مقایسه قیمت تلویزیون های هایسنس با ال جی، سامسونگ و سونی

قیمت تلویزیون یکی از گزینه هایی است که در هنگام خرید تلویزیون باید آن را مورد توجه قرار داد. گزینه های زیادی در تلویزیون می توانند تاثیر مستقیم روی قیمت تلویزیون داشته باشند. برای نمونه نورپس زمینه Direct هزینه بیشتری نسبت به نور پس زمینه Edge را در پی دارد و می تواند قیمت تلویزیون را بالا ببرد. تکنولوژی و فناوری نوین خود هم در افزایش قیمت موثر هستند. نوع صفحه نمایش هم قیمت تلویزیون را افزایش می دهد. برای نمونه تلویزیون های ال جی با قیمت بیشتری به فروش می رسند چرا که از صفحه نمایش های با زاویه دید بالا به نام Premium IPS استفاده می کنند. هایسنس یک شرکت نوپا است که معمولا تلویزیون های خود را با قیمت پایینی به فروش می رساند و دلیل آنهم رقابت با شرکت ها و برند های مشهور است.

برند و یا شرکت هایسنس

شاید برای بسیاری از کاربران جای سوال باشد که هایسنس در چه کشوری قرار دارد. این شرکت در اصل تایوانی است اما خوب با توجه به شرایط کار و منطقه های اقتصادی در آمریکا و چین شعبه دارد. شرکت هایی که فراملیتی هستند از یک سیستم کنترل کیفیت برخوردارند همانند شرکت ال جی و سامسونگ ، هایسنس نیز فراملیتی است به این معنی که در انواعی از کشور ها حالا جهان سوم یا پیشرفته شعبه تولید دارد اما آنچه مهم است سیستم کنترل کیفی ثابت است. بنابراین می توان گفت که این شرکت به امریکا، چین و استارت اولیه تایوان مربوط می شود.

تکنولوژی درتلویزیون هایسنس

از آنجا که هر شرکت برای رقابت باید حرف هایی برای گفتن داشته باشد هایسنس با بهره گیری از فناوری Dual Cell شرکت BOE توانسته صفحه نمایش و تلویزیون هایی را تولید کند و برند های مشهوری چون ال جی و سامسونگ را به چالش بکشد. در تلویزیون های هایسنس همانند دیگر برند ها از نور پردازی LED استفاده می شود و هر نوع نور پردازی  Direct و یا Edge بسته به مدل در تلویزیون های هایسنس وجود دارد.  هایسنس از فناوری Dual Cell استفاده می کند و تلویزیون های با این فناوری را ULED XD نامیده است و همین فناوری موجب برتری هایسنس بر بسیاری از برند ها و تلویزیون های LED موجود در بازار شده است.

زاویه دید در تلویزیون های هایسنس به چه صورت است؟

اما زاویه دید در تلویزیون های هایسنس چگونه است. هایسنس از صفحه نمایش VA استفاده می کند که در آن ارایش پیکسل ها عمودی است و به همین دلیل به آنها Vertical Alignment می گویند. زمانی که نور پس زمینه به صفحه نمایش می رس، نور بیشتری به  روبه روی صفحه نمایش می رسد ولی از کناره ها نور کمتری به بیرون صفحه نمایش بروز می کند. در نتیجه صفحه نمایش VA کنتراست، و روشنایی صفحه نمایش از روبه رو بیشتر ولی از کناره ها کیفیت تصویر کاهش می یابد به همین دلیل زاویه دید کم را دارند.

MEMC در تلویزیون های هایسنس

MEMC کوتاه شده عبارت Motion Estimation Motion Compensation است. این ویژگی چه کاربردی دارد. در تلویزیون های هایسنس این ویژگی برای بازی های کامپیوتری استفاده شده است. در تلویزیون هایسنس با این ویژگی می تواننهایت لذت را از پخش یا بازی برد اما چطور؟ این ویژگی داده های منبع را در یک لحظه دریافت می کند و سپس آن داده ها را پردازش کرده و اگر لازم باشد داده هایی اضافه را به آن ها افزوده تا با این روش تصویری روان و شفاف ارائه شود. این ویژگی در تلویزیون بسیار مهم است و این زمانی بیشتر اهمیت پیدا می کند هرتز و یا فرکانس بازی بیشتر از فرکانس تلویزیون باشد، با این ویژگی می توان بسیار از نواقص و ضعف تلویزیون را برطرف کرد. در زیر تصویری را مشاهده می کنید که یک بار با ویژگی MEMC و بار دیگر بدون این ویژگی بر روی صفحه نمایش تلویزیون ظاهر شده است:

نور پردازی لیزری در تلویزیون های هایسنس

تا به اینجا نحوه نور پردازی LED را توضیح دادیم حالا می خواهیم نورپردازی لیزر یا DLP را که در بعضی از برند ها از آن استفاده شده است را معرفی کنیم. لیزر Laser یا Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation به معنی انتشار نور در یک مسیر مستقیم است. نور در لامپ های LED زمانی که انتشار می یابد در مسیر خود تمام شدت خود را در زمان رسیدن به پیکسل ها ندارد و در مسیر جریان مقداری از انرژی خود را از دست می دهد، اما در نور پردازی لیزری به این صورت نیست و نور ضخامت خود را تا زمان رسیدن به پیکسل ها حفظ خواهد کرد.

در نور پردازی LED، نور سفید از لامپ ها انتشار می یابد و بعد از آن از یک صفحه فیلتر استفاده می شود که نور سفید بایستی از آن بگذرد،  در این فرایند تام طول موج ها به دام افتند به غیر طول موج های مربوط به رنگ ابی، سبز و قرمز که اینها می توانند به پیکسل ها برسند. در فرایند LED مقداری زیادی از خطا وجود دارد که موجب می شود کیفیت  کارایی تصویر آنچنان که  از لحاظ تئوری انتظار دارد پیش نرود. در نور پردازی لیزری دقت بیشتر است چرا که دقیقا نور ها و یا رنگ هایی تولید می شوند که مورد نیاز است.

جمع بندی

در تلویزیون های هایسنس ویژگی ها و امکانات فوق العاده ای وجود دارد که علی رغم این امکانات تلویزیون های هایسنس با قیمت پایینی به فروش می رسند. در هنگام خرید تلویزیون باید به ویژگی ها و مشخصات تلویزیون توجه زیادی شود چرا که ویژگی های فنی هستند که در نهایت تصویر را به بهترین نحو ممکن ارائه می دهند و برند در این زمینه نقشی ندارد. تلویزیون های هایسنس در رده تلویزیون های LED سامسونگ و ال جی هستند و قیمت تلویزیون های ال جی و سامسونگ بیشتر از تلویزیون های هایسنس است در حالی که مشخصات موجود در آنها یکی است.

3 پاسخ
  • admin2
   admin2 گفته:

   سلام
   نور پردازی لیزری مصرف انرژی کمتر، نور بیشتر و دقت بیشتری را نسبت به نور پردازی LED دارد و تازه دوام و طول عمر آن هم بیشتر است

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *