توضیح مشخصات در تلویزیون های ال جی 2020

تلویزیون های ال جی دارای امکانات و ویژگی هایی هستند که اغلب در وب سایت شرکت سازنده آورده می شوند. این امکانات و ویژگی ها مشخصه اصلی تلویزیون هستند، به گونه ای که تلویزیون را معرفی می کنند. هر شرکت تولیدی وب سایت مخصوص به خود را دارد و به شیوه خاص ویژگی های تلویزیون را بیان می کند. در این نوشته ما قصد داریم امکانات و ویژگی ها تلویزیون های ال جی را متناسب با آنچه بر روی وب سایت آن شرکت معرفی می شود بررسی کنیم:

در وب سایت شرکت ال جی از اصطلاح و عبارت هایی چون Specs، Thech Specs و یا Specification برای معرفی امکانات موجود در تلویزیون استفاده شده است، بنابراین با مراجعه به آن قسمت می توان دریافت که تلویزیون مورد نظر چه ویژگی و امکاناتی دارد. در این جا ما اطلاعات مربوط به این قسمت را توضیح می دهیم.

Display صفحه نمایش

در این قسمت از مشخصات تلویزیون، چندین بخش و زیر مجموعه وجود دارد که همگی به مشخصات صفحه نمایش تلویزیون مربوط می شوند. Display به معنی صفحه نمایش یا پنل تلویزیون است. در آن بخش، Display type  را مشاهده خواهید کرد که به معنی نوع صفحه نمایش است و با عبارت های LCD و یا LED/LCD مشخص می شوند. صفحه نمایش ها LCD بوده و به واسطه نور پس زمینه به آنها LED یا LCD/LED گفته می شوند.

Resolution رزولوشن

رزولوشن تصویر به تعداد پیکسل های موجود در صفحه نمایش گفته می شود که جزئیات تصویر را نمایش می دهند. هر چه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد صفحه نمایش توانایی نمایش جزئیات بیشتری را دارد. به تعداد پیکسل ها رزولوشن هم گفته می شود. در حال حاضر در بازار رزولوشن ها ی Full HD با تعداد پیکسل 1920*1080 و 4K UHD با تعداد پیکسل 2160*3840  وجود دارند. 

Panel Type نوع پنل

نوع پنل یا صفحه نمایش، یکی دیگر از خصوصیات صفحه نمایش در تلویزیون است. در حال حاضر بیشتر از 2 نوع پنل در تلویزیون ها استفاده نمی شود و این پنل ها VA و IPS هستند. در تلویزیون های ال جی به طور 100 درصدی از پنل IPS و در تلویزیون های سامسونگ از پنل VA استفاده می شود. پنل های IPS زاویه دید بالا و حفظ کیفیت تصویر با زاویه دید را دارند و پنل های VA کنتراست بالا و نمایش رنگ سیاه عمیق فوق العاده از روبه رو را دارند.

Viewing Angle زاویه دید

زاویه دید به زاویه تماشا نسبت به تلویزیون گفته می شود که اگر از آن زاویه به صفحه نمایش تلویزیون تماشا شود کیفیت تصویر ثابت بماند. در تلویزیون های ال جی به واسطه اینکه در آنها از پنل IPS استفاده می شود زاویه دید بالا بوده و اکثرا با مشخصه Wide Viewing Angle بیان می شوند. 

Wide Colour Gamut رنج رنگ وسیع

به میزان دامنه رنگی که یک صفحه نمایش توانایی نمایش آن را دارد، رنج رنگ با Colour Gamut می گویند. هر چه دامنه بیشتر باشد رنگ های بیشتری بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود واز هم پوشمانی رنگ ها جلوگیری می شود. رنگ ها اغلب با پهنای باند 8 بیتی و 10 بیتی نمایش داده می شوند.

Blu Type نور پس زمینه

تلویزیون های LED به نور پس زمینه نیاز دارند و در تلویزیون های LED یک برد متشکل از لامپ های LED وجود دارد که نور لازم را برای پیکسل ها فراهم می کند. انواع نور پس زمینه وجود دارد که از آنها می توان به نور پس زمینه Direct و Edge اشاره کرد. نور پس زمینه Direct دارای تعداد لامپ ها و مصرف انرژی بیشتر است، از آن طرف نور پس زمینه Edge دارای تعداد لامپ های کمتر و مصرف انرژی کمتر است. برای کیفیت تصویر بیشتر  نور پس زمینه Direct ایده آل تر به نظر می رسد.

TrueMotion/Refresh Rate فرکانس تصویر

فرکانس تصویر با مشخصه هرتز HZ بیان می شود. فرکانس تصویر به معنی تعداد نمایش های تصویر در ثانیه است، برای مثال در فرکانس تصویر 100 هرتز در هر ثانیه 100 بار تغییر در تصویر ایجاد می شود ویا 100 فریم جداگانه نمایش داده می شود. هر چه فرکانس تصویر بیشتر باشد کنتراست تصویر و نمایش جزئیات بیشتر می شود. تلویزیون های موجود در بازار  بسته به نوع و مدل از 50 هرتز تا 120 هرتز فرکانس تصویر را دارند.

Video  تصویر

در قسمت Video گزینه ها و ویژگی های زیادی وجود دارند. قابلیت پشتیبانی از فرمت های HDR ، موتور پردازشگر تصویر تلویزیون Picture master Processor، فرمت ویدیو هایی که تلویزیون پشتیبانی می کند Video Format، ارتقای رنگ ها Colour Enhancer، دقت رنگ ها Colour Accuracy و ارتقای کیفیت تصویر 4K Upscaler ، کاهش نویز تصویر Noise Reduction، مد های تصویر Picture Mode، دکد کردن موثر تصویر HEVC،  پشتیبانی از فرمت ویدیویی گوکل VP9 و … از ویژگی هایی ویدیویی تلویزیون هستند.

Audio صدا

در این قسمت  Output به معنی خروجی صدای تلویزیون، Chanel به معنی تعداد اسپیکر های موجود در تلویزیون، Direction به معنی جهت انتشار صدا است مثلا Down Firing صدا را از قسمت زیر تلویزیون به طرف جلو انتشار می دهد، Clear Voice صدا را شفاف و واضح ارائه می دهد.

AI  هوش مصنوعی

در این قسمت از مشخصات تلویزیون، LG ThinQ AI قابلیت هوش مصنوعی که نیازمند ریموت کنترل هوشمند است، Inteligence Voice Recognition قابلیت تشخیص صدا توسط تلویزیون، Speach to text صدا را به صورت متن در هنگام جستجوی صفحات در می آورد،LG Voice Search جستجو با صدا که به ریموت کنترل هوشمند نیاز است، Auto Device Detection دستگاه ها را به صورت اتوماتیک شناسایی می کند، Apple Air Play قابلیت پشتیبانی از سیستم عامل IOS و ویژگی Mobile Connectivity قابلیت اتصال گوشی به تلویزیون است. در صورتی که یک ویژگی در تلویزیون موجود باشد با YES و اگر موجود نباشد با N/A نشان داده می شود.

Smart TV تلویزیون هوشمند

Operating System سیستم عامل تلویزیون است و در تلویزیون های ال جی از سیستم عامل WebOS استفاده شده که بسیار کاربردی و کاربر پسند است، Number of CPU تعداد هسته های موجود در پردازنده که نشان دهنده سرعت پردازنده است و پردازنده های امروزه بیشتر 4 هسته ای هستند و با Quad یعنی چهار در مشخصات تلویزیون های ال جی نشان داده می شود. Magic Remote Control ریموت کنترل هوشمند، Quick Access دسترسی سریع به برنامه ها، Web Browser مرورگر وب برای جستجو در اینترنت، Block Access to harmful Site سایت های مخرب را شناسایی کرده و از دسترسی به آنها جلوگیری می کند.

جمع بندی

شرکت های تولید برای فروش محصولات خود و یا برای تبلیغ و معرفی آن ها  معمولا وب سایتی را دارند.  کاربران و یا خریداران می توانند برای اطلاعات دقیق از محصول خود به سایت سازنده مراجعه کرده و در قسمت Feature  و Specification مشخصات کامل و ویژگی های محصول مورد نظر را مشاهده کنند. جزئیات فنی در قسمت Specification و ویژگی های آن در قسمت Feature قرار گرفته است. اطلاعاتی مانند نوع پنل تلویزیون، کیفیت تصویر، قابلیت ارتقای کیفیت تصویر، قابلیت پشتیبانی از فرمت های HDR، سیستم صوتی، تعداد اسپیکر ها، ویژگی های سیستم صوتی، ویژگی های هوشمند، پورت های کاربردی، طراحی و ابعادو…. همه در وب سیات شرکت سازنده وجود دارد که خریدار و یا کاربر می تواند با استفاده از آن اطلاعات لازم را در مورد تلویزیون مورد نظر دریافت کند.   

دیگران خوانده اند:

تلویزیون های جدید در سال ۲۰۲۰   

بررسی تلویزیون سونی مدل X8000G  

بررسی تلویزیون اولد OLED ال جی مدل C9                                                                                                                        


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید

 

6 پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   میشه گفت که یکی هستند اما True Motion در هر ثانیه دو فریم را پردازش می کند که یک فریمآن کمکی است. معموله اگر فرکانس تصویر 120 هرتز باشد True Motion ان 240 خواهد بود

   پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   منظور نور پس زمینه و آرایش لامپ های LED است که دو نوع دارد که یکی از آنها Edge است که یک ردیف از لامپ های LED در کناره صفحه نمایش معمولا قسمت پایینی قرار می گیرد و دیگری Direct است که لامپ های LED به صورت ماتریکسی در سراسر صفحه نمایش با فاصله مشخص قرار گرفته اند.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *