هر آنچه در مورد تلویزیون کیولد QLED باید بدانید

در تلویزیون های موجود در بازار از فناوری های متعددی استفاده شده است که این فناوری ها کاربردی های متمایز و متفاوتی را دارند. هر برند برای اینکه در صحنه رقابت باقی بماند باید هر ساله ویژگی ها و امکانات منحصر به فردی را در تلویزیون های خود قرار دهد تا تنوع کیفیت و کارایی تلویزیون برای کاربران تلویزیون مشهود باشد. به صورت کلی فناوری هایی چون اولد OLED، کیولد QLED، نانوسل NanoCell، دول سل Dual Cell، مینی ال ای دی Mini LED، میکرو ال ای دی Micro LED و… در تلویزیون های موجود در بازار قرار گرفته اند. ما در این نوشته فناوری QLED را مورد بررسی قرار می دهیم.

کیولد Qled برای کدام برند است؟

این فناوری توسط سامسونگ در تلویزیون های این شرکت قرار گرفته است. این فناوری منحصرا به سامسونگ متعلق بوده و برند دیگری از آن استفاده نمی کند. فناوری QLED در چند سال اخیر در جهت رقابت با برند ال جی توسط سامسونگ ابداع شده است. سامسونگ تنها همین فناوری صفحه نمایش را دارد هر چند پردازنده تلویزیون را تاحدی ارتقا داده و از پردازنده UHD Engine به پردازنده Quantum 4K ارتقای سطح داده است.

کیولد QLED چیست؟

در واقع کیولد QLED به معنی کوانتوم ال ای دی است. حرف Q گواه تکنولوژی کوانتوم است و LED هم به معنی نور پردازی LED می باشد که در اکثر تلویزیون ها به استثنای تلویزیون های اولد وجود دارد. کیولد یک صفحه از نانو ذرات است که ذرات در آن اندازه های متفاوت را دارند و بسته به اندازه ای که دراند می توانند یک رنگ را اشباع کنند. این صفحه در بین نور پس زمینه و صفحه نمایش معمولا با کیفیت تصویر 4K و 8K قرار می گیرد و در تلویزیون های Full HD به واسطه هزینه زیادی که دارد استفاده نمی شود. زمانی که نور به این صفحه می رسد اولا جهت دار می شود و دوما هر ذره میزانی از نور را عبور می دهد که در ارائه رنگ نهایی بسیار موثر است.

کدام تلویزیون ها فناوری کیولد QLED را دارند؟

تنها تلویزیون های برند سامسونگ کیولد را دارند هر چند اخیرا هایسنس هم تصمیم به تولید تلویزیون با فناوری کوانتوم دات گرفته است. تلویزیون های سامسونگ که فناروی کیولد QLED را دارند با عنوان های Q…R مانند Q70R و Q60R و یا Q….T مانند Q60T وQ70T و یا Q80T در بازار موجود هستند. تلویزیون های Q…R برای سال 2019 و تلویزیون های Q…T برای سال 2020 هستند. قیمت تلویزیون های کیولد سامسونگ معمولا بیشتر از تلویزیون های LED این برند است . کیفیت تصویری که ارائه می دهند نیز در رده بالاتری قرار دارد.

فناوری Qled چه برتری بر فناوری OLED دارد؟

نمی توان گفت که این فناوری رقیب هم هستند. از لحاظ بازار یابی شاید بتوان آن ها را با هم مقایسه کرد اما از لحاظ تکنولوژی بسیار با هم متفاوت هستند. Qled بر پایه نور پس زمینه LED است یعنی همان تلویزیون ال ای دی است که در آن از آن صفحه کوانتوم دات استفاده شده است، اما اولد OLED یک فناوری است که نور پس زمینه ندارد و از یک لایه اورگانیکی Organic برای نور پردازی بهره می برد. تلویزیون اولد نمایش رنگ سیاه عمیق و جزئیات فوق العاده ای را ایجاد می کند از آن طرف تلویزیون کیولد روشنایی تصویر و نمایش رنگ فوق العده ای دارد. بنابراین QLED از نظر روشنایی صفحه نمایش و ارائه رنگ های غنی بر تلویزیون اولد برتری دارد.

فناوری QLED به کدام فناوری شباهت دارد؟

فناوری QLED به فناوری نانوسل NanoCell در تلویزیون های ال جی شباهت دارد. اما چگونه؟ در فناوری نانوسل ال جی هم از یک صفحه با نانو ذارت کریستالی استفاده می شود و این صفحه همانند صفحه کوانتومی در بین نور پس زمینه و صفحه نمایش تلویزیون قرار می گیرد. کار این صفحه یعنی نانوسل قابل نمایش ساختن طول موج های ضعیف دامنه رنگی است و کیفیت نمایش تصویر و نمایش رنگ های غنی در تلویزیون های نانوسل ال جی بیشتر از تلویزیون های ال ای دی معمولی این شرکت است. تفاوتی که تلویزیون های نانوسل ال جی و کیولد سامسونگ با هم دارند نوع پنل است که در ال جی از پنل IPS با زاویه دید بالا استفاده می شود و در تلویزبون های کیولد سامسونگ از پنل VA استفاده می شود که زاویه دید کم از ویژگی بارز آن است.

جمع بندی

فناوری کیولد، کیفیت تصویر را در تلویزیون های سامسونگ به صورت فوق العاده ای افزایش داده است. در تلویزیون های سامسونگ کیولد مخصوصا نمایش رنگ در رده بسیار بالایی قرار گرفته است به گونه ای که اگر یک تلویزیون ال ای دی معمولی سامسونگ در کنار یک تلویزیون کیولد قرار گیرد، کیفیت تصویر تلویزیون کیولد کاملا رده بالاتر مشهود خواهد بود. قیمت تلویزیون های کیولد بیشتر از تلویزیون های LED است و کیفیت تصویر بهتری را دارند، اما زمانی که درانتخاب تلویزیون کیولد سامسونگ و یا تلویزیون نانوسل NanoCell ال جی در شک هستید، می توانید ویژگی های موجود در آنها را مورد مقایسه قرار دهید که البته قیمت آنها هم بسیار به هم نزدیک است.

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *