مقایسه و بررسی تلویزیون های اولد ال جی مدل E9 و B9

اولد OLED یک فناوری نوین است که توسط ال جی در سال های اخیر ابداع و وارد تلویزیون های این شرکت شده است. فناوری اولد به طور کلی ساختار تلویزیون و نمایش تصویر را دگرگون کرده است. با این فناوری تصاویر با کیفیت، واضح و شفاف ارائه می شود. در اولد بسیاری از قسمت های موجود در تلویزیون های LED از جمله نور پس زمینه حذف شده است. قیمت تلویزیون اولد OLED نسبت به تلویزیون های معمولی و حتی تلویزیون های با فناوری نانوسل هم بیشتر است و این افزایش قیمت یه دلیل تصویری است که این تلویزیون به بصر کاربران می رساند. در این نوشته دو تلویزیون اولد OLED ال جی یعنی E9 و B9 را مورد بررسی قرار می دهیم.

 اولد OLED کوتاه شده Organic LED است و حرف O دال بر آلی بودن برد نور دهی آن است. البته در اولد برد نور دهی وجود ندارد و همه نور لازم توسط خود پیکسل ها تامین می شود در نتیجه لامپ LED در تلویزیون OLED وجود ندارد. در تلویزیون های اولد از یک لایه کربنی و یا آلی استفاده شده که نور ابی را تولید می کند و در زمان انتشار نور آبی توسط فیلتر به سه رنگ سبز ، قرمز و آبی در خواهد آمد. زمانی که جریان در لایه آلی برقرار می شود هر پیکسل می تواند به صورت مجزا عمل و خاموش و یا روشن شود و هیچ پیکسلی بر پیکسل همسایه و عملکرد آن تاثیر نمی گذارد. اولد موجب شده تا تصویر شفاف و غنی از رنگ ارائه شود و از طرفی چون هر پیکسب به صورت مجزا عمل می کند در نتیجه نمایش رنگ سیاه عمیق در آن زیاد و کنتارست تصویر به صورت خیره کننده ای افزایش می یابد. البته کارایی اولد فقط وابسته به تصویر نیست بلکه طراحی را به واسطه حذف برد نور پس زمینه جذاب تر کرده و ضخامت صفحه نمایش را به کمتر از 9 میلی متر رسانده است.

تلویزیون اولد ال جی مدل B9

شرکت ال جی در سال 2019 تلویزیون اولد B9 را روانه بازار کرد. این تلویزیون نسبت به تلویزیون های اولد سال 2018 و 2017 قابلیت های بیشتر را داشت. در این تلویزیون از پردازنده هوشمند a7 نسل دوم بهره گرفته شده است که مسبت به ورژن های قبلی کارایی بیشتر ار از خود به نمایش می گذارد.  . در این تلویزیون قابلیت های ارتقای کیفیت تصویر و پشتیبانی از فرمت های HDR و Dolby Vision وجود دارد که می تواند تصاویر کمکیفیت را تا حد زیادی ارتقای کیفیت دهد. صدا در آن با اسپیکر های 2.2 کااله ارئه می شود که در آن 2 عدد اسپیکر 10 وات و 2 عدد ساب ووفر 10 وات در مجوع صدایی 40 وات را ارائه می دهند. در تلویزیون اولد OLED مدل B9 از ویژگی های Dolby Atmos و Dolby Digital و DTS X پشتیبانی می شود. در تلویزیون اولد OLED مدل B9 از ویژگی های هوشمند استفاده شده که در آن ویژگی Air Play امکان استفاده کاربران IOS از تلویزیون B9 را فراهم کرده است.

تلویزیون اولد ال جی مدل E9

شرکت ال جی در سال 2019 تلویزیون اولد E9 را روانه بازار کرد. این تلویزیون نسبت به تلویزیون های اولد مدل C9  و تلویزیون های قبل تر  امکانات و ویژگی های بارزتری دارد. در این تلویزیون از پردازنده هوشمند a9 نسل دوم بهره گرفته شده است که نسبت به ورژن های قبلی کارایی بیشتر ار از خود به نمایش می گذارد.  . در این تلویزیون قابلیت های ارتقای کیفیت تصویر و پشتیبانی از فرمت های HDR و Dolby Vision وجود دارد که می تواند تصاویر کمکیفیت را تا حد زیادی ارتقای کیفیت دهد. صدا در آن با اسپیکر های 4.2 کااله ارئه می شود که در آن 4 عدد اسپیکر 10 وات و 2 عدد ساب ووفر 10 وات در مجوع صدایی 60 وات را ارائه می دهند. در تلویزیون اولد OLED مدل E9 از ویژگی های Dolby Atmos و Dolby Digital و DTS X پشتیبانی می شود. در تلویزیون اولد OLED مدل E9 از ویژگی های هوشمند استفاده شده که در آن ویژگی Air Play امکان استفاده کاربران IOS از تلویزیون E9 را فراهم کرده است.

جمع بندی

ما در این نوشته تلویزیون های اولد ال جی مدل های E9 و B9 را مورد بررسی قرار دادیم. در این تلویزیون ها به واسطه اینکه از فناوری OLED استفاده می کنند نور پس زمینه ندارند و پیکسل ها به صورت مستقل خاموش و روشن می شوند و تاریکی عمیق و کنتراست بالایی را نمایش می دهند. تلویزیون اولد ال جی مدل B9 صدای 40 وات و تلویزیون اولد ال جی مدل E9 صدای 60 وات را دارد. هر دو تلویزیون کیفیت تصویر 4K را دارند و قابلیت های ارتقای کیفیت تصویر در آنها شبیه هم است. سیستم عامل WebOS در هر دو مورد قرار گرفته است که در تلویزیون E9 ورژن جدید تر وجود دارد هر چند در آینده می توان آن را آپدیت کرد. قیمت تلویزیون اولد ال جی نسبت به تلویزیون های دیگر موجود در بازار بیشتر است و آن هم به دلیل امکانات و ویژگی هایی است که در این تلویزیون ها قرار گرفته است. قیمت تلویزیون اولد ال جی E9 بیشتر از B9 است و شاید به دلیل 20 وات قدرت صدای بیشتر باشد، بنابراین توصیه می شود که قبل از خرید تلویزیون ال جی از مشخصات آن آگاهی کسب شود.


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *