تفاوت | مقایسه تلویزیون منحنی با تخت

صفحه نمایش ها با توجه به فرم و نحوه ساخت به دو نوع منحنی و تخت تقسیم بندی می شوند که معمولا صفحه نمایش های تخت بیشتر تولید شده و صفحه نمایش های منحنی توسط شرکت  های سازنده کمتر تولید می شوند. در این میان شرکت سامسونگ تمایل زیادی را نسبت به ساخت تلویزیون های منحنی از خود نشان داده است و مدل های متنوعی را روانه بازار کرده است.

ویژگی منحنی  بودن صفحه نمایش  در زمان ورود به بازار،  خریداران و مخاطبان زیادی را به خود جذب کرد، اما این ویژگی چون در سال های اخیر چیز خاصی به آن افزوده نشده است و تقریبا می توان گفت خواهان کمی دارد. این ویژگی با این منظور طراحی و بر روی تلویزیون ها پیاده شد که دید وسیع تری را به بیننده بدهد. شرکت سازنده و گروه ساخت و تولید انتظار داشتند که با قوس دادن صفحه نمایش، با توجه به ساختار چشم بیننده، دید وسیعتری را ارائه دهد. منحنی یا تخت بودن صفحه نمایش ویژگی هایی مانند زاویه دید، طراحی و اندازه تلویزیون را تحت تاثیر قرار می دهد یعنی در این سه ویژگی صفحه نمایش تخت و منحنی متمایز می شوند. ما نحوه ارائه کیفیت تصویرو ویژگی های دخیل در  صفحه نمایش تخت و منحنی را در جدول زیر آورده ایم:

 

ویژگی های موجود در تلویزیون در تلویزیون های تخت و منحنی( مشاهده می شود که تمرکز بر روی تصویر در تلویزیون منحنی بیشتر است و با همین مناسبت هم توسط شرکت سازنده تولید می شوند)

برای اینکه تمایز و تفاوت در صفحه نمایش تخت و منحنی را مورد برسی قرار دهیم، باید دو مدل از تلویزیون های یک شرکت را که یکی با صفحه نمایش منحنی و یکی با صفحه نمایش تخت وارد بازار شده است را مقایسه کنیم. همانگونه که در بالا اشاره شد ویژگی های زاویه دید، طراحی و اندازه صفحه نمایش و تمرکز بر تصویر در صفحه نمایش های تخت و منحنی بسیار متمایز می شوند. ما برای این امر دو مدل از تلویزیون های سامسونگ یعنی تلویزیون منحنی سامسونگ مدل MU8500 وتلویزیون تخت سامسونگ مدل MU8000 در این ویژگی مورد بررسی قرار می دهیم.

 

تلویزیون سامسونگ MU8000 با صفحه نمایش تخت

تلویزیون سامسونگ با صفحه نمایش منحنی MU8500

زاویه دید

زاویه دید در تلویزیون ها از اهمیت زیادی برخوردار است. تلویزیون ها طوری طراحی می شوند که بیشترین زاویه دید را داشته باشند، شرکت ال جی با تولید صفحه نمایش های IPS بیشتر به این ویژگی های صفحه نمایش پرداخته است، از آن طرفی شرکت سامسونگ بیشتر به مسائلی مانند تمایز بین تاریکی و روشنایی و نحوه ارائه رنگ ها پرداخته است. تلویزیون ها از لحاظ شکل ظاهری صفحه نمایش  در ۲ نوع منحنی و تخت ارائه می شوند. در یک تلویزیون با صفحه نمایش تخت تاثیر زاویه دید بر روی کیفیت تصویر به صورت خطی است یعنی با افزایش زاویه دید تمام صفحه نمایش به یک میزان کاهش کیفیت تصویر پیدا می کند. اما در تلویزیون با صفحه نمایش منحنی با افزایش زاویه دید ضلع نزدیک به بیننده کاهش کیفیت تصویر بیشتری نسبت به ضلع دورتر پیدا می کند، بنابراین افت کیفیت تصویر به واسطه زاویه دید در آن خطی نیست و در تلویزیون دو ناحیه باکیفیت تصویر بیشتر و کمتر به واسطه زاویه دید تشکیل می شود. ما در اینجا ۲ تلویزیون  سامسونگ MU8000  داری صفحه نمایش تخت و تلویزیون سامسونگ MU8500 که دارای صفحه نمایش منحنی می باشد را مورد مقایسه قرار داده ایم. وقتی از روبه رو به تلویزیون نگاه می کنید، تلویزیون منحنی تمرکز و کیفیت تصویر آن در وسط بیشتر از کناره های صفحه نمایش است اما در صفحه نمایش تخت تصویر یکنواخت تر ارائه می شود برای کسانی که از روبه رو به صفحه نمایش تماشا می کنند تمرکز بیننده  بر روی صفحه نمایش بیشتر می شود. شما می توانید تصویر صفحه نمایش تخت و منحنی را هنگام تماشا از روبه رو را، در تصاویر زیر مشاهده فرمایید:

 

نمای روبه رو تلویزیون سامسونگ صفحه نمایش تخت MU8000

نمای روبه رو تلویزیون سامسونگ صفحه نمایش منحنی MU8500

 

پیشنهاد ویژه :  Mini LED در تلویزیون های مدرن و کارایی ونقش آن در کیفیت تصویر

در زاویه دید ۲۰ درجه تلویزیون MU8000 که دارای صفحه نمایش تخت است در کناره ها یه مقداری تاریک می شود اما این میزان تاریکی صفحه نمایش در تلویزیون MU8500 که دارای صفحه نمایش منحنی است دیده نمی شود.  بعد از زاویه ۲۰ درجه میزان کاهش کیفیت تصویر بیشتر می شود. شما می توانید نمایش تصویر را در ۲ تلویزیون مورد مقایسه با زاویه دید ۲۰ درجه را  در تصاویر زیرمشاهده فرمایید.

 

تلویزیون سامسونگ با صفحه نمایش تخت با زاویه دید ۲۰ درجه MU8000

تلویزیون سامسونگ با صفحه نمایش محنی با زاویه دید ۲۰ درجه MU8500

هنگامی که زاویه دید افزایش می یابد در صفحه نمایش تخت به واسطه رابطه خطی کیفیت تصویر با زاویه دید، با افزایش زاویه دید از ۲۰ درجه به ۴۵ درجه کیفیت تصویر در تمام صفحه نمایش به یک میزان کاهش می یابد. با افزایش زاویه دید از یک میزان به بعد، سیاهی بر روی کناره های صفحه نمایش تخت ظاهر می شود و کیفیت تصویر آن به پایینترین حد خود می رسد. در صفحه نمایش منحنی با افزایش زاویه دید از ۲۰ درجه به ۴۵ درجه، ضلع دورتر یک مقدار تاریک تر شده و ضلع نزدیک تر فشرده می شود که شما در ضلع دورتر می توانید کیفیت بیشتری را مشاهده کنید.  انتخاب اینکه کدام یک از این صفحه نمایش ها بهتر است یا به عبارتی گزینش آن ها کار آسانی نیست زیرا تفاوت بسیار اندکی با هم دارند. 

 

تلویزیون سامسونگ با صفحه نمایش تخت با زاویه دید ۴۵ درجه MU8000

تلویزیون سامسونگ با صفحه نمایش محنی با زاویه دید ۴۵ درجه MU8500

اندازه صفح نمایش  و تمرکز بر روی آن

پیشنهاد ویژه :  ویژگی های یخچال ال جی ، بررسی مشخصات یخچال ال جی

زمانی که برای اولین بار تلویزیون های منحنی روانه بازار شدند این استدلال وجود داشت که تلویزیون های منحنی  به میزان بیشتری بیننده را درگیر در صفحه نمایش کنند چرا که  صفحه نمایش یک تلویزیون منحنی بزرگتر از یک صفحه نمایش تخت به نظر می رسد، این ایده درست است اما به میزان خیلی کمی. به عنوان مثال یک تلویزیون ۵۵ اینچ  منحنی بزرگتر از یک تلویزیون ۵۵ اینچ تخت است. یعنی صفحه نمایش تلویزیون منحنی با اندازه ۵۵ اینچ اسمی ۵۵٫۴۲ اینچ به نظر می رسد. در یک فاصله ۸ فوتی از تلویزیون، صفحه نمایش منحنی زاویه دید بیشتری نسبت صفحه نمایش تخت ایجاد می کند و هرچه زاویه دید افقی بیشتر باشد، کیفیت بیشتری از تصاویر را می توان مشاهده کرد. بزرگتر شدن اندازه صفحه نمایش منحنی و رابطه آن با زاویه دید در یک فاصله ثابت را در تصویر زیر می توانید مشاهده فرمایید:

طراحی

تلویزیون های منحنی زیبا و شیک هستند و در میان صفحه نمایش ها، طراحی خاص و متمایز به حساب می آیند. صفحه نمایش های منحنی دارای خاصیت محدب گونه در قسمت پشتی صفحه نمایش  هستند بنابراین برای نصب بر روی دیوار یه مقداری مشکل ساز هستند. نمایی از صفحه نمایش های منحنی و تخت را در زیر می توانید مشاهده کنید:

 

نمایی از طراحی تلویزیون سامسونگ با صفحه نمایش تخت MU8000

نمای از طراحی تلویزیون سامسونگ با صفحه نمایش منحنی MU8500

 در دسترس بودن

پیشنهاد ویژه :  تلویزیون اولد B7 بهتر است یا تلویزیون اولد B8؟

صفحه نمایش ها با طراحی منحنی و تخت وارد بازار می شوند، از میان شرکت های تولید کنند تلویزیون، فقط سامسونگ به تولید تلویزیون های با صفحه نمایش منحنی ادامه داده است و بقیه شرکت ها تولید صفحه نمایش منحنی را متوقف کرده اند. تلویزیون های با صفحه نمایش منحنی در ابتدای ورود به بازار طرفداران زیادی داشتند اما کم کم مخاطبان آن سبک طراحی، کاهش پیدا کرد.

 

جمع بندی

تلویزیون ها دارای صفحه نمایش تخت یا منحنی هستند. طراحی صفحه نمایش جدا از ویژگی ظاهری دارای خصوصیاتی متمایزی در ارائه تصویر است. صفحه نمایش منحنی  تمرکز تصویر بیشتری را برای بیننده، زمانی که از روبه رو به آن تماشا شود ایجاد می کند.  درصفحه نمایش تخت با افزایش زاویه دید ، کیفیت تصویر کاهش و میزان تاریکی صفحه نمایش به صورت خطی افزایش می یابد اما در صفحه نمایش منحنی رابطه کاهش کیفیت تصویر با افزایش زاویه دید خطی نبوده  و ضلع نزدیکتر صفحه نمایش کاهش کیفیت بیشتری نسبت به ضلع دورتر دارد. صفحه نمایش منحنی به میزان خیلی ناچیزی زاویه دید افقی بیشتری را ارائه می دهد مثلا صفحه نمایش ۵۵ اینچ را به اندازه ای ناچیز بزرگتر جلوه می دهد که در ارائه کیفیت تصویر به واسطه زاویه دید بی تاثیر نیست. از آنجا که تفاوت در ارائه ویژگی های فنی صفحه نمایش تخت و منحنی بسیار ناچیز است و فقط سبک طراحی است که بیشتر تاثیر گذار بوده و سبک طراحی را هم کاربران بسته به سلیقه شخصی خود انتخاب می کنند، نمی توان تعیین کرد که کدم یک از این دو سبک طراحی بهتر است.

دیگران خوانده اند:

بررسی تلویزیون سونی مدل X8000G

بررسی تلویزیون اولد OLED ال جی مدل C9

ارزانترین تلویزیون های ۴K موجود در بازار در سال ۲۰۲۰

بررسی تلویزیون QLED سامسونگ Q70R


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید

9 پاسخ
  1. سایه
    سایه گفته:

    به نظرم اگه می خواید تلویزیون بخرید روی منحنی حساب نکنید. چون اولا روی دیوار که نصبش کنی خیلی ضایه س. دوما کمی که از روبرو اون ورتر میری دیگه تصویرش یه جوری میشه. اون طرفی که بهت نزدیکتره فشرده میشه اما اون طرفی که دورتره تازه صاف میشه.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *