مقایسه کیفیت تصویر 4K و 8K در تلویزیون های 2020

شرکت های سازنده تلویزیون هر ساله تلویزیون های زیادی را روانه بازار می کنند. ویژگی ها و امکانات هر ساله در تلویزیون ها ارتقا داده می شوند. در سال 2020 شرکت هایی چون ال جی، سامسونگ و سونی تلویزیون هایی را با کیفیت تصویر 8K روانه بازار کرده اند و ما در این نوشته ویژگی کیفیت و رزولوشن تصویر 8K را با ویژگی های تصویر 4K مقایسه می کنیم. قیمت تلویزیون ال جی و یا قیمت تلویزیون سامسونگ با کیفیت تصویر 8K معمولا بیشتر از تلویزیون با کیفیت تصویر 4K است و با این پیش زمینه این دو کیفیت تصویر را بررسی می کنیم.

کیفت تصویر چیست؟

زمانی که تصویر در یک دستگاه و یا دوربین ذخیره می شود، این تصویر به صورت داده هایی تبدیل شده و این داده ها در نهایت بر روی تلویزیون نمایش داده می شوند. هر تصویر رنجی از داده را به همراه خود دارد. هر چه صفحه نمایش توانایی نمایش جزئیات بیشتری را داشته باشد کیفیت تصویر و در نهایت نمایش رنگ ها در آن در رده بالایی قرار می گیرد. اما رزولوشن تصویر چیست؟ به میزانی که عمق جزئیات تصویر نمایش داده شود رزولوشن تصویر گفته می شود. خوب صفحه نمایش از پیکسل تشکیل شده است و هر پیکسل یک نوع و داده از رنگ را نمایش می دهد و هر چه پیکسل ها در واحد سطح بیشتر باشند نمایش رنگ ها غنی تر خواهد شد و تصویر شفاف تر و پر زرق و برق تر خواهد بود. گزینه های زیادی در کیفیت تصویر بهتر نقش دارند که از آنها می توان به پردازنده و نور پردازی و صفحه نمایش اشاره که ما در اینجا صفحه نمایش را بررسی می کنیم.

صفحه نمایش با کیفیت تصویر 4K

صفحه نمایشی که کیفیت تصویر 4K دارد  در آن تعداد 2160*3840 وجود دارد و از آنجا که هر پیکسب نقش مجزایی دارد می تواند جزئیات بیشتری را نسبت به رزولوشن و کیفیت تصویر Full HD نمایش دهد. اما جزئیات تصویر چیست؟ جرئیات تصویر به تفاوت ها و تمایز بین طول موج های رنگی گفته می شود و هر چه دامنه رنگی بیشتری نمایش داده شود در نتیجه آن تصویر بهتر و با کیفیت تر ارائه می شود اما یکی از راه هایی که موجب بهبود کیفیت تصویر و نمایش جزئیات می شود تعداد پیکسل(رزولوشن) است. با فرض این که تمام گزینه های دخیل در نحوه ارائه تصویر را ثابت در نظر بگیریم هر چه تعداد پیکسل بیشتر باشد کیفیت تصویر بهتر ارائه می شود.  از طرفی واحد سنجش کیفیت تصویر را می توان به عنوان Pixel Pitch و یا Pixel Density در نظر گرفت، یعنی هر چه فاصله مرکز دو پیکسل مجاور هم کمتر باشد کیفیت تصویر بهتر ارائه می شود. در کیفیت تصویر 4K فاصله مرکز دو پیکسل برابر با 0.315 میلی متر است و تراکم پیکسلی در آن برابر با 31 پیکسل در هر سانتیمتر است.

صفحه نمایش با کیفیت تصویر 8K

صفحه نمایش در یک تلویزیون با کیفیت تصویر 8K دارای تعداد 4320*7680  پیکسل است و آنچه واضح است تعداد بیشتر پیکسل در واحد سطح نسبت کیفیت تصویر 4K است، بنابراین می توان گفت کیفیت تصویر 8K فراتر از کیفیت تصویر 4K است البته اگر تمام گزینه ها مرتبط با ارائه تصویر را ثابت در نظر بگیریم. پارامتر هایی دیگر را برای ارائه کیفیت تصویر می توان در نظر گرفت و آن هم تراکم پیکسلی و فاصله مرکز پیکسل در صفحه نمایش است. در صفحه نمایش با کیفیت تصویر 8K فاصله مرکز پیکسل برابر با 0.158 میلی متر است و تراکم پیکسل در آن برابر با 63 پیکسل در هر سانتیمتر است.

جمع بندی

با توجه به اینکه تلویزیون های با کیفیت تصویر 8K وارد بازار شده اند لازم است که این تلویزیون ها را با تلویزیون های با کیفیت تصویر 4k مورد ارزیابی قرار داد. با فرض اینکه تمام گزینه ها و ویژگی های دخیل در کیفیت تصویر یکسان باشند هر چه تعداد پیکسل( رزولوشن) بیشتر، فاصله بین مرکز پیکسل ها کمتر(Pixel Pitch) و تراکم پیکسلی بیشتر(Pixel Density) بیشتر باشد کیفیت نهایی تصویر بیشتر خواهد و جزئیات بیشتری از تصویر توسط کاربر قابل مشاهده خواهد بود. در هنگام خرید تلویزیون ال جی لازم است آگاهی از مشخصات تلویزیون مورد نظر کسب شود هر چند امروزه کاربران و یا خریداران فقط یه کیفیت توصی رو رزولوشن توجه می کنند اما اگر یک تلویزیون کیفیت تصویر 8K را داشته باشد ولی نور پردازی آن ضعیف و یا پردازنده قوی نداشته باشد آنگاه کفیت تصویر 4K جزئیات بیشتر با فرض این موارد بحث شده را به حالت معکوس داشته باشد را خواهد داشت.


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *