Frame Interpolation در تلویزیون های ۲۰۱۹

در تلویزیون ها معمولا ویژگی  هایی وجود دارد که این ویژگی ها کاربرد های متمایز و متفاوتی را برای نمایش تصویر ایجاد می کنند. ویژگی هایی چون اندازه تصویر یا نسبت تصویر که در تنظیمات آن به صورت اتوماتیک ۱۶:۹است. تنظیم دیگری مانند Frame Interpolation در تنظیمات تلویزیون و در ویژگی های آن وجود دارد کا کاربرد آن برای بعضی از موارد است و در بسیار از کاربرد ها مانند تماشای فیلم ها برای چشم کاربر آزار دهنده خواهد بود. ما در این نوشته به این ویژگی Frame Interpolation پرداخته و نحوه فعال  و غیر فعال کردن آن می پردازیم:

ویژگی Frame Interpolation چیست؟

این ویژگی در بعضی از تلویزیون ها وجود دارد و با عبارت هایی در برند های مختلف معرفی و بیان می شود. اما چه کاربردی دارد؟ کاربرد آن را در دو وجه مثبت و منفی بررسی می کنیم:

وجه مثبت Frame Interpolation

این ویژگی در واقع تنظیم کننده و بهینه کردن سرعت های رفرش تصویر را انجام می دهد شما اگر یک فیلم یا محتوای ۶۰ هرتزی را با یک تلویزیون ۱۲۰ هرتزی نمایش دهید چون سرعت فریم در محتوا کمتر از سرعت رفرش تلویزیون است زمان نمایش یک بلو و تاری در تصویر ایجاد می شود شاید در بیشتر موارد نتوان آن را با چشم غیر مسلح تشخیص داد اما این ویژگی برای تلویزیون ها در نظر گرفته است  امروزه محتوایی هستند با فرکانس ۲۴ هرتز تولید می شوند و با این ویژگی یعنی Frame Interpolation بهتر نمایش داده می شوند.  این ویژی با تنظیماتی در منوی تلویزیون فعال و غیر فعال می شود و بیشتر همانطور که در بالا گفته شد برای تنظیم بین فریم سریع و آهسته به کار می رود، برای زمانی که به تماشای بازی می نشینید بیشترین کاربرد را دارد.

پیشنهاد ویژه :  Frame Interpolation و FRC در تلویزیون های 2019

وجه منفی Frame Interpolation

همانطور که در مورد مزیت های آن در بالا بحث کردیم این ویژگی معایبی هم دارد. در این ویژگی یک فریم سیاه رنگ یا یک فریم بدون نور و روشنایی در بین دو فریم اتخاذ می شود و با این ویژگی بلور تصویر بسیار کاهش می یابد و حالتی مانند Soap opera   را ایجاد می کند.  اما این ویژگی بسیار از جزئیات تصویر را حذف کرده و رنگ های نمایش داده شده را هم پوشانی کرده و تفاوت بین جزئیات را بسیار کاهش می دهد. این ویژگی توسط شرکت سازنده در تلویزیون قرار گرفته تا کاربر متناسب با نیاز خود از آن استفاده کند و یا آن را از طریق تنظیمات فعال کند.

Frame Interpolation از دیدگاه کارشناسان

تلویزیون نیز مانند دیگر وسایل تولیدی به دلیل اینکه زیاد مورد استفاده قرار می گیرد از سوی کارشناسان بسیار مورد تست و آزمایش قرار میگیرد و این کارشناسان تلویزیون ها را با دستگاه های ثبت کننده دیتا یا داده مورد نقد و بررسی قرار می دهند. بسیاری از کارشناسان بر این باوراند که این ویژگی معیب بیشتری نسبت به کاربرد و مزیت دارد چراکه کاربرد آن را نمی توان با چشم غیر مسلح تشخیص داد و کاربران هم با چشم غیر مسلح به تماشای تلویزیون می پردازند، از طرفی حذف داده های تصویر و رنگ ها به دلیل هم پوشانی برای کاربران آذار دهنده خواهد بود.

پیشنهاد ویژه :  نسبت تصویر (Aspect Ratio) در تلویزیون به چه معناست؟ کاربرد نسبت تصویر در تلویزیون

Frame Interpolation در تلویزیون های شرکت های مختلف

شرکت ها از این ویژگی در تلویزیون های خود استفاده می کنند. شرکت ال جی از آن در تلویزیون ها استفاده کرده و آن را تحت عنوان  True Motion به کاربران ارائه می دهد،  برای مثال True Motion 100 یعنی در شرایط بهینه کردن تصویر ۱۰۰ فریم سیاه یا تاریک در تصویر اتخاذ می شود تا بلو تصویر به حداقل برسد. در تلویزیون سامسونگ هم تحت عنوان Auto Motion Plus و در تلویزیون های سونی تحت عنوان Motion Flow  نام گذاری شده است. 

تنظیمات Frame Interpolation در تلویزیون های ال جی ، سونی و سامسونگ

تنظیمات در تلویزیون های مختلف متفاوت است و ما آنها را به اختصار بیان خواهیم کرد، ابتدا  تنظیمات تلویزیون سامسونگ  را بیان می کنیم در این تلویزیون این ویژگی تحت عنوان Auto Motion Plus در منوی تنظیمات قرار گرفته است:

تنظیمات Frame Interpolation در تلویزیون ال جی به صورت زیر می باشد:

و در تلویزیون های سونی می توانید با توجه به دستور عمل زیر به تنظیمات رفته و آن را فعال و یا غیر فعال کنید:

پیشنهاد ویژه :  مقایسه تلویزیونهای LG SK9500 و LG SK8000

دیگران خوانده اند:

مدل تلویزیون های سونی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹

نمونه برداری کروما Chroma SubSampling و مقایسه بین نرخ های ۴:۴:۴ ، ۴:۲:۲ و ۴:۲:۰ و تاثیر در کارایی تلویزیون و کیفیت تصویر

جمع بندی

درتلویزیون ویژگی هایی وجود دارد که کاربر می تواند آن را بسته به نیاز و شرایط و نوع متحوا فعال  و یا غیر فعال کند. در تلویزیون هایی که امروزه در بازار وجود دارند از ویژگی Frame Interpolation استفاده شده است این ویژگی یا یک فریم تاریک سیاه رنگ است و یا با خاموش و روشن شدن سریع نور پس زمینه ایجاد می شود. کاربرد آن برای بهینه زمینه و کیفیت بین ۲ نوع فریم سریع و آهسته است. برای مثال زمانی که یک فریم ۶۰ هرتزی با یک تلویزیون ۱۲۰ هرتز نمایش داده می شود برای جلوگیری از بلور و کم شدن کیفیت از Frame interpolation استفاده می شود و کاربرد آن برای تماشای فریم های سریع مانند اکشن و بازی ها کاربرد دارد. البته بسیاری از کارشناسان آن را برای چشم کاربر آزار دهنده می دانند چون که بسیاری از جزئیات تصویر مانند رنگ به دلیل همپوشانی حذف می شود. ما در بالا روش هایی را برای غیر فعال کردن آن که به صورت خودکار یا اتوماتیک در تنظیمات قرار دارد ارائه دادیم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *