مقایسه صفحه نمایش های VA و IPS در تلویزیون های ۲۰۲۰

تلویزیونی که خریده ایم چه صفحه نمایشی دارد؟  چرا کیفیت تصویر و روشنایی یک تلویزیون ازیک برند خاص، بهتر از تلویزیون با برندی دیگر است؟  نوع صفحه نمایش برای کاربری  بازی  چه تفاوت هایی را ایجاد می کند؟  بسیار از کاربران و خریداران حرفه ای به دنبال جوابی برای چنین سوال هایی هستند. هر شرکت تولیدی صفحه نمایش های مخصوص به خود را در تلویزیون های تولید شده خود قرار می دهد. در حال حاضر در بازار ۳ نوع صفحه نمایش وجود دارد که این صفحه نمایش ها شامل صفحه نمایش VA، IPS و TN هستند و هر کدام در زمینه ای خاص بالاترین امتیاز را به خود اختصاص می دهند. یک تلویزیون باید زمان پاسخگویی Response Time، نرخ نوسازی یا فرکانس تصویر Refresh Rate و تولید و بازیابی رنگ Color Reproduction و زاویه دید Viewing Angle مناسبی داشته باشد، در ابتدا این ویژگی ها را توضیح داده و سپس  به انواع صفحه نمایش و قابلیت های آنها می پردازیم.

ویژگی Response Time در صفحه نمایش

Response Time به معنی زمان پاسخگویی است یعنی زمانی که طول می کشد تا در تصویر تغییری توسط صفحه نمایش ایجاد شود. برای مثال به زمانی  که طول می کشد تا  یک پیکسل رنگ آن از سفید به مشکی و یا برعکس و یا از رنگی به رنگی دیگر تبدیل شود Response Time یا زمان پاسخگویی گفته می شود. هر چه زمان پاسخگویی Response Time کمتر باشد تصاویر با کیفیت تر توسط صفحه نمایش ارائه می شود و  تماشای تصاویر برای کاربر راحت تر است. صفحه نمایش اگر زمان پاسخگویی زیادی داشته باشد در هنگام نمایش تصاویر سریع برای مثال فیلم های سریع و یا بازی ها، تاری در اطراف تصویر تشکیل می شود که بسیار نا امید کننده  بوده و چشم کاربران را اذیت می کند جدا از اینکه تصویر به خوبی ارائه نمی شود.

نرخ نوسازی تصویر یا فرکانس تصویر Refresh Rate

  زمان برای نمایش یک تصویر در تلویزیون ها از اهمیت زیادی برخوردار است. نرخ نوسازی تصویر و یا سرعت نمایش فریم های پشت سر هم تصویر، در تصویر نهایی و آنچه بر روی صفحه نمایش  ارائه می شود بسیار حائز اهمیت است. نرخ نوسازی تصویر به تعداد فریم های تصویر گفته می شود که در یک لحظه( در اینجا یک ثانیه ) بر روی صفحه نمایش ارائه می شود . برای نمونه، نرخ نوسازی یا فرکانس تصویر ۶۰ هرتز به این معنی است که در یک ثانیه ۶۰ فریم تصویر نمایش داده می شود. اما شاید تعجب کنید واین سوال پیش آید که چرا ما یک تصویر را میبینم، اجازه بدهید واضح تر آن را بیان کنیم. در یک ثانیه ۶۰ بار تصویر آپدیت شده و نمایش داده می شود اما چون تعداد نمایش در واحد زمان زیاد است ما تغییرات جزئی که در فریم هایی که پیوسته نمایش داده می شوند را نمی توانیم با چشم غیر مسلح تشخیص دهیم. یک تصویر سریع را در نظر بگیرید مثلا یک بازیکن فوتبال در زمین با سرعت می دود اگر صفحه نمایش از فرکانس تصویر پایینی برخوردار باشد یعنی فریم های کمتری را در ثانیه بروزرسانی کند یک وقفه یا تاری در اطراف تصویر متحرک مشاهده خواهید کرد. اما شرکت های تولیدکننده تلویزیون برای جلوگیری از ایجاد تاری و بلور تصویر Motion Blur چه راهکاری را اتخاذ کرده اند؟ شرکت های تولید کننده تلویزیون، صفحه نمایش های با نرخ نوسازی بالا را در تلویزیون های خود قرار می دهند.لازم به ذکر است که هر چه اندازه تلویزیون(اینچ) بیشتر باشد فرکانس تصویر یا نرخ نوسازی تصویر بیشتری لازم دارد تا در تصاویر آن تاری ایجاد نشود. 

پیشنهاد ویژه :  کیفیت تلویزیون های ساخت مجارستان ( سفارش اروپا)

زاویه دید Viewing Angle

زاویه دید برای یک تلویزیون از اهمیت زیادی برخوردار است مخصوصا زمانی که تعداد اعضای خانواده زیاد باشد یا زمانی که به صورت دسته جمعی به تماشای فیلم ها و یا بازی ها بنشینید.  زاویه دید به زاویه تماشای  صفحه نمایش تلویزیون گفته می شود. زاویه دید بیشتر به معنی حفظ کیفیت تصویر متناسب با آن زاویه است. برای مثال تلویزیونی که صفحه نمایش آن زاویه دید  ۱۷۸ درجه دارد یعنی اگر نسبت به صفحه نمایش با زاویه ۱۷۸ درجه به تلویزیون نگاه کنید از کیفیت تصویر کاسته نشود به عبارتی روشنایی و نمایش رنگ های درخشان کاهش پیدا نکند.

تولید و بازیابی رنگ Color Reproduction 

 صفحه نمایش ها مقدار مشخصی از رنگ ها را نمایش می دهند. چشم ما انسان ها توانایی تشخیص میلیون ها رنگ را دارد اما متاسفانه صفحه نمایش های امروزی توانایی نمایش این مقدار از رنگ ها را ندارند و رنج مشخصی را نمایش داده و یا باز تولید می کنند که به آن Color Space می گویند. هرچه تعداد رنگ ها یا داده های دینامیکی مربوط به رنگهای بیشتر نمایش داده شود، تصاویر با کیفیت و درخشان و رنگینتر نمایش داده می شوند. از کجا  دریابیم که صفحه نمایش ما چه رنجی از رنگ ها را نمایش می دهد؟ در مشخصات یک تلویزیون این ویژگی تحت عنوان Bit Depth نام گذاری شده است و امروزه صفحه نمایش ها دارای  عمق نمایش رنگ ۶ ، ۸ و ۱۰ بیتی هستند که هر چه عدد Bit Depth بیشتر باشد کارایی نمایش رنگ صفحه نمایش بیشتر است.

پیشنهاد ویژه :  انرژی مصرفی در تلویزیون های LED و OLED

کدام یک از صفحه نمایش های IPS ، VA و TN  بهتر هستند؟

 شما می توانید در جدول زیر مشخصات مربوط به صفحه نمایش های موجود در تلویزیون ها را مشاهده کنید:

امتیاز دهی صفحه نمایش ها با توجه به قابلیت هایی که از خود نشان می دهند.

صفحه نمایش IPS از جمله صفحه نمایش های فوق العاده کارا هستند که به آنها Premium هم گفته می شود. این صفحه نمایش ها ضد ضربه بوده و در صورت ضربه از خود مقاومت نشان می دهند و پخش رنگ در در صفحه نمایش به واسطه فشار بر روی آن، تشکیل نمی شود. زمان پاسخگویی، زاویه دید و تولید و بازیابی رنگ در این صفحه نمایش ها نسبت به صفحه نمایش های VA وTN در بالاترین رده قرار گرفته است. برای صفحه نمایش VA نیز  همین موارد یعنی زاویه دید، زمان پاسخگویی و تولید و بازیابی رنگ بالاتر از صفحه نمایش های TN است. کنتراست تصویر و نمایش رنگ سیاه واقعی  در صفحه نمایش های VA بیشتر از صفحه نمایش IPS و در صفحه نمایش IPS بیشتر از صفحه نمایش TN است. نرخ نوسازی تصویر یا Refresh Rate در صفحه نمایش TN بیشتر از صفحه نمایش های VA وIPS است و نرخ نوسازی یا فرکانس تصویر در صفحه نمایش های IPS و VA وابسته به اندازه تلویزیون است و صفحه نمایش های IPS  و VA ، پایین ترین تا بالاترین نرخ نوسازی تصویر را پشتیبانی می کنند که ما آن را در جدول نیاوردیم. در مورد قیمت هم تلویزیون های TN ارزانترین و تلویزیون های IPS گرانترین هستند که تلویزیون های VA در رنج میانی قرار می گیرند.

 تلویزیون را با چه نوع صفحه نمایشی خریداری کنم؟

اکثر کاربران و یا خریداران  نسبت به این که تلویزیون آنها چه نوع صفحه نمایشی دارد، آگاهی ندارند در حالی که بسیار حائز اهمیت است. کاربر باید نوع استفاده از تلویزیون و فضای مورد استفاده  را مد نظر داشته باشد تا بهترین تلویزیون را انتخاب کرده و بالاترین کارایی را از آن استخراج کند. تلویزیون های با صفحه نمایش IPS ضد ضربه بوده و زاویه دید و تولید رنگ فوق العاده ای دارند بنابراین اگر تعداد افراد خانواده زیاد باشد گزینه ای مناسب به شمار می رود چرا که همه افراد از یک اندازه کیفیت تصویر بهره می برند در حالی که صفحه نمایش های VA زاویه دید کمی دارند و کیفیت تصویر به واسطه زاویه دید کاهش می یابد البته باید قیمت تمام شده را نیز در نظر گرفت که تلویزیون های IPS گرانتر از تلویزیون های VA هستند. کنتراست تصویر و نمایش رنگ مشکی در تلویزیون های VA بیشتر از IPS است بنابراین برای تماشای فیلم ها( البته از روبه رو) تلویزیون های VA کارایی بالاتری از تلویزیون های IPS خواهند داشت. برای کاربری بازی گزینه های زیادی تاثیر گذار هستند اما باز هم به زاویه دید مربوط می شود اگر بازی های شبکه ای و تعداد بالا را در نظر بگیریم تلویزیون های IPS و اگر بازی و تماشای آن از روبه رو باشد صفحه نمایش VA عملکرد بهتری را خواهد داشت. 

پیشنهاد ویژه :  هوش مصنوعی ThinQ AI در تلویزیون ها چه کاربردی دارد؟

دیگران خوانده اند:

جمع بندی

صفحه نمایش تلویزیون از گزینه های تاثیر گذار و اساسی در کارایی نهایی تلویزیون است. تلویزیون معمولا دارای ۳ نوع صفحه نمایش هستند که هر کدام برای کاربری خاصی بیشترین کارایی را دارد. تلویزیون های با صفحه نمایش TN با توجه به فرکانس تصویر بالا برای کابری بازی فوق العاده هستند اما زاویه دید و تولید رنگ مناسبی ندارند. تلویزیون های با صفحه نمایش IPS دارای بالاترین زاویه دید، زمان پاسخگویی و تولید و بازیابی رنگ هستند، این صفحه نمایش های امروزه در اکثر تلفن های همراه، تبلت ها و… استفاده می شوند. تلویزیون های با صفحه نمایش VA زاویه دید و زمان پاسخگویی و تولید رنگ به نسبت بهتری از صفحه نمایش های TN و کمتر از صفحه نمایش های IPS دارند اما کنتراست و نمایش رنگ مشکی در آنها در بالاترین رده قرار گرفته که برای تماشای فیلم های دارای فریم های تیره فوق العاده هستند. در نهایت صفحه نمایش های IPS اگرچه قیمت بالایی دارند اما بالاترین کارایی و کیفیت را دارند. شرکت سامسونگ از صفحه نمایش های VA در تلویزیون های خود استفاده می کند در حالی شرکت ال جی  صفحه نمایش های IPS را در تلویزیون های خود قرار داده است.

دیگران خوانده اند:

IPS،VA،TN : سه نوع پنل مورد استفاده در تلویزیون

ال جی تلویزیون های اولد ۲۰۲۰ را رونمایی کرد.

تلویزیون های ۸K کیولد QLED سامسونگ ۲۰۲۰ با قابلیت پشتیبانی از تیونر ATSC 3.0


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *