Dual Cell و Mini LED دو فناوری نوظهور در تلویزیون

در تلویزیون های موجود در بازار امکانات و ویژگی های متمایزی وجود دارد. بعضی از ویژگی ها موجود در تلویزیون فناوری به حساب می آیند. فناوری به تغییراتی کاربردی در جهات ارائه کارایی بهتر است. در تلویزیون ها فناوری اولد OLED، QLED و یا نانوسل NanoCell وجود دارد. این فناوری هایی کیفیت تصاویر رابا جهت های متفاوتی ارائه می دهند. برای نمونه در تلویزیون های کیلود روشنایی صفحه نمایش در رده بالایی قرار دارد اما در تلویزیون های اولد OLED میزان کنتراست، نمایش رنگ سیاه عمیق و… بالا رده است. برخی از برند ها فناوری هایی نوظهور را معرفی کرده اند  اما هنوز در مقیاس اقتصادی و بازار این تلویزیون وارد بازار نشده اند. این فناوری های نوظهور Dual Cell و mini LED هستند که Dual Cell برای هایسنس و Mini LED برای سامسونگ است.

صفحه نمایش و نور پس زمینه

حدودا یک دهه است که از صفحه نمایش LCD یا Liquid Crystal Display استفاده می شود و در تلویزیون زمانی که این صفحه نمایش با نور پس زمینه LED همراه می شود به تلویزیون ها به طور معمول LED گفته می شود. انواع نور پس زمینه در تلویزیون تا به امروز به Direct و Edge دسته بندی می شود. در نور پس زمینه Direct لامپ های LED به تعداد بیشتر به صورت ماتریکس در سرتاسر صفحه نمایش قرار می گیرند اما در نور پس زمینه Edge لامپ های LED با تعداد کمتر و به صورت خطی در کناره های تلویزیون( معمولا قسمت پایین تر) قرار می گیرند. اگر خلاصه ای از این ویژگی ها را ارائه داده باشیم باید عنوان کنیم که نور پس زمینه Direct مصرف انرژی بیشتر  و کیفیت تصویر بهتر و یه مقداری ضخامت بیشتر صفحه نمایش را موجب می شود و در نور نور پس زمینهEdge مصرف انرژی کمتر، ضخامت کمتر تلویزیون و کیفیت تصویر و روشنایی کمتر صفحه نمایش  ایجاد می شود. بنابراین صفحه نمایش ثابت و نور پس زمینه متغییر است بنابراین اصل تغییراتی که به صورت فناوری در تلویزیون ها قرار می گیرد مربوط به نور پس زمینه است.

تکنولوژی Mini LED 

در سال 2020 این فناوری وارد تلویزیون و از آن طریق در اختیار کاربران قرار می گیرد. اما تکنولوژی Mini LED چیست و چه کارایی را در تصویر ایجاد می کند؟ در این فناوری لامپ هایی LED که بر روی برد نور پردازی قرار می گیرند تعداد بیشتر و اندازه های کوچکتر دارند. این فناوری کیفیت تصویر را دگرگون می کند و روشنایی صفحه نمایش و نمایش جزئیات تصویر و کنتراست را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. از آنجا که در نور پس زمینه هم فناوری هایی چون Local Dimming قرار گرفته است به نظر می رسد که این فناوری با تکنولوژی Mini LED کیفیت تصویر بهتری را ارائه دهد. در نور پس زمینه mini LED تعداد زون zone های بیشتری را می توان قرار داده و لامپ های Mini LED در گروه های بیشتری می توانند روشن و خاموش شوند بنابراین نمایش تاریکی یکنواخت، کنتراست و روشنایی صفحه نمایش خیلی بهتر انجام می شود. از میان شرکت های تولید شرکت سامسونگ در این زمینه فعال تر عمل کرده است.

تکنولوژی Dual Cell

فناوری DualCell یک فناوری نوین است که در سال 2020 وارد بازار می شود، این فناوری برخلاف Mini LED به لامپ های LED مربوط نمی شود و در آن لامپ های LED بدون تغییر می مانند. اما این تکنولوژی چیست و چگونه کارایی دارد؟ این تکنولوژی بسیار شبیه به QLED در تلویزیون های سامسونگ و NanoCell در تلویزیون های ال جی است. این فناوری صفحه ای مونوکروم monoChrome است که بین نورپردازی و صفحه نمایش قرار می گیرد و کمک می کند تا زون Zone ها و منطقه های مستقل نور پردازی بیشتر شود. شرکت هایسنس یکی از شرکت هایی است که از این فناوری استفاده کرده است و با آن قصد رقابت با تلویزیون های اولد را دارد.

جمع بندی

فناوری Dual Cell برای هایسنس است. این شرکت این تکنولوژی را از شرکت BOE گرفته است و قرار است در آینده تلویزیون های خود را با این فناوری روانه بازار کند. فناوری Dual Cell ارزان است و در آن 2 میلیون زون مجزا ایجاد می شود. این فناوری از فناوری Full Array Local Dimming کارایی بیشتری در نمایش رنگ سیاه عمیق و کنتراست بالا دارد. در فناوری Mini LED از تعداد زیادی لامپ LED استفاده می شود که هزینه زیادی را موجب می شود و با قیمت بیشتری احتمالا به فروش برسد. سامسونگ از این فناوری برای افزایش شفافیت تصویر و نمایش رنگ های غنی استفاده می کند. به نظر می رسد که هر چه تلویزیون از فناوری برخوردار باشد کارایی بیشتری در نمایش تصویر خواهد داشت به همین دلیل است که تلویزیون های اخیر همه با فناوری های مختلف وارد بازار شده اند.  در هنگام خرید تلویزیون باید ویژگی ها و ساختار تلویزیون را مطلع بود چراکه ویژگی و فناوری کیفیت تصویر را دگرگون می کند. در میان تلویزیون های موجود در بازار، تلویزیون های ال جی فناوری های زیادی را دارند.


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *