آیا تلویزیون های Full HD محدوده دینامیکی HDR را دارند؟

تلویزیون هایی که در یکی دوسال اخیر وارد بازار شده اند از محدوده دینامیکی بالا پشتیبانی می کنند، البته تلویزیون هایی هستند که چنین قابلیتی را ندارند و معمولا رده پایین به حساب می آیند. پیشرفت در صنعت تصویر برداری موجب شده است تا قابلیت های گسترده ای در تلویزیون های قرار گیرند.تلویزیون ها علاوه بر ویژگی های صوت و تصویر فوق العاده باید دارای امکاناتی باشند که بتواند نیاز و  شرایط امروزه را برآورده سازد. محدوده دینامیکی  یا High Dynamic Range چیست و چه قابلیت هایی را به تلویزیون می بخشد.

محدوده دینامیکی  | High Dynamic Range

تلویزیون هم همانند کامپیوتر برای نمایش داده های تصویری و یا پخش داده های صوتی از پردازنده استفاده می کند. داده ها به شیوه های مختلفی در تلویزیون انتقال یافته و یا پردازش می شوند، بنابراین در این مسیر هر کدام از المان های فعال در فرایند ارتقا داده شوند موجوب کیفیت بیشتر و بهتر تصویر  و صدا خواهد بود. برای نمونه اگر سرعت پورت های انتقال در تلویزیون بیشتر باشد کیفیت تصویر را دگرگون خواهد کرد. کیفیت های تصویر فرمت های متفاوتی دارند ، بعضی از آنها داده ها را به صورت فشرده و بعضی دیگر داده ها را از حالت فشرده در آورده و سپس پردازش می کنند. Dynamic از لحاظ لغوی به معنی پویا است یعنی همیشه در جریان است اما در تلویزیون Dynamic به چه معنی است؟

Dynamic

در تلویزیون ها قبل از اینکه تصویر بر روی صفحه نمایش ارائه شود بایستی داده ها از منبع( دستگاه بلوری- دستگاه سی دی یا دی وی دی و….) به تلویزیون انتقال یافته و از آنجا پردازش شده  سپس تصویر بر روی صفحه نمایش ظاهر شود. Dynamic به این معنی است که داده به صورت پیوسته انتقال می یابد یعنی برای هر فریم یک داده موجود است و در زمان خود انتقال یافته و پردازش می شود. در انتقال داده دینامیکی فریم ها با دقت زیاد و بدون بلور و نویر اتخاذ می شوند و به همین دلیل است که در این سیستم انتقال، کنتراست و محدوده رنگ تصویر بیشتر است.

Static

 در مقابل انتقال داده و یا پشتیبانی از داده های دینامیکی، انتقال داده های استاتیکی وجود دارد. محدوده دینامیکی چند سالی است که محتوای ان تولید  و قابلیت های آن در تلویزیون ها اتخاذ می شود. تا قبل از سال 2016 تلویزیون ها از محتوای SDR پشتیبانی می کردن چرا که محتوای با کیفیت و خلوص رنگ زیاد همچین در دسترس نبود.  این سیستم یک بار داده ها را در ابتدای نمایش انتقال داده و پردازش می کند و دیگر برای فریم های بعد از همان داده های پردازش شده استفاده می کند برای نمونه HLG از شیوه استاتیکی استفاده می کند که تقریبا برای محتوای SDR یا همان محتوایی که امروزه در شبکه های تلویزیونی پخش می شود به کار گرفته می شود.

شما می توانید  در تصویر زیر تفاوت محتوای SDR و HDR را مشاهده فرمایید که محتوای SDR با قابلیت پشتیبانی از HLG یا پردازش استاتیکی و محتوای HDR با قابلیت پشتیبانی از HDR یا پردازش دینامیکی صورت گرفته است:

نمایش رنگ و وضوح تصویر بیشتر در صفحه نمایش با قابلیت HDR (سمت راست) نسبت به صفحه نمایش با قابلیت HLG و نمایش تصاویر SDR(سمت چپ)

انواع فرمت های محدوده دینامیکی

در بالا انواع پردازش داده یعنی پردازش داده دینامیکی و استاتیکی را ارائه دادیم. فرمت های تصویر استاتیکی شامل HLG و فرمت های دینامیکی شامد HDR، HDR10 و Dolby Vision می باشند. HLG برای پخش شبکه های تلویزیونی به کاربرده می شود که تصاویر SDR یا Standard Dynamic Range را پردازش می کند. HDR10 و Dolby Vision برای داده های دینامیکی سنگین تر به کار برده می شوند. از آنجا که محتوای HDR محدوده رنگ، کنتراست بالا و روشنایی بیشتری دارند  نسبت به محتوای SDR دارند بنابراین تلویزیون باید قابلیت ها فوق العاده ای داشته باشد تا این فرمت ها را پردازش کند و نمایش دهد. محتوای HDR10 صفحه نمایش با پردازش دیتای رنگ 10 بیت و حداکثر روشنایی 1000 نیت و محتوای Doly Vision صفحه نمایش با پردازش دیتای رنگ 12 بیت و حداکثر روشنایی 4000 نیت را لازم دارد، بنابراین آنچه مهم است روشنایی و کیفیت رنگ بیشتر در Dolby Vision است.  ال جی در تلویزیون های 4K UHD خود از HDR Pro استفاده کرده است می خواهیم بررسی کنیم که HDR pro چیست و چه تفاوتی با فرمت های دینامیکی دیگر دارد.

آیا تلویزیون های Full HD قابلیت HDR را دارند؟

این سوالی است که برای بسیار از کاربران پیش می آید.HDR سطح بالاییی از کیفیت تصویر که با تغییر در سیستم پردازش داده ایجاد می شود. با HDR روشنای، کیفیت تصویر ونمایش جزئیات افزایش می یابد. در زمانی که تلویزیون های Full HD و کیفیت تصویر Full HD حضور فعالی را در بازار داشت ویژگی HDR آنچنان گسترده نبود و از طرفی بعد از پیدایش تلویزیون های 4K محتوا و قابلیت های HDR روند رو به ظهوری را پیدا کردند. می توان در بعضی از تلویزیون های Full HD مانند تلویزیون LM6300 ال جی قابلیت HDR را یافت.

HDR کیفیت تصویر و ویژگی نمایش را جذابیت می بخشد، رنگ ها را غنی تر کرده و میزان کنتراست را به سطح بالایی سوق می دهد. اگر افزایش کیفیت تصویر بر روی یک محتوای HDR در یک تلویزیون Full HD انجام شود بهتر است یا بر روی محتوای 4K در یک تلویزیون 4K؟ جواب محتوای 4K بر روی یک تلویزیون 4K است. به صورت کلی تلویزیون های Full HD با قابلیت HDR کیفیت تصویر بیشتری را نسبت به تلویزیون های Full HD را دارند که از ویژگی HDR بی بهره هستند.

جمع بندی

تلویزیون های موجود در بازار هر کدام قبلیت پشتیبانی از فرمت های متفاوتی دارند و تعداد تلویزیون هایی که از هر سه فرمت پشتیبانی کنند محدود است. این فرمت ها هر کدام قابلیت ها و مزیت هایی دارند، دالبی ویژن یک تکنولوژی جدید است که میزان کارایی و عملکرد آن در نمایش تصویر بیشتر است از طرفی HDR10+ شبیه دالبی ویژن عمل می کند و بیشتر شرکت سامسونگ از آن استفاده می کند. تلویزیون های Full HD هم گاها ویژگی HDR را دارند که موجب بهبود کیفیت تصویر می شود. کیفیت تصویر در یک تلویزیون HDR به مراتب بیشتر از کیفیت تصویر تلویزیونی است که ویژگی HDR را ندارد.اغلب تلویزیون ها از HDR10 و دالبی ویژن در تلویزیون ها به صورت همزمان استفاده می کنند. ال جی در تلویزیون های 2020 خود از HDR Pro استفاده کرده است که هر چند ممکن است تفادت زیادی را با HDR نداشته باشد اما به نظر می رسد ال جی خواسته است ویژگی های HDR را در تلویزیون های 2020 خود برجسته نشان دهد.

دیگران خوانده اند:

تکنولوژی Mini Led در تلویزیون های ال جی ۲۰۲۰

تکنولوژی Mini Led در تلویزیون های ال جی ۲۰۲۰

کیفیت تصویر ۸K چیست؟ آیا باید تلویزیون جدید را خریداری کرد یا منتظر ماند؟


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
3 پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   سلام
   قابلیت HDR یک فناوری نوین است که در تلویزیون های 4K بیشتر به چشم می خورد اما گاها در تلویزیون های Full HD برای افزایش کنتراست و وضوح تصویر از طرف شرکت سازنده اتخاذ می شود که تلویزیون Full HD ال جی مدل LM6300 دارای Active HDR می باشد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *