مقایسه کیفیت تلویزیون های ساخت چین با برندهای معروف | کیفیت تلویزیونهای ساخت چین

تا چند سال پیش، محصولات چینی بدون استاندارد و بی کیفیت در نظر گرفته می شدند. با گذشت زمان، این شرکت ها به ویژه برندهای الکترونیکی مصرفی خط مشی خود را دوباره تعریف کرده و با رقبای خارجی خود وارد یک مسابقه فناوری شده و حتی در بعضی از قسمتها شروع به پیشی گرفتن از آنها در بیشتر بازارهای دنیا کرده اند. بخش تولید تلویزیون چین علی رغم توجه دولت به آلودگی ها صنعتی، محیط زیست و تنش های تجاری با ایالات متحده، رشد کلی خوبی را داشته است. مارک های تلویزیون ساخت چین اکنون می توان گفت که از محبوبیت جهانی برخوردارند. تامین کنندگان عمده چینی درخواست زیادی از شرکت های خارجی برای تلویزیون های ساخته شده در چین دریافت می کنند. پیش از این برندهای کره جنوبی و ژاپن تسلط کاملی در صنعت تلویزیون داشتند، اما اکنون آمار و ارقام به نفع برندهای چینی تغییر کرده است. به گفته کارشناسان و محققان بازار، قیمت مناسب و کیفیت خوب از ویژگی اصلی برندهای چینی میباشند. قیمت تلویزیون های هوشمند ساخت چین تقریباً نیمی از برندهای کره ای، ژاپنی یا آمریکایی است. طبق گفته مشاوره سیگمینتل (consultancy Sigmaintell) ، چین در سال 2019،  23 میلیون دستگاه تلویزیون به ایالات متحده صادر کرده است که تقریباً یک سوم کل واردات تلویزیون خود را به خود اختصاص داده است. در ادامه به برسی و مقایسه تلویزیونهای ساخت چین با برندهای مهم در 4 زمینه (کیفیت تصویر – کیفیت صدا – ویژگیهای هوشمند و تحقیق و توسعه، فناوری) می پردازیم.

مقایسه از نظر کیفیت تصویر

یک نکته ای که باید در نظر گرفته شود این است که سامسونگ، ال جی و سونی فرآیندهای سختگیرانه ای دارند، که اطمینان حاصل می کند مشخصات فنی و امتیازات سخت افزاری ذکر شده در مشخصات با محصول تولید شده یکی باشد. اما در برندهای چینی احتمال دارد این قضیه صدق نکند، خصوصا در بخش HDR به دلیل متن باز بودن آن کسی روی اینکه آیا مشخصات قالب، واقعاً برآورده می شود را کنترل نمی کند. با این حال، اگر تلویزیون از Dolby Vision پشتیبانی کند، قضیه فرق میکند زیرا Dolby هزینه صدور مجوز را می گیرد و اجرای آنرا را به شدت کنترل می کند. در نتیجه اگر به دنبال صفحه نمایش با اندازه کوچک هستید مشخصا 43 اینچ و کمتر، مارک های چینی خوب عمل میکنند. این تفاوت کیفیت، بین تلویزیونهای چینی با سایر رقبا در اندازه بزرگتر بیشتر میشود.

بخش صوتی

از زمانی که تولیدکنندگان، تلویزیونهای باریک و با حاشیه کم تولید میکنند، کیفیت صوتی تلویزیون ها به علت فضای کمتر برای جاگذاری بلندگوهای بزرگ و قوی کاهش یافته است. سونی ، ال جی ، سامسونگبرای افزایش کیفیت صدا در تلویزیون های خود ویژگی ها و فناوری های جدیدتری را برای بهبود کیفیت ارائه داده اند. اما وقتی صحبت از مارک ها و مدلهای ارزان قیمت می شود، نمی توانید انتظار صدای عالی یا تجربه فوق العاده فراگیر داشته باشید. اگر به کیفیت صوتی عالی در تلویزیون ارزان قیمت نیاز دارید، حتما یک سیستم صوتی جداگانه ای باید خریداری کنید.

ویژگی هوشمند

ویژگی های هوشمند شاید جایی باشد که بتوانید تفاوت محسوسی در عملکرد بین مارک های معتبر و برندهای جدید پیدا کنید. پردازنده ها، نرم افزارها و سیستم عامل ال جی، سونی و سامسونگدر حال حاظر بهتر از هر مارک ساخت چین هستند(البته با پیشرفت فناوری تلویزیونهای ساخت چین این تفاوت در حال کم رنگ شدن می باشد). بیشتر مارک های چینی مبتنی بر اندروید می باشند، که این شرکت ها سرمایه گذاری زیادی در زمینه بهبود فاز یا یکپارچه سازی آن انجام نمی دهند. بنابراین، در مقایسه با برند های مشهور، متوجه خواهید شد که بارگیری یا اجرای برنامه ها به زمان بیشتری نیاز دارد.

همانطور که گفته شد، به نظر می رسد شیائومی یک استثنا است زیرا آنها برای پیشرفت در سیستم عامل Patchwall مبتنی بر Android بسیار سرمایه گذاری می کنند. هوش مصنوعی پیشرفته آنها همچنین توصیه هایی را براساس الگوی علاقه مندی کاربر ارائه می دهد. هایسنس نیز با سیستم عامل vidaa خود در این زمینه خوب عمل کرده است.

تلویزیون با کیفیت، هایسنس به اسم H8G تولید شده با فناوری کوانتومی

تحقیق و توسعه

همانطور که گفته شد ، سونی ، ال جی و سامسونگبرای بهبود عملکرد تلویزیون خود سرمایه گذاری زیادی در زمینه تحقیق و توسعه می کنند. تمام جدیدترین فناوری های صنعت تلویزیون توسط این غول ها به ارمغان آورده شده است. به عنوان مثال سونی با سری A9G خود پیشرفت چشمگیری در نمایشگر و تجربه صوتی داشته است. اسپیکر به طور موازی در پشت صفحه LCD این تلویزیون قرار می گیرد که به نظر می رسد کل صفحه نمایش، یک اسپیکر بزرگ است. همچنین ، صدا از قسمت بلندگو در پشت دستگاه، روی صفحه ساطع می شود. بنابراین، اگر شخصی روی صفحه نمایش صحبت کند، بخشی از بلندگو در پشت صدا تولید می کند که این یک تجربه صوتی همه جانبه و بینظیر ایجاد می کند.

ال جی پیشگام صفحه های OLED است. در واقع LG Display پنل های OLED را به رقبای LG Electronics مانند سونی عرضه می کند. صفحه QLED نیز، سامسونگآنرا گسترش داده است(در آوریل 2017 ، سامسونگاتحادیه QLED را با Hisense و TCL برای تولید و عرضه تلویزیون های پیشرفته QD تشکیل داد).اما وقتی نوبت به تولید مارک های چینی می رسد، نمی توانید این مارک ها را با نوآوری هایی انقلابی بشناسیم. بلکه معمولاً فقط کپی هستند از دیگر برندهای مشهور. در حقیقت، میتواند به عنوان یکی از دلایل ارزان بودن محصولات این برندها نیز یاد کرد. بالاخره تحقیق و توسعه هزینه دارد.

ماندگاری

خیلی ها  انتظار دارند لوازم خانگی آنها حداقل برای 6 تا 7 سال دوام داشته باشد. تلویزیون ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. ماندگاری زیاد قطعاً جنبه ای است که مارک های ساخت چین از آن کم بهره اند. کیفیت ساخت به خوبی LG یا Sony نیست. بسیاری از تلویزیون های چینی (نه همه) دارای پوشش پلاستیکی می باشند، در حالی که پوشش فلزی و با کیفیت در این برندها کمتر از حد معمول است. همچنین کیفیت یک تلویزیون تولیدی TCL  برای بازار هند با کیفیت تلویزیون همان برند که برای بازار آمریکا تولید شده است برابر نیستند.

خدمات پس از فروش

پشتیبانی پس از فروش ، حوزه دیگری است که مارک های چینی عقب می مانند. البته  میتوان گفت که به دلیل اینکه این محصولات زمان زیادی نیست که وارد بازار شده اند، شبکه خدمات پس از فروش آنها کمتر رشد کرده است.

سهم هر برند تلویزیون از بازار جهانی از 2013 تا 2019
  • همانطور که از نمودار مشخص است که سهم بازار، سامسونگ(بزرگترین تولید کننده تلویزیون) نسبت به سال 2013، افت چشمگیری داشته است، کمپانی TCL و  هایسنس به عنوان 2 شکرت چینی سهم خود را در بازار جهانی ارتقا داده اند.

کلام آخر

همانطور که گفته شدکالاهای چینی جز وسایل ارزان قیمت و بی کیفیت رده بندی می شدند، ولی این روند با تغییر رویه شرکتها خصوصا در زمینه تلویزیون برعکس شده است. ورود شرکت های بزرگی همچون هایسنس با ابداع فناوری DUAL CELL باعث افزایش چشمگیر در کیفیت تصاویر تلویزیون های خود شد، یا شرکت شیائومی همانطور که در زمینه تولید انواع گوشی های هوشمند توانسته گوی رقابت را از سایر غول های این تکنولوژی همچون سامسونگ، HTC یا ال جی را برده است، احتمالا در زمینه تلویزیون هم به همین منوال پیش برود و در آینده نه چندان دور  می توان شاهد این بود که، تلویزیونهای ساخت چین، برند غالب در دنیا نیز باشند (در سال 2020 شیائومی اولین تلویزیون شفاف و لوکس در جهان را به تولید انبوه رساند). ولی در حال حاظر اگر به جزئییات و کیفیت تصاویر علاقه زیادی دارید و به دنبال یک تجربه سرگرمی برجسته با صدای فراگیر، رنگ های زنده، کنتراست عالی می باشید، بهتر است با یک برند سونی، ال جی یا سامسونگهمراه شوید. هر چند بیشتر تفاوتهای دیداری و شنیداری فقط هنگامی قابل مقایسه است که تلویزیونها را در کنار هم قرار داده و با هم مقایسه کنید.

سایر مطالب مرتبط:
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *