مقایسه تلویزیون ال جی OLED C9 و تلویزیون سامسونگ QLED Q70

شرکت های ال جی و سامسونگ تلویزیون های زیادی را به بازار عرضه کرده و در زمینه بهترین تلویزیون و ارائه تکنولوژی های برتر و فناوری های خود ساخته به طور مداوم در حال رقابت بوده اند. ۲ نوع تکنولوژی Oled و Qled توسط این شرکت ها ابداع شده و در دهه اخیر در قالب تلویزیون وارد بازار شده اند. در اوایل پیدایش تکنولوژی اولد OLED شرکت سامسونگ و ال جی با هم کار می کردند ولی بعدا شرکت سامسونگ کار کردن بر روی این فناوری را رها کرد و بعد از سه سال وقفه ، در زمینه تکنولوژی QLED فعالیت خود را آغاز و تلویزیون های QLED را روانه بازار کرد. در فناوری کیولد QLED از نور پس زمینه استفاده می شود یعنی مانند تلویزیون های LED از برد لامپ های LED برای نور پردازی به پیکسل ها استفاده می شود با این تفاوت که بعد از برد نور پردازی، یک صفحه نازک که دارای نانو ذراتی است که نور را تصفیه  و پردازش می کنند قرار گرفته است. نور پس از تابش توسط لامپ های LED توسط این نانو ذرات با توجه به نوع تصویر یا به دام می افتد و یا شدت آن بیشتر می شود و رنگ ها را با درجه اشباع بیشتری نمایش می دهد. تلویزیون های ال جی وجه تمایزی با تلویزیون های سامسونگ دارند و در بعضی از زمینه ها نمی توان آنها را با هم مقایسه کرد اما در بعضی از کاربرد ها و کارایی ها رقبات شدیدی با هم دارند. تلویزیون ال جی اولد C9 و تلویزیون سامسونگ کیولد Q70 دو تلویزیون جدید این شرکت های کره ای هستند که ما آنها را مورد مقایسه قرار می دهیم. شما تصویری از این ۲ تلویزیون را در زیر می توانید مشاهده فرمایید:

طراحی ظاهری تلویزیون سامسونگ Q70  در سمت راست و تلویزیون OLED ال جی C9 در سمت چپ

تلویزیون اولدOLED و کیولدQLED درای تکنولوژی های جدید هستند و همین ویژگی و تکنولوژی های جدید تاثیر زیادی بر طراحی ظاهری این تلویزیون ها گذاشته است. تلویزیون QLED دارای انتشار نور بر پایه نقطه کوانتومی است و همان ویژگی های تلویزیون های LED را دارد اما تلویزیون OLED برد لامپ های LED را ندارد و همین ویژگی موجب شده تا تلویزیون های OLED با طراحی باریک تر و ظریف تری وارد بازار فروش شوند. بنابراین ویژگی برد لامپ های LED  هم بر ساختار ظاهری و هم بر ساختار فنی تاثیر گذار است ، به واسطه لامپ های LED صفحه نمایش و برد تلویزوین زیاد تر از صفحه نمایش و تلویزوین های OLED گرم می شود و در کارکرد بهینه و انرژی مصرفی آن تا ثیر بهینه می گذارد. بعد از ویژگی های ظاهری، ویژگی های کلی تر از این۲ تلویزیون را بررسی می کنیم شما می توانید امتیاز هایی که توسط کارشناسان تلویزیون بعد از بررسی و آزمایش ها بر روی این ۲ تلویزیون انجام داده اند مشاهده کنید:

امتیاز کسب شده توسط تلویزیون های مورد مقایسه

کارشناسان تلویزیون ها را بدون جانب داری بررسی کرده و به تفسیر کیفیت و امکانات آنها می پردازند. همانطور که در جدول بالا مشاهده می فرمایید امتیاز هایی برای  این دو تلویزیون یعنی تلویزیون ال جی اولد C9 و تلویزیون سامسونگ کیولد Q70، ثبت کرده اند که مبنای این امتیاز ها عدد ۱۰ می باشد. با وجود اینکه تلویزیون های سامسونگ کیفیت تصویر فوق العاده ای از روبه رو دارند و میزان نمایش رنگ ها در آن ها زیاد است اما در مقابل تلویزیون ال جی اولد C9 امتیاز های کمتری را کسب کرده است و این نشان می دهد که شرکت ال جی به نسبت جلوتر از شرکت سامسونگ در جهت ارتقای کیفیت و کارایی تلویزیون های خود تلاش می کند.ما به شرح  جزئیات جدول می پردازیم:

پیشنهاد ویژه :  تلویزیونهای 2019 QLED سامسونگ، متفاوت ببینید

استفاده معمولی

 بسیاری از کاربران از تلویزیون ها استفاده معمولی را دارند و بر این اساس روزانه به تماشای برنامه های تلویزیونی و فیلم یا فوتبال و برنامه های ورزشی می پردازند . بنابراین می توان گفت کاربران از تمام ویژگی های تلویزیون در یک سطح پایینتر استفاده می کنند و استفاده ی انها از تلویزیون به حداکثر کارایی و توان تلویزیون منتهی نمی شود. برای استفاده معمولی تلویزیون ال جی اولد C9 امتیاز ۹ و تلویزیون سامسونگ کیولد Q70 امتیاز ۸٫۴ را کسب کرده اند. البته این میزان کارایی و امتیاز ها بسیار بالا بوده و اکثر تلویزیون های  LED امتیاز برای استفاده معمولی کمتر از ۷٫۶ را دارند.

تماشای فیلم و برنامه های تلویزیونی

شما شاید از آن دسته از کاربران باشید که به فیلم های سینمایی با ژانر های مختلف علاقه داشته باشید یا گاه گاهی به تماشای فیلم ها و سریال ها بپردازید در هر صورت تلویزیونی که در ارائه تصویر کارایی بالاتری داشته باشد تماشای فیلم را جذاب تر می کند و شور و هیجان خاصی را در کاربر ایجاد می کند. تلویزیونی که در ارائه سیاه عمیق و یا خاکستری یکنواخت بهتر عمل کند بهترین کارایی را برای تماشای فیلم خواهد داشت چون در فیلم ها صحنه های کم نور وتاریکی وجود دارد که بعضی از تلویزیون ها توانایی نمایش آنها را نداشته و تصاویر را به صورت ادغام شده نمایش می دهند برای تماشای فیلم، تلویزیون ال جی اولد C9 امتیاز ۹٫۳ و تلویزیون شامشونگ کیولد Q70 امتیاز ۸٫۷ را کسب کرده است و برای تماشای برنامه های تلویزیونی نیز تلویزیون ال جی اولد C9 امتیاز ۸٫۶ و تلویزیون سامسونگ کیولد امتیاز ۸ را کسب کرده است.

 تماشای بازی و بازی کردن با تلویزیون

تماشای بازی به بازی ها و مسابقه هایی گفته می شود که شبکه های تلویزیونی آن ها را پخش می کنند که این برنامه ها دارای سرعت فریم زیاد هستند اگر پردازشگر تلویزوین از قدرت بروزرسانی کافی برخوردار باشد هنگام نمایش این فریم های سریع ، تصاویر را به نرمی و با کارایی زیاد نمایش می دهد اما اگر توانایی لازم در پردازش تصویر را نداشته باشد تصاویر بریده بریده و به حالتی بلور مانند نمایش داده می شود ، از آن طرف کاربرانی هستن که به بازی علاقه مند بوده و دوست دارند با استفاده از کنسول های بازی به بازی کردن پرداخته و تصاویر بازی را بر روی صفحه نمایش های بزرگ به جریان بیندازند. تلویزیونی که حداقل زمان تاخیر در انتقال داده را داشته باشد و یا سرعت بروزرسانی بالا داشته باشد می تواند اخرین ورژن های بازی را پشتیبانی کند.تلویزیون ال جی اولدC9 دارای امتیاز۹٫۴ و تلویزیون سامسونگ کیولد Q70 دارای امتیاز ۹٫۱ است.

پیشنهاد ویژه :  بهترین تلویزیون های سامسونگ 2019

تصاویر HDR و بازی های HDR

تصاویر HDR کیفیت بسیار بالایی دارند و تمایز بین رنگ های تیره و روشن مانند رنگ مشکی و سفید بسیار زیاد است و به عبارتی محتوای تصویری هستند که دستگاه های تولید کننده آنها، این تصاویر را با کنتراست بالایی تولید می کند. تلویزیون محدوه دینامیکی بالاHDR را پشتیبانی کند برای آن یک امتیاز محسوب می شود. بازی های HDR هم همین شرایط را دارند و تلویزیون اگر قابلیت انتقال یعنی ورودی و خروجی های HDR را داشته باشد تصاویر با کنتراست بالایی را می تواند نمایش دهد در این زمینه تلویزوین ال جی اولد C9 دارای امتیاز ۹٫۱ و تلویزیون سامسونگ کیولد Q70 درای امتیاز ۸٫۸ و ۸٫۶ است.

استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور

برای استفاده از تلویزیون به عنوان مانیتور گزینه های زیادی تاثیر گذار هستند. برای استفاده از تلویزوین به عنوان مانیتور زمان پاسخگویی یا Response Time وکمترین تاخیر در ورودی ها و خروجی ها Low Input Lag و نمونه برداری کروما Chroma Subsampling از اهمیت زیادی برخوردار است که امتیاز ها در این زمینه نیز برای تلویزیون ال جی اولد C9 بالا بوده و کارایی بیشتری در این زمینه از خود به نمایش گذاشته است. شما می توانید برای مطالعه بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید:

نمونه برداری کروما Chroma SubSampling و مقایسه بین نرخ های ۴:۴:۴ ، ۴:۲:۲ و ۴:۲:۰ و تاثیر در کارایی تلویزیون و کیفیت تصویر

 

تاریکی بیشتر و خاکستری یکنواخت

تاریکی بیشتر به توانایی نمایش رنگ سیاه یا مشکی کامل گفته می شود. هر چه تلویزوین توانایی نمایش تاریکی عمیق تر را داشته باشد جذابیت تماشای برنامه ها و یا فیلم ها را در اتاق نسبتا تاریک جذاب تر می کند چون در تصاویری که بر روی تلویزیون نمایش داده می شود، صحنه های سیاهی وجود دارد که در نمایش تصویر جذابیت خاصی را اایجاد می کند. خاکستری یکنواخت نیز به همین صورت جذابیت ویژه ای در نمایش تصویر ایجاد می کند. ما تصاویری در زیر آورده ایم که نشان می دهد این دو ویژگی برای تلویزوین ال جی اولد C9 بهتر از تلویزوین سامسونگ کیولد Q70 است. البته ناگفته نماند این میزان در کل برای تلویزوین ها بالاست کمتر تلویزیونی به این میزان  دقت نمایش رسیده است.

تاریکی و خاکستری یکنواخت در تلویزیونهای C9 سمت راست و Q70 سمت چپ

کنتراست تصویر

کنتراست به توانایی فوکوس تصویر و تمایز بین رنگ ها نمایش داده شده توسط صفحه نمایش و مشخص شدن مرز دقیق بین اشیا یا مرز بین رنگ های تیره و روشن گفته می شود هرچه کنتراست تصویر بیشتر باشد نمایش جزئیات تصویر بیشتر می شود. همان طور که در تصاویر زیر مشاهده می کنید کنتراست تصویر در تلویزیون اولد ال جی C9 بیشتر است و مرز بین سیاه و سفید دقیق تر نمایش داده شده است. شما می توانید نتایج ثبت شده را در زیر مشاهده فرمایید:

پیشنهاد ویژه :  تلویزیون کیودی اولد QD-OLED در سال 2020، ترکیبی از فناوری های کیولد QLED و اولد OLED

کنتراست تصویر تلویزیون ال جی اولد C9سمت چپ و کنتراست تصویر تلویزیون کیولد سامسونگ Q70 سمت راست

دقت در نمایش رنگ ها 

نمایش رنگ ها از دیگر ویژگی هایی است که بسیار حائز اهمیت است. تلویزیونی که توانایی نمایش رنگ ها را به خوبی نداشته باشد، بسیاری از رنگ ها، عملا از نمایش بر روی صفحه نمایش حذف شده و به واسطه آن کیفیت تصویر و میزان نمایش جزئیات آن کاهش می یابد. تلویزیون سامسونگ که از نانو ذرات برای تصفیه رنگ ها و به اشباع رساندن رنگ های ارائه شده استفاده می کند بایستی رنگ های بیشتری را قابل نمایش می ساخت که در اغلب موارد به خوبی عمل کرده و از بسیاری از تلویزوین ها در این زمینه جلوتر است اما در اینجا تلویزیون اولد از تلویزوین سامسونگ پیشی گرفته و با اختلاف ناچیزی جلوتر از آن حرکت می کند. شما می توانید درصد نمایش رنگ ها را برای هر دو نوع تلویزوین مورد بررسی در زیر مشاهده فرمایید:

میزان رنگ های قابل نمایش  تلویزیون کیولد سامسونگ Q70 (تصویر سمت راست) و تلویزیون ال جی اولد C9 سمت چپ 

 

نمایی از ریموت کنترل هوشمند تلویزیون سامسونگ Q70 سمت راست و تلویزیون ال جی اولد C9 سمت چپ

جمع بندی

بدون شک شرکت ال جی و سامسونگ دو تولید کننده بزرگ تلویزیون هستند.  این شرکت ها بسیار فوق العاده در زمینه تولید تلویزیون پیشرفت کرده اند به گونه ای که شرکت سونی گاه گاهی از صفحه نمایش های این دو شرکت کپی برداری کرده و یا صفحه نمایش های این ۲ شرکت را خریداری کرده و در تلویزیون های خود قرار می دهد. به طور کلی تلویزیون های سامسونگ دارای صفحه نمایش VA هستند که دارای دقت نمایش بهتر از روبه رو هستند و تلویزوین های ال جی از صفحه نمایش IPS استفاده می کنند و دارای زاویه دید بالا و نمایش رنگ ها با زاویه دید بالای بهتر هستند. در تمام زمینه های مورد بررسی تلویزیون اولد ال جی C9 بهتر از تلویزیون Q70 عمل کرده است اما ناگفته نماند که تلویزیون های سامسونگ در نمایش رنگ ها بسیار کارآمد است و دقت و کنتراست و نمایش تاریکی عمیق فوق العاده ای دارند. اگر دارای یک محیط بزرگ هستید یا شرایط به گونه ای است که از کناره ها به تلویزوین نگاه می کنید تلویزیون ال جی بهتر از سامسونگ جوابگو خواهد بود. اگر بیشتر از روبه رو به تلویزیون نگاه می کنید تلویزیون سامسونگ کنتراست و دقت نمایش تصویر بیشتری از روبه رو دارد. 

نوشته های مرتبط:

تلویزیون های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ ال جی با صفحه نمایش نانوسل NanoCell

ThinQ AI ، Color Accuracy ،Nano Bezel،Nano Color،Nano Cell در تلویزیون های ال جی چه کارایی دارند؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *