مقایسه و بررسی Pixel Level Dimming و Frame Dimming در تلویزیون های 2020

در تلویزیون های موجود در بازار از ویژگی های بارزی استفاده می شود که این ویژگی ها هم قیمت تلویزیون هم کارایی و کیفیت تلویزیون را تحت تاثیر قرار می دهند. در تلویزیون ها از انواعی از نور پس زمینه و فناوری های ارتقای دهنده کنتراست و روشنایی صفحه نمایش استفاده می می شود که به انها می پردازیم.  برای نمایش رنگ سیاه عمیق و یا افزایش کنتراست( تمایز بین رنگ های تیره و روشن ) از فناوری Dimming استفاده می شود که در این نوشته ما روی دو نوع از فناوری Dimming یعنی Pixel Level Dimming و Frame Dimming تمرکز می کنیم و کارایی و کاربردی هر کدام در ارائه تصویر را ارائه می دهیم.

نور پس زمینه Back Light

در تلویزیون ها از نور پس زمینه LED یا برد LED استفاده می شود. نور پس زمینه بر دو نوع Direct و Edge مبی باشد. در نور پس زمینه Direct میزان روشنایی و یا تعداد لامپ های LED بیشتر است. در نور پس زمینه Direct لامپ های ال ای دی می توانند با آرایش مختلفی در سرتاسر صفحه نمایش پخش شده باشند. در نور پس زمینه edge از تعداد کمتری از لامپ LED استفاده شده است و نور کمتری را نسبت به نور پس زمینه Direct تولید می کند. البته در کل مصرف انرژی در تلویزیون زیاد نیست اما تلویزیون های با نور پس زمینه Direct مصرف انرژی بیشتری را دارند. در تلویزیون های اولد OLED از نور پس زمینه استفاده نمی شود و در نتیجه این تلویزیون ها ال ای دی LED نیستند بلکه اولد OLED هستند.

OLED

اولد OLED به معنی Organic LED است. در اولد OLED از یک لایه آلی یا Organic استفاده می شود که در آن با جریان برق  آن لایه نور و یا رنگ آبی را تولید می کند و در ادامه آن نور ابی توسط فیلتر رنگ به رنگ های اب قرمز و یا سبز تبدیل می شود. در آن هر پیکسل می تواند خاموش و یا روشن شود بدون اینکه بر پیکسل دیگر و یا پیکسل مجاور تاثیر بگذارد. در تلویزیون های اولد کنتراست، نمایش رنگ سیاه عمیق، خاکستری یکنواخت ، روشنایی تصویر و… در رده بسیار بالایی قرار دارد.

فناوری های ارتقا دهنده کنتراست ، روشنایی و نمایش رنگ سیاه عمیق

در تلویزیون از ویژگی های زیادی برای ارتقای کیفیت تصویر و افزایش کنتراست استفاده می شود و معمول ترین فناوری که برای افزایش روشنایی و یا کنتراست استفاده می شود فناوری Dimming نام دارد . Dimming به معنی  تاریکی و یا کم نور بودن است. در واقع در تلویزیون اگر بتوان نور و یا روشنایی قسمتی از نور پس زمینه را قطع و یا وصل کرد و به عبارتی خاموش و یا روشن کرد می توان تمایز زیادی را در جزئیات تصویر ایجاد کرد که در نهایت باعث بهبود کیفیت تصویر می شود. در تلویزیون اگر بتوان قسمت های مختلفی را ایجاد کرد که به صورت مستقل خاموش و روشن شوند  کنتراست و کیفیت تصویر و یا نمایش رنگ سیاه عمیق بیشتر می شود.

فناوری های Dimming

فناوری های Dimming چند دسته هستند. در تلویزیون ها معمولا از Frame Dimming ، Local Dimming ، Full Array Local Dimming و Pixel Level Dimming برای افزایش کیفیت تصویر استفاده می شود که کارایی و کاربرد انها را به ترتیب در زیر آورده ایم.

Pixel Level Dimming

 این ویژگی در تلویزیون های اولد وجود دارد که در آنها هر پیکسل به صورت مستقل خاموش و یا روشن می شود.در تلویزیون اولد با کیفیت تصویر 4K تعداد 8 میلیون زون و یا منطقه به وجود می اید که به صورت مستقل عمل می کنند.

Full Array Local Dimming

در تلویزیون های LED که نور پس زمینه Direct را دارند از این فناوری استفاده می شود و در آن تعداد 68  یا شاید هم بیشتر منطقه  مجزا ایجاد می شود که رد آن لامپ های LED به صورت گروهی عمل می کنند .

Local Dimming

 در تلویزیون های LED با نور پس زمینه Direct و یا Edge از این فناوری استفاده می شود و تعداد منطقه و زون های مجزا در آن معمولا کمتر از Full Array Local Dimming است.

Frame Dimming

این ویژگی در تلویزیون های با نور پس زمینه edge اعمال می شود و در آن یک فریم کم نور در فریم های تصویر اتخاذ می شود هر چند کارایی موارد بالا را ندارد اما می تواند در نمایش تصویر و افزایش کارایی در تماشای فیلم ها در فضای کم نور کاربردی باشد.

جمع بندی

در تلویزیون های اولد از فناوری اولد یا Pixel Level Dimming استفاده می شود که تعداد 8 میلیون منطقه و زون مجزا ایجاد می شود. از انجا که هر چه تعدادو یا زون های مجزا در برد ال ای دی بیشتر باشد کیفیت و کنتراست تصویر افزایش می یابد، تلویزیون های اولد در حال حاضر بیشتری کارایی در نمایش تصویر را دارند. Frame Dimming با اتخاذ و قرار دادن یک فریم کم نور در تصویر کمک می کند تا حدی نمایش رنگ های تیره بهتر شود و در نمی تواند به اندازه Pixel Level Dimming تصویر را با کیفیت تر کند. Frame Dimming در تلویزیون های LED با نور پس زمینه Edge وجود دارد.در هنگام خرید تلویزیون باید ویژگی های موجود در آنها را مورد توجه قرار داد برای نمونه تلویزیون های سونی ویژگی های بسیار نزدیک به هم دارند در حالی که قیمت آنها بسیار متفاوت است.


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *