مقایسه تلویزیون های شیائومی با ال جی و سامسونگ

قطعا تلویزیون های با برند های مختلف را در بازار شاهد بوده ایم و یکی از برند ها را در منزل خود داریم. اکثرا به دلیل اینکه ما خودمان برندی را استفاده می کنیم همیشه روی ان برند تمرکز کرده و گاها با آگاهی و یا بدون آگاهی آن را به دیگران نیز پیشنهاد می کنیم.اما خوب برند های مختلف در بازار تفاوت هایی را با هم  دارند و کارایی های متفاوتی را از خود به نمایش می گذارند. در این نوشته قصد داریم تلویزیون های شیائومی و ال جی و سامسونگ را با هم مورد مقایسه قرار دهیم. قیمت تلویزیون ال جی و یا قیمت تلویزیون سامسونگ به نسبت قیمت تلویزیون های شیائومی بیشتر است و می خواهیم امکانات موجود در آن ها را مقایسه کنیم. آیا به صرفه است که به جای ال جی و یا سامسونگ، تلویزیون شیائومی را خریداری کنیم؟

شیائومی، ال جی  و سامسونگ

ال جی و سامسونگ یک شرکت کرده ای هستند و در کشور های مختلف شعبه تولید را دارند. هر کدام از تلویزیون های این برند ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. از آن طرف شیائومی به تازگی پا به عرصه تولید تلویزیون گذاشته است و توانسته تا حدودی خود را در بازار فروش جایی دهد. معمولا هر شرکت تولید در کشور های غیر از مبنا شعبه های تولید را شروع به کار می کند و آن هم تنها صرفه اقتصادی است. برای نمونه در کشور کره نیروی کار هزینه بالایی را در پی دارد و به همین دلیل در کشور های دیگر که موقعیت استراتژیک بهتر و نیروی کار ارزانتری را دارند تلویزیون های خود را تولید می کنند. در یعضی از موارد اختلاف قیمت تلویزیون بین تولید کشور اصلی یعنی کره با کشور دیگر مثلا مصر را شاهد هستیم، اما واقعیت امر گرم کردن بازار فروش و رضایت کاربران است وگر نه زیاد اختلاف کارایی و امکاناتی را با هم ندارند.

تلویزیون های ال جی 

ال جی 3 نوع تلویزیون را روانه بازار کرده است که به تناسب 3 نوع کیفیت تصویر را در اختیار کاربران قرار داده است. تلویزیون های ال جی به صورت LED معمولی، تلویزیون های ال ای دی با فناوری نانوسل و تلویزیون های اولد طبقه بندی می شوند. قیمت تلویزیون های اولد LED بیشتر از نانوسل و نانوسل ها هم قیمت بیشتری از تلویزیون های LED معمولی را دارند. ال جی از تولید کنندگانی است که زیاد در تلویزیون های خود از امکانات، فناوری های پیشرفته و ویژگی های هوشمند فوق العاده استفاده می کند.  برای نمونه اولد OLED به ال جی تعلق داشته و در حال حاضر بالاترین فناوری در صنعت تلویزیون به شمار می رود. ال جی بسته به مدل از کیفیت های تصویر و صدای مختلف استفاده می کند. تصویر در تلویزیون های ال جی به صورت Full HD و 4K و جدیدا به صورت 8K نیز می باشد. کیفیت تصویر بهتر و یا بیشتر معمولا در تلویزیون های رده بالا اتخاذ می شود.  ال جی در تلویزیون های خود از ویژگی های مشترک و به خصوصی استفاده می کند که آن را با برند های دیگر متمایز می کند. ال جی از صفحه نمایش IPS یا In- Plane Switching استفاده می کند. این نوع از صفحه نمایش زاویه دید بالایی را دارد یعنی اگر از کناره ها به آن تماشا شود کیفیت تصویر کاهش پیدا نمی کند. ال جی برای ویژگی های هوشمند از سیستم عامل WebOS استفاده می کند که برند و یا شرکت دیگری آن را در محصول خود مورد استفاده قرار نداده است. سیستم عامل WebOS از سرعت بالا و کاربری آسانی برخوردار است.

تلویزیون های سامسونگ

سامسونگ یک شرکت کرده ای است که رقابت آن با شرکت ال جی وطنی خود زیاد به چشم می خورد. سامسونگ در ابتدا فقط تلویزیون های LED را روانه بازار می کرد اما با ورود تلویزیون های نانوسل ال جی و اولد، این شرکت تصمیم گرفت تا فناوری کیولد را روانه بازار کند. در سال 2019 دو مدل از تلویزیون های کیولد سامسونگ را در بازار شاهد بودیم اما در سال 2020 تنوع مدل های کیولد سامسونگ بیشتر شده است. سامسونگ از پنل VA یا Vertical Alignment استفاده می کند. در این نوع از پنل آرایش پیکسل ها عمودی است و زاویه دید کمی برای آن امکان پذیر است به گونه ای که زمانی از کناره ها به تصویر آن تماشا شود به واسطه کاهش روشنایی کیفیت تصویر کاهش می یابد. سامسونگ از سیستم عامل تایزن استفاده می کند که کارایی و کاربری آن همانند سیستم عامل WebOS در تلویزیون های ال جی فوق العاده است. سامسونگ در نمایش رنگ ها سعی کرده تلویزیون های خود را در رده بالایی قرار دهد به گونه ای که کیفیت نمایش رنگ تصویر و کنتراست در تلویزیون های سامسونگ زبانزد است و آن هم به واسطه تکنولوژی کوانتوم دات Quantum Dot است.

 تلویزیون های شیائومی

شیائومی یک شرکت چینی است که مدت هاست در زمینه تولید گوشی تلفن همراه فعالیت دارد اما اخیرا پا به عرصه تولید تلویزیون گذاشته است. شیائومی قصد رقابتی فراگیر با ال جی و سامسونگ را دارد. اما چه امکاناتی در تلویزیون های شیائومی قرار گرفته است؟ شیائومی معمولا وبیشتر از پنل IPS استفاده می کند بنابراین این تلویزیون ها زاویه دید بالایی را دارند. در تلویزیون های شیائومی از سیستم عامل اندروید استفاده شده است که علاوه بر کارایی آسان و یا سرعت بالا، دسترسی به برنامه های آن هم آسانتر است. تلویزیون های LED شیائومی معمولا از نور پس زمینه Direct استفاده می کنند و با این حال توانسته اند میزان روشنایی صفحه نمایش را تا 350 کاندلا بر متر مربع ایجاد کنند. تلویزیون های شیائومی همدر دودسته اولد و LED طبقه بندی می شوند. اخیرا شیائومی تلویزیون اولد OLED مدل MI Master را معرفی کرده است که روسنایی صفحه نمایش آن تا 1000 کاندلا بر متر مربع می رسد. در حال حاضر شیائومی یک تلویزیون LED یعنی( L55M5-5ASP(ARU  را روانه بازار کرده است که با توجه به روشنایی 350 شکاندلا بر متر مربعی که دارد از محدوده دینامیکی و فرمت های HDR پشتیبانی نمی کند چرا که برای پشتیبانی از فرمت های HDR نیاز با روشنایی صفحه نمایش 1000 کاندلا بر متر مربع وجود دارد. با این حال شیائومی با کیفیت تصویر 4K وارد بازار شده است و از سیستم صوتی 20وات استفاده می کند و ویژگی های Dolby Digital و DTS را پشتیبانی می کند. طراحی این تلویزیون شاید زیاد قاب باریکی را به همراه نداشته باشد اما Bezel و یا حاشیه صفحه نمایش کمی را دارد که جذابیت زیادی را به آن بخشیده است.

جمع بندی

تا به اینجا یک سری ویژگی های برند هایی چون ال جی ، سامسونگ و یا شیائومی را ارائه دادیم، اما شیائومی با ال جی و سامسونگ چه شباهت هایی و تفاوت هایی را دارد. شیائومی بیشتر از پنل IPS استفاده می کند و با زاویه دید بالایی که این پنل دارد، در زمینه پنل و یا صفحه نمایش همانند ال جی عمل می کند. شیائومی از سیستم عامل اندروید استفاده می کند که شیاد از لحاظ سرعت و یا کاربری همانند ال جی و سامسونگ و سیستم عامل موجود در تلویزیون های این برند ها باشد اما واقعیت آن است که دسترسی برای برنامه در سیستم عامل اندروید بیشتر است. تلویزیون های LED شیائومی با نور پس زمینه Direct که دارند توانسته اند روشنایی صفحه نمایش را تا 350 کاندلا بر متر مربع برسانند که این میزان برای پشتیبانی از فرمت های HDR کافی نمی باشد اما تلویزیون های ال جی و سامسونگ اکثرا از محدودا دینامیک و فرمت های HDR پشتیبانی می کنند. البته ناگفته نماند که تلویزیون اولد OLED شیائومی که قرار است به زودی وارد بازار شود با تلویزیون های اولد OLED رقابت خواهد کرد. در تلویزیون های ال جی و سامسونگ سیستم صوتی 20 وات و بیشتر هم اتخاذ شده است اما برای تلویزیون های شیائومی سیستم صوتی 20 وات در نظر گرفته شده است. این نکته باید در نظر گرفته شود که شیائومی یک مدل از تلویزیون های خود را روانه بازار کرده است و شاید در آینده تلویزیون با کیفیت تری از این تلویزیون را در بازار شاهد باشیم. با این حال فعلا شیائومی نتوانسته خود را به کاربران تلویزیون معرفی کند چه برسد  به اینکه با ال جی و سامسونگ رقابت کند. قیمت تلویزیون ال جی و سامسونگ بیشتر از تلویزیون های شیائومی است و شاید این روشی برای جذب مخاطب باشد که شیائومی پیاده کرده است. اما آنچه مهم است توجه به امکانات و ویژگی های تلویزیون هنگام خرید تلویزیون ال جی و یا هر برند دیگری است.

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *