی است که وسعت زیادی از داده های تصویر را پوشش می دهد. HDR فرمت های مختلفی را دارد و به محدوده وسیع وابسطه است. در تلویزیون های از انواعی از فرمت ها پشتیبانی می شود اما فرمت های کدام ها هستند. در واقع فرمت پایه و اساس HDR است و بعد از آن HDR 10 و HDR10 Plus  قرار می گیرد. بعد از این فرمت ها هم فرمت Dolby Vision قرار می گیرد که دامنه و دایره داده های رنگی در آن بیشتر است. در این میان رده بندی و کیفیت تصویر در این فرمت های به صورت زیر است که در آن Dolby Vision بهترین کیفیت را ارائه می دهد.:

HDR>HDR10>HDR10 plus>Dolby Vision

محدوده دینامیکی در تلویزیون های سونی

سونی از محدوده دینامیکی پشتیبانی می کند بنابراین می توان گفت که داده های در آن به صورت پویا و دینامیک انتقال و پردازش می شوند. آنچه واضح است، این است که برای این قابلیت باید پردازنده و صفحه نمایش از کارایی بالایی برخوردار باشند.  در تلویزیون های سونی از دو نوع پردزانده استفاده می شود که پردازنده 4K HDR X1 و X1 Ultimate  هستند. پردازنده X1 Ultimate از کارایی و توانایی بیشتری برخوردار است. سونی بسته به انواعی از مدل های خود از فرمت هایی از HDR در تلویزیون های خود استفاده می کند، اما اکثر تلویزیون های سونی از Dolby Vision پشتیبانی می کنند. سونی از پردازنده قوی و صفحه نمایش فوق العاده کاربردی برخوردار است  و تصاویر HDR را به بهترین نحو ممکن ارائه می دهد.

جمع بندی

 سونی از محدوده دینامیکی پشتیبانی می کند. محدوده دینامیکی HDR یا High Dynamic Range محدوده ای وسیع از داده های تصویر است که تلویزیون برای پردازش آن ها باید از پردازنده و صفحه نمایش قوی برخوردار باشد. خوشبختانه سونی از این ویژگی و امکانات برخوردار است. سونی بسته به مدلدر تلویزیون های خود از انواعی از فرمت های HDR استفاده می کند، برای نمونه تلویزیون X8000G از HDR و HDR10 پشتیبانی می کند اما تلویزیون X9500G از HDR، HDR10 و Dolby Vision پشتیبانی می کند. برای دانستن اینکه تلویزیون سونی از چه ویژگی هایی برخوردار است باید به وب سایت شرکت سازنده رجوع کرد و در آن انواعی از اندازه صفحه نمایش موجود می باشد و مشخصات هر کدام آورده شده است. در وب سایت سونی باید گزینه Specification زده شود تا بتوان از آنجا مشخصات تلویزیون را مشاهده کرد. قیمت تلویزیون های سونی بیشتر از برند های دیگر است و می توان با مشاهده مشخصات دلیل این اختلاف قیمت را پی برد.

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *