مقایسه تلویزیون های Q60R و Q70R سامسونگ

شرکت سامسونگ تلویزیون های زیادی را روانه بازار کرده است که بیشتر این تلویزیون ها از نوع LED بودند، اما در این اواخر، این شرکت بزرگ کره ای با قرار دادن  یک فناوری جدید  تحت عنوان QLED در تلویزیون ، کارایی نمایش تصویر را در تلویزیون های خود چند برابر کرده است. تلویزیون های کیولد از آنجایی که اخیرا وارد بازار شده اند تعداد محدودی را در بازار دارند که در این میان تلویزیون های سامسونگ کیولد مدل Q60R و Q70R از تلویزیون های بالارده این شرکت هستند که ما در این نوشته به مقایسه آنها می پردازیم.

کارایی تلویزیون های QLED سامسونگ مدل Q60R و Q70R

تلویزیون ها معمولا برای کاربری های متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند، یک تلویزیون می تواند برای بازی، تماشای فیلم ها، تماشای فیلم های HDR،  تماشای بازی ها، تماشای تصاویر در فضای کم نور و یا پر نور مورد استفاده قرار گیرد که هر تلویزیونی در هر شرایط و برای هر کاربری، قابلیت های متفاوتی از خود نشان می دهد. ما  قابلیت و کارایی نمایش تصویر تلویزیون های سامسونگ Q70R و Q60R را در جدول زیر آورده ایم که نحوه امتیاز دهی در مبنای عدد ۱۰ می باشد:

امتیاز دهی به تلویزیون های Q70R   و  Q60R با توجه به قابلیت هایی که از خود به نمایش می گذارند.

طراحی در تلویزیون های Qled سامسونگ Q70R و Q60R

تلویزیون کیولد سامسونگ Q70R طراحی باریکتری نسبت به تلویزیون Q60R دارد، حاشیه کناری صفحه نمایش (Bezel)در تلویزیون Q70R برابر با ۱ سانتیمتر و در تلویزیون Q60R برابر با ۱٫۲ سانتیمتر است. حداکثر ضخامت در تلویزیون Q70R برابر با ۶٫۳ سانتیمتر و در تلویزیون Q60R برابر با ۶٫۴ سانتیمتر است، حداکثر ضخامت معمولا در قسمت پایینی تلویزیون است که برد و یا بلندگو ها در آن قسمت قرار می گیرند. هر دو این تلویزیون ها، پایه کنار هستند و کیفیت ساخت تلویزیون Q70R به نسبت بیشتر از تلویزیون Q60R است. در اثر کارکرد و روشن بودن تلویزیون دمای پشت تلویزیون یا صفحه نمایش افزایش می یابد. میزان افزایش دما در تلویزیون Q70R به صورت پراکنده بوده اما در تلویزیون Q60R قسمت پایینی تلویزیون بیشتر افزایش دما را دارد. دما در تلویزیون Q70R تا ۳۵ درجه سانتیگراد و در تلویزیون Q60R تا ۴۹ درجه سانتیگراد بالا می رود، که میزان افزایش دما در تلویزیون Q60R بیشتر است. شما می توانید در تصاویر زیر تفاوت های موجود در طراحی این تلویزیون ها را مشاهده فرمایید:

پیشنهاد ویژه :  سه ویژگی جدید که به تلویزیون ها در سال 2019-2020 اضافه شده است

نمای ظاهری تلویزیون های کیولد QLED سامسونگ Q70R و Q60R

طراحی پایه در تلویزیون های سامسونگ Q70R و Q60R

نمایی از قسمت پشتی تلویزیون های سامسونگ Q70R و Q60R

حاشیه کناری صفحه نمایش در تلویزیون های سامسونگ Q70R و Q60R

ضخامت در تلویزیون های سامسونگ Q70R و Q60R

افزایش دما در تلویزیون های سامسونگ Q70R و Q60R

کیفیت ساخت در تلویزیون های سامسونگ Q70R و Q60R

کنتراست تصویر در تلویزیون های سامسونگ Q70R و Q60R

کنتراست تصویر به تفاوت ایجاد شده بین رنگ های تیره و روشن و یا به صورت کلی به تفاوت و تمایز بین رنگ ها گفته می شود. هر چه میزان کنتراست تصویر بیشتر باشد مرز میان اشیا در تصاویر به خوبی مشخص شده و تصاویر با کیفیت تر نمایش داده می شوند. تلویزیون های سامسونگ به طور کلی از کنتراست بالایی برخوردار هستند. در اینجا کنتراست تصویر تلویزیون کیولد سامسونگ Q70R بیشتر از کنتراست تصویر تلویزیون Q60R است.

پیشنهاد ویژه :  بررسی ورودی و خروجی تلویزیون های 2019

کنتراست تصویر در تلویزیون های سامسونگ Q60R و Q70R

رنگ سیاه یکنواخت و قابلیت نمایش رنگ سیاه عمیق در تلویزیون های سامسونگ Q60R و Q70R

نمایش رنگ مشکی  وابسته به کنتراست تصویر است اما از طرفی به نوع نور پردازی و تکنولوژی به کار رفته مانند Local Dimming مربوط می شود. نمایش رنگ سیاه واقعی برای نمایش تصاویر فیلم ها در محیط تاریک بسیار کاربردی است چرا که تفاوت رنگ سیاه یا مشکی با آنچه تیره و یا تاریک است و در تصویر وجود دارد متمایز می شود. قابلیت نمایش رنگ مشکی در تلویزیون Q70R بیشتر است و تلویزیون Q70R تکنولوژی Dimming یا local Dimming دارد اما متاسفانه این تکنولوژی در تلویزیون Q60R وجود ندارد.

سیستم صوتی در تلویزیون های سامسونگ Q70R و Q60R

تلویزیون سامسونگ Q70R دارای سیستم صوتی ۲٫۱ کاناله و قدرت خروجی صدای ۴۰ وات می باشد و برای کیفیت صدای بم مانند و صدا های با طول موج کوتاه ساب ووفری اتخاذ شده است. تلویزیون سامسونگ Q60R صدایی ۲۰ واتی دارد که از اسپیکر های ۲ کاناله ارائه می شود و فاقد ساب ووفر می باشد. با این اوصاف سیستم صوتی Q70R قوی تر بوده و برگ برنده با Q70R است.

پیشنهاد ویژه :  بهترین تلویزیون 55 اینچ سامسونگ، پرفروش ترین تلویزیون سامسونگ در سال 2019-2020

جمع بندی

تلویزیون Q70R مجهز به تکنولوژی Local Dimming است که میزان کنتراست و نمایش رنگ مشکی در آن بالاتر از تلویزیون Q60R است. طراحی تلویزیون Q70R باریک تر  از طراحی Q60R بوده و حتی حاشیه کناری صفحه نمایش آن کمتر است. میزان افزایش دمای در تلویزیون Q60R بیشتر از تلویزیون Q70R است که یک عامل باز دارنده است. نوع پایه ها در هر دو تلویزیون شبیه هم است. میزان روشنایی در همه شرایط برای تلویزیون Q70R بیشتر است و منابع نور تاثیر در کیفیت تصویر Q70R ایجاد نمی کند ولی روشنایی صفحه نمایش Q60R کمتر است. سیستم صوتی تلویزیون Q70R  قوی تر از سیستم صوتی Q60R است. 

دیگران خوانده اند:

مقایسه صفحه نمایش های VA و IPS در تلویزیون های ۲۰۲۰

ال جی تلویزیون های اولد ۲۰۲۰ را رونمایی کرد.

پردازنده a9 هوشمند نسل سوم در تلویزیون های ال جی ۲۰۲۰

معرفی تکنولوژی های به کار رفته در تلویزیونهای LED سامسونگ


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه ۹۰ اینجا کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *