مقایسه و بررسی تلویزیون های اولد ال جی C9 و B9

اولد OLED یک فناوری نوین است که توسط ال جی در سال های اخیر ابداع و وارد تلویزیون های این شرکت شده است. فناوری اولد به طور کلی ساختار تلویزیون و نمایش تصویر را دگرگون کرده است. با این فناوری تصاویر با کیفیت، واضح و شفاف ارائه می شود. در اولد بسیاری از قسمت های موجود در تلویزیون های LED از جمله نور پس زمینه حذف شده است. قیمت تلویزیون اولد OLED نسبت به تلویزیون های معمولی و حتی تلویزیون های با فناوری نانوسل هم بیشتر است و این افزایش قیمت یه دلیل تصویری است که این تلویزیون به بصر کاربران می رساند. در این نوشته دو تلویزیون اولد OLED ال جی یعنی C9 و B9 را مورد بررسی قرار می دهیم.

اولد OLED ال جی

 اولد OLED کوتاه شده Organic LED است و حرف O دال بر آلی بودن برد نور دهی آن است. البته در اولد برد نور دهی وجود ندارد و همه نور لازم توسط خود پیکسل ها تامین می شود در نتیجه لامپ LED در تلویزیون OLED وجود ندارد. در تلویزیون های اولد از یک لایه کربنی و یا آلی استفاده شده که نور ابی را تولید می کند و در زمان انتشار نور آبی توسط فیلتر به سه رنگ سبز ، قرمز و آبی در خواهد آمد. زمانی که جریان در لایه آلی برقرار می شود هر پیکسل می تواند به صورت مجزا عمل و خاموش و یا روشن شود و هیچ پیکسلی بر پیکسل همسایه و عملکرد آن تاثیر نمی گذارد. اولد موجب شده تا تصویر شفاف و غنی از رنگ ارائه شود و از طرفی چون هر پیکسب به صورت مجزا عمل می کند در نتیجه نمایش رنگ سیاه عمیق در آن زیاد و کنتارست تصویر به صورت خیره کننده ای افزایش می یابد. البته کارایی اولد فقط وابسته به تصویر نیست بلکه طراحی را به واسطه حذف برد نور پس زمینه جذاب تر کرده و ضخامت صفحه نمایش را به کمتر از 9 میلی متر رسانده است.

تلویزیون اولد مدل B9

شرکت ال جی در سال 2019 تلویزیون اولد B9 را روانه بازار کرد. این تلویزیون نسبت به تلویزیون های اولد سال 2018 و 2017 قابلیت های بیشتر را داشت. در این تلویزیون از پردازنده هوشمند a7 نسل دوم بهره گرفته شده است که مسبت به ورژن های قبلی کارایی بیشتر ار از خود به نمایش می گذارد.  . در این تلویزیون قابلیت های ارتقای کیفیت تصویر و پشتیبانی از فرمت های HDR و Dolby Vision وجود دارد که می تواند تصاویر کمکیفیت را تا حد زیادی ارتقای کیفیت دهد. صدا در آن با اسپیکر های 2.2 کااله ارئه می شود که در آن 2 عدد اسپیکر 10 وات و 2 عدد ساب ووفر 10 وات در مجوع صدایی 40 وات را ارائه می دهند. در تلویزیون اولد OLED مدل B9 از ویژگی های Dolby Atmos و Dolby Digital و DTS X پشتیبانی می شود. در تلویزیون اولد OLED مدل B9 از ویژگی های هوشمند استفاده شده که در آن ویژگی Air Play امکان استفاده کاربران IOS از تلویزیون B9 را فراهم کرده است.

تلویزیون اولد مدل C9

ال جی در سال 2019 تلویزیون اولد C9 را روانه بازار کرد. این تلویزیون در همان ابتدا فروش زیادی را داشت و آن هم به دلیل امکانات گسترده ای بود که شرکت ال جی در آن قرار داد. شاید امکانات موجود در تلویزیون اولد C9 را نتوان در بعضی از تلویزیون های اولد 2020 هم یافت. این تلویزیون با پردازنده هوشمند a9 نسل دوم مجهز شده است که توانایی بالایی در پردازش داده ها و کاهش نویز و بلور تصویر را دارد. در این تلویزیون قابلیت های ارتقای کیفیت تصویر و پشتیبانی از فرمت های HDR و Dolby Vision وجود دارد که می تواند تصاویر کمکیفیت را تا حد زیادی ارتقای کیفیت دهد. صدا در آن با اسپیکر های 2.2 کااله اارئه می شود که در آن 2 عدد اسپیکر 10 وات و 2 عدد ساب ووفر 10 وات در مجوع صدایی 40 وات را ارائه می دهند. در تلویزیون اولد OLED مدل C9 از ویژگی های Dolby Atmos و Dolby Digital و DTS X پشتیبانی می شود. پورت های این تلویزیون حداقل تاخیر در انتقال داده را دارند و میزان زمان پاسخگویی ذر صفحه نمایش آن کمتر از 1 میلی ثانیه است و این یعنی می توان از این تلویزیون برای بازی هم استفاده کرد و از قابلیت ها و کارایی های آن لذت برد. در تلویزیون اولد OLED مدل C9 از ویژگی های هوشمند استفاده شده که در آن ویژگی Air Play امکان استفاده کاربران IOS از تلویزیون C9 را فراهم کرده است.

جمع بندی

تلویزیون های اولد C9 و B9 هر دو فوق العاده هستند. تلویزیون اولد C9 بعد از تلویزیون اولد B9 روانه بازار شده و نسبتا جدید تر است. در تلویزیون اولد C9 از پردازنده هوشمند a9 نسل دوم استفاده شده که نسبت به پردازنده هوشمند a7 نسل دوم موجود در تلویزیون اولد B9 قوی تر است. هر دو کیفیت تصویر 4K را ارائه می دهند و سیستم صوتی و امکانات هوشمند را می توان در هر شبیه هم دانست اما سرعت انتقال داده در پورت های تلویزیون C9 بیشتر است و کاربری آن را برای بازی های کامپیوتری افزایش داده است. قیمت تلویزیون اولد ال جی مدل C9 بیشتر از قیمت تلویزیون اولد ال جی B9 است.حالا با توجه به اختلاف قیمتی که این تلویزیون ها خواهند داشت کدام را انتخاب می کنید، توصیه می شود قبل از خرید تلویزیون اولد ال جی از ویژگی های موجود در آن آگاهی لازم کسب شود.


برای مشاهده تلویزیونهای OLED و منحنی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سامسونگ در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED ال جی وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
برای مشاهده تلویزیونهای LED سونی در وبسایت بانه 90 اینجا کلیک کنید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *