مقایسه تلویزیون UN8500 ال جی و تلویزیون TU8500 سامسونگ

ال جی و سامسونگ در سال 2020 تلویزیون های جدیدی را روانه بازار کرده اند و مخاطبان و یا کاربران می توانند از بین آنها گزینه مناسب خود را خریداری کنند. سامسونگ و ال جی تلویزیون های متفاوتی را روانه بازار می کنند و مدام در حال رقابت با همدیگر هستند. ال جی فناوری نانوسل  و اولد اولد را روانه بازار کرد و از آن طرف سامسونگ برای اینکه حرفی برای گفتن داشته باشد تلویزیون های کیولد را روانه بازار کرد. قیمت تلویزیون نانوسل ال جی و اولد که فناوری را دارند نسبت به تلویزیون های بدون فناوری بیشتر است و این شرایط هم برای تلویزیون کیولد سامسونگ برقرار است. ما در اینجا دو تلویزیون TU8500 سامسونگ و UN8500 ال جی را مورد مقایسه و برسی قرار می دهیم.

سری TU در تلویزیون های سامسونگ

سامسونگ در سال 2020 سری TU را روانه بازار کرده است. این سری به صورتی جایگزین سری RU تولید 2019 سامسونگ شده است. در این سری سامسونگ از ویژگی های جدیدی استفاده کرده است که به نوعی برتری این سری را بر سری RU نشان می دهد.  سامسونگ در این سری از پردازنده کریستال 4K استفاده کرده است که توانایی بالایی در پردازش تصاویر دارد. سامسونگ در سال 2019 از پردازنده UHD Engine در تلویزیون های خود استفاده می کرد و پردازنده کریستال 4K نسبت به پردازنده UHD Engine قوی تر است. سامسونگ طراحی را در این سری ارتقا داده است و با کم کردن حاشیه صفحه نمایش جذابیت تصویر را افزایش داده است که به این ویژگی طراحی Boundless Design می گویند. ویژگی های ارتقای کیفیت تصویر و پشتیبانی از فرمت های HDR به خوبی در این سری پیاده شده است. سیستم صوتی در این سری همانند سری قبل است بنابراین نباید انتظار صدای بیشتر از 2 وات را داشته باشید، اما ویژگی هایی چون Dolby Atmos و Dolby digital در این سی همانند سری قبل یعنی سری RU است. در بعضی از تلویزیون های سری TU از فناوری Dual LED استفاده شده است که به گفته سامسونگ تاثیر زیادی در کیفیت تصویر دارد.

سری UN در تلویزیون های ال جی

سری UN در سال 2020 تولید شده است و مشخصات و امکاناتی جدید را به همراه خود دارد. این سری به جای سری UM سال 2019 وارد بازار شده است. برای نمونه در سال 2019 تلویزیون UM7340 را داشتیم که در سال 2020 تلویزیون UN7340 وارد بازار شده است و جالب است بدانید تفاوت این دو بسیار اندک است. سری UN به عنوان سری LED ال جی معمولی مشهور است یعنی اینکه در این سری نه تلویزیون اولد OLED وجود دارد و نه تلویزیون با فناوری نانوسل را می توان در آن یافت. سری UN سیستم صوتی 2 کاناله 20 وات و ویژگی های صوتی Dolby Digital و Dolby Atmos را دارد و صدایی فراگیر و رسا را به سمع کاربر می رساند. این سری از آن جهت که جدید است می توان ویژگی های هوشمند جدید تری را به همراه داشته باشد هر چند می توان ویژگی های هوشمند تلویزیون های سری UM سال 2019 را آپدیت کرد. در سری UN از پردازنده 4 هسته ای Color master استفاده شده است که توانایی بالایی در پردازش داده دارد اما ظاهرا ال جی یک تلویزیون این سری را با پردازنده هوشمند a7 نسل سوم روانه بازار کرده است .

تلویزیون UN8500 ال جی

تلویزیون UN8500 از سری UN و تولید 2020 می باشد و در این تلویزیون فناوری همچون نانوسل وجود ندارد. کیفیت تصویر در آن از نوع 4K می باشد و رزولوشن تصویر در آن با 8 میلیون پیکسل ارائه می شود. در این تلویزیون پردازنده در این تلویزیون 4 هسته ای و از نوع a7 هوشمند نسل سوم می باشد و محدوده دینامیکی و فرمت های Dolby Vision و HDR به خوبی پشتیبانی می شود.سیستم صوتی در آن 2 کاناله است و 20 وات خروجی صدا را دارد. ویژگی هایی چون Dolby Atmos و Dolby Digital در این تلویزیون صوایی رسا و فراگیر را به سمع کاربر می رساند. ویژگی های هوشمند در آن با سیستم عامل WebOS پیاده شده است و در آن مرورگر اینترنت و ویژگی هایی چون Assistant و Voice Assistant وجود دارد. نمایی از این تلویزیون را رد زیر آورده ایم:

تلویزیون TU8500 سامسونگ

این تلویزیون در سال 2020 توسط سامسونگ تولید و روانه بازار شد. سامسونگ در این تلویزیون نسبت به تلویزیون های سری قبلی یعنی سری 2019 از ویژگی های جدیدتر و کارآمد تری استفاده کرده است. تلویزیون TU8000 با پردازنده ای جدید به نام کریستال 4K وارد بازار شده است که توانایی و سرعت پردازش آن نسبت به پردازنده UHD Engine سال 2019 بیتشر است. ساسمونگ آن را کریستال 4K عنوان کرده است چرا که رنگ هایی غنی به واسطه پردازش سریع آن محقق می شود. این تلویزیون نور پس زمینه Edge دارد که  به واسطه آن هم کم مصرف و هم کم ضخامت شده است.نوع صفحه نمایش آن VA است یعنی ارایش پیکسل ها در آن عمودی است و آنچه از آن برداشت می شود کیفیت تصویر بالا از روبه رو و کیفیت و زاویه دید کم از کناره ها است. از طرفی دیگر این نوع پنل تلویزیون ضد ضربه نیست چرا که  با کمی فشار دادن آن ریتم پیکسل ها و کریستال مایع در صفحه نمایش به هم می ریزد. تلویزیون سامسونگ TU8000 از محدوده دینامیکی و فرمت هایی چون HDR 10 Plus و HLG پشتیبانی می کند و همچنین قابلیت ارتقای کیفیت تصویر را دارد از آن جهت که می توان تصویری با کیفیت پایین را با کیفیتی نزدیک به کیفیت 4K تماشا کرد. نمایی از این تلویزیون را در زیر آورده ایم:

جمع بندی

ما در این نوشته دو تلویزیون TU8500 و UN8500 را مورد مقایسه قرار دادیم. کیفیت تصویر رد هر دو تلویزیون 4K می باشد و رزولوشن تصویر در هر دو مورد 2160*3840 پیکسل می باشد. صفحه نمایش در هر دو تلویزیون 10 بیت عمق نمایش رنگ دارد و از این لحاظ شبیه هستند اما تلویزیون Tu8500 از پنل VA و تلویزیون UN8500 از پنل IPS استفاده می کند در نتیجه آن زاویه دید در تلویزیون UN8500 بیشتر از تلویزیون TU8500 است و از طرفی کنتراست تصویر در تلویزیون TU8500 بیشتر از تلویزیون UN8500 است. پردازنده در تلویزیون TU8500 کریستال 4K و در تلویزیون UN8500 از نوع a7 هوشمند نسل سوم است. سیستم صوتی در این تلویزیون ها 20 وات است و ویژگی های صوتی مشترکی را دارند. سامسونگ در تلویزیون TU8500 از فناوری Dual LED استفاده می کند و به نظر می رسد کیفیت نمایش رنگ در آن به این واسطه بالاتر باشد. قیمت تلویزیون  سامسونگ TU8500  با قیمت تلویزیون ال جی UN8500 قطعا تفاوت دارد. هنگام خرید تلویزیون آگاهی از ویژگی های تلویزیون و انتخاب تلویزیون با توجه به ویژگی های موجود در آن توصیه می شود.


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *