Frame Interpolation و FRC در تلویزیون های 2019

در تلویزیون ها معمولا ویژگی  هایی وجود دارد که این ویژگی ها کاربرد های متمایز و متفاوتی را برای نمایش تصویر ایجاد می کنند. ویژگی هایی چون اندازه تصویر یا نسبت تصویر که در تنظیمات آن به صورت اتوماتیک 16:9است. ویژگی FRC یا کنترل نرخ فریم تصویر موجب افزایش نمایش جزئیات و رنگ های متنوع می شود و  ویژگی Frame Interpolation در تنظیمات تلویزیون و در ویژگی های آن وجود دارد که کاربرد آن برای بعضی از موارد است و در بسیار از کاربرد ها مانند تماشای فیلم ها برای چشم کاربر آذار دهنده خواهد بود. ما در این نوشته  ابتدا به FRC یا کنترل سرعت فریم و سپس به ویژگی Frame Interplolation پرداخته و نحوه فعال و غیر فعال کردن آن می پردازیم:

FRC در تلویزیون های مدرن

در یک تلویزیون علاوه بر ویژگی های سخت افزاری، مانند نوع پنل، پردازنده، حافظه، طراحی و… ویژگی هایی هستند که اساسا نرم افزاری بوده و به داده های تصویر و صدا مربوط می شوند. تصویر در یک تلویزیون مراحل زیادی را طی می کند تا به دید کاربران برسد. یک تصویر از منبع تولید شده مانند دستگاه سی دی یا کنسول بازی و… با استفاده از کابل یا از طریق قابلیت های انتقال داده بیسم، به تلویزیون منتقل شده و از آنجا چندین صفحه را طی می کند تا در نهایت نمایش داده شود. در تلویزیون های مدرن از یک ویژگی جدید استفاده شده است و آن FRC یا کنترل سرعت فریم نام دارد، اما کاربرد آن چگونه است؟ در این ویژگی سرعت فریم های تصویر کنترل می شود و اجازه می دهد تا رنگ های بیشتر و اشباع تری از پیکسل ها نمایش داده شودف با این ویژگی یک صفحه نمایش که پردازش تصویر و رنگ ۶ بیتی دارد تا ۱۶٫۷ میلیون رنگ را نمایش می دهد این مقداری نمایش رنگ یعنی ۱۶٫۷ میلیون رنگ در واقع بر روی صفحه نمایش های ۸ بیتی نمایش داده می شوند، حالا کاربرد یک ویژگی در تلویزیون را می توان به خوبی درک کرد. 

ویژگی Frame Interpolation چیست؟

این ویژگی در بعضی از تلویزیون ها وجود دارد و با عبارت هایی در برند های مختلف معرفی و بیان می شود. اما چه کاربردی دارد؟ کاربرد آن را در دو وجه مثبت و منفی بررسی می کنیم:

وجه مثبت Frame Interpolation

این ویژگی در واقع تنظیم کننده و بهینه کردن سرعت های رفرش تصویر را انجام می دهد شما اگر یک فیلم یا محتوای 60 هرتزی را با یک تلویزیون 120 هرتزی نمایش دهید چون سرعت فریم در محتوا کمتر از سرعت رفرش تلویزیون است زمان نمایش یک بلو و تاری در تصویر ایجاد می شود شاید در بیشتر موارد نتوان آن را با چشم غیر مسلح تشخیص داد اما اینویژگی برای تلویزیون ها در نظر گرفته است  امروزه محتوایی هستند با فرکانس 24 هرتز تولید می شوند و با این ویژگی یعنی Frame Interlpolation بهتر نمایش داده می شوند.  این ویژی با تنظیماتی در منوی تلویزیون فعال و غیر فعال می شود و بیشتر برای همانطور که در بالا گفته شد برای تنظیم بین فریم سریع و آهسته به کار می رود، برای زمانی که به تماشای بازی می نشینید بیشترین کاربرد را دارد.

وجه منفی Frame Interpolation

همانطور که در مورد مزیت های آن در بالا بحث کردیم این ویژگی معایبی هم دارد. در این ویژگی یک فریم سیاه رنگ یا یک فریم بدون نور و ورشنایی در بین دو فریم اتخاذ می شود و با این ویژگی بلور تصویر بسیار کاهش می یابد و حالتی مانند Saop opera   را ایجاد می کند.  اما این ویژگی بسیار از جزئیات تصویر را حذف کرده و رنگ های نمایش داده شده را هم پوشانی کرده و تفاوت بین جزئیات را بسیار کاهش می دهد. این ویژگی توسط شرکت سازنده در تلویزیون قرار گرفته تا کاربر متناسب با نیاز خود از آن استفاده کند و یا آن را از طریق تنظیمات فعال کند.

Frame Interpolation از دیدگاه کارشناسان

تلویزیون نیز مانند دیگر وسایل تولیدی به دلیل اینکه زیاد مورد استفاده قرار می گیرد از سوی کارشناسان بسیار مورد تست و آزمایش قرار میگیرد و این کارشناسان تلویزیون ها را با دستگاه های ثبت کننده دیتا یا داده مورد نقد و بررسی قرار می دهند. بسیاری از کارشناسان بر این باوراند که این ویژگی معیب بیشتری نسبت به کاربرد و مزیت دارد چراکه کاربرد آن را نمی توان با چشم غیر مسلح تشخیص داد و کاربران هم با چشم غیر مسلح به تماشای تلویزیون می پردازند، از طرفی حذف داده های تصویر و رنگ ها به دلیل هم پوشانی برای کاربران آذار دهنده خواهد بود.

Frame Interpolation در تلویزیون های شرکت های مختلف

شرکت ها از این ویژگی در تلویزیون های خود استفاده می کنند. شرکت ال جی از آن در تلویزیون ها استفاده کرده و آن را تحت عنوان  True Motion به کاربران ارائه می دهد،  برای مثال True Motion 100 یعنی در شرایط بهینه کردن تصویر 100 فریم سیاه یا تاریک در تصویر اتخاذ می شود تا بلو تصویر به حداقل برسد. در تلویزیون سامسونگ هم تحت عنوان Auto Moton Plus و در تلویزیون های سونی تحت عنوان Motion Flow  نام گذاری شده است. 

تنظیمات Frame Interpolation در تلویزیون های ال جی ، سونی و سامسونگ

تنظیمات در تلویزیون های مختلف متفاوت است و ما آنها را به اختصار بیان خواهیم کرد، ابتدا  تنظیمات تلویزیون سامسونگ  را بیان می کنیم در این تلویزیون این ویژگی تحت عنوان Auto Motion Plus در منوی تنظیمات قرار گرفته است:

تنظیمات Frame Interpolation در تلویزیون ال جی به صورت زیر می باشد:

و در تلویزیون های سونی می توانید با توجه به دستور عمل زیر به تنظیمات رفته و آن را فعال و یا غیر فعال کنید:

دیگران خوانده اند:

مدل تلویزیون های سونی از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹

نمونه برداری کروما Chroma SubSampling و مقایسه بین نرخ های ۴:۴:۴ ، ۴:۲:۲ و ۴:۲:۰ و تاثیر در کارایی تلویزیون و کیفیت تصویر

جمع بندی

درتلویزیون ویژگی هایی وجود دارد که کاربر می تواند آن را بسته به نیاز و شرایط و نوع متحوا فعال  و یا غیر فعال کند. در تلویزیون هایی که امروزه در بازار وجود دارند از   دو ویژگی مهم Frame Interpolation و FRC (کنترل سرعت فریم تصویر) استفاده شده است.  ویژگی یا یک فریم تاریک سیاه رنگ است و یا با خاموش و روشن شدن سریع نور پس زمینه ایجاد می شود. کاربرد آن برای بهینه زمیتن و کیفیت بین 2 نوع فریم سریع و آهسته است. برای مثال زمانی که یک فریم 60 هرتزی با یک تلویزیون 120 هرتز نمایش داده می شود برای جلوگیری از بلور و کم شدن کیفیت از Frame interpolation استفاده می شود و کاربرد ان برای تماشای فریم های سریع مانند اکشن و بازی ها کاربرد دارد. البته بسیاری از کارشناسان آن را برای چشم کاربر آذار دهنده می دانند چون که بسیاری از جزئیات تصویر مانند رنگ به دلیل همپوشانی حذف می شود. ما در بالا روش هایی را برای غیر فعال کردن آن که به صورت خودکار یا اتوماتیک در تنظیمات قرار دارد ارائه دادیم.

 

8 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *