مقایسه و برسی تلویزیون tu8000 سامسونگ با un8500 الجی

در این نوشته قصد داریم به طور کامل دو مدل همرده و رقیب دیرینه، الجی و سامسونگ را باهم مقایسه کنیم اممیدوارم تا آخر مطلب با ما باشید و نظرا ت خود را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید. در ابتدا یک توضیح اجمالی در مورد هر دو تلویزیون می دهیم.

برسی کلی تلویزیون الجی مدل UN8500

LG UN8500 یک تلویزیون میان رده مناسب است. که در سایزهای بزرگ، از 65 تا 86 اینچ به فروش می رسد. این تلویزیون عمدتا برای آرایش چیدمان مبل و صندلی به صورت گسترده که در آن دور از تلویزیون نشسته اید ، طراحی شده است و بیشتر مدل ها ، از جمله مدل 65 اینچی که آزمایش کردیم، دارای پنل های IPS هستند که زاویه دید نسبتاً وسیعی را ارائه می دهند. همچنین به دلیل استفاده نکردن از فناوری diming نسبت کنتراست کمی دارد ، بنابراین رنگ سیاه بیشتر به خاکستری متمایل است خصوصا زمانی که در تاریکی به تلویزیون نگاه کنید. دارای ÷ردازنده بسیار قوی و نسل سوم این شرکت با نام Processor α7 4K Gen3 است، دارای رفرش ریت 120 هرتز، زمان پاسخگویی سریع و تأخیر ورودی کم برای بازی می باشد، اما از هیچ فناوری با نرخ تازه سازی متغیر (VRR) پشتیبانی نمی کند در هر حالدر اتاق با نور متوسط و تاریک عملکرد بهتری دارد زیرا به اندازه ای نور صفحه نمایش زیاد نمی شود تا بتواند در اتاق با نور زیاد بهترین کیفیت را داشته باشد.

نقاط قوت

نقاط ظعف

زاویه دید نسبتاً وسیع.

نسبت کنتراست کم

بازتاب مناسب و معقول.

خیلی روشن نمی شود

تاخیر ورودی کم

امکانات عالی

برسی کلی تلویزیون tu8000

سامسونگ TU8000 یک تلویزیون میانرده از سری 2020 سامسونگ است که با نام TU8200 در Walmart نیز به فروش می رسد. علیرغم نداشتن ویژگی

 local dimming ، به لطف نسبت کنتراست برجسته و یکنواختی قابل توجه رنگ سیاه، رنگ مشکی عمیقی را به نمایش می گذارد ، و این امر برای تماشای محتوای تاریک (خصوصا فیلمی) در یک اتاق تاریک مناسب است. در حالی که از HDR10 + پشتیبانی می کند ، اما تجربه رضایت بخشی HDR را ارائه نمی دهد زیرا طیف رنگی آن تا حدودی محدود است و به اندازه کافی نور صفحه زیاد نیست تا نکات برجسته محتوای HDR را به نمایش بگذارد. متأسفانه ، این تلویزیون بدلیل استفاده از پنل VA دارای زاویه دید باریکی است ، بنابراین به نظر می رسد تصویر هنگام مشاهده از کناره ها دارای افت کیفیت می شود. از طرف دیگر ، زمان پاسخگویی مناسبی دارد که منجر به حرکت واضح و تاخیر ورودی بسیار کم برای تجربه گیمینگ می شود ، اما خمانند UN8500 از نرخ تازه سازی متغیر (VRR)  پشتیبانی نمی کند.

مقایسه کلی تلویزیون های TU8000 سامسونگ با UN8500 الجی

سامسونگ TU8000 از LG UN8500 تا حدودی بهتر است اما پنل های آنها متفاوت است. سامسونگ دارای یک پنل VA است که منجر به نسبت کنتراست بسیار بهتر و یکنواختی رنگ سیاه می شود. همچنین دارای عملکرد بازتاب کمی بهتر ، دقت رنگ بهتر و تأخیر ورودی کمتری است. با این حال ، LG دارای یک پنل IPS با زاویه دید بسیار گسترده تر است ، از سیگنال 4k @ 120Hz پشتیبانی می کند و زمان پاسخ سریع تری دارد.

تفاوت کنتراست TU8000 با UN8500

کنتراست ، نسبت بین درخشندگی سفید روشن و تیره ترین رنگ (مشکی) است که تلویزیون می تواند تولید کند. نسبت های کنتراست بزرگتر توانایی نشان دادن رنگ سیاه عمیق تر را دارد، که تفاوت زیادی در کیفیت کلی تصویر ایجاد می کند. برای صحنه های تاریک در فیلم ها و نمایش های تلویزیونی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای آزمایش کنتراست ، میزان روشنایی هر دو رنگ سفید و سیاه را اندازه گیری می کنیم و سپس نسبت بین این دو را محاسبه می کنیم.

نسبت کنتراست بهترین شاخص برای نشان تفاوت 2 تلویزیون در یک محتوای مشترک می باشد، زیرا اگر رنگ مشکی واقعاً تاریک و رنگ سفید واقعاً روشن باشند ، تصویر بهتر به نظر می رسد خصوصا اگر در حال تماشای یک فیلم با صحنه های تاریک هستید، اگر کنتراست تلویزیون پایین باشد تلویزیون توانایی نشان دادن رنگ مشکی و تاریک را ندارد که این رنگ بیشتر به خاکستری متمایل است. نسبت کنتراست واقعاً نمایانگر میزان تغاظت رنگ سیاه است و امتیاز بیشتر به معنی سیاه رنگ سیاه غلیظ خواهد بود.  بخاطر داشته باشید که داشتن تلویزیونی که دارای کنتراست بالایی باشد، بیشتر زمانیکه که تلویزیون را در یک اتاق تاریک تماشا می کنید مفید است و به چشم می آید. در اتاق های روشن ترکنتراست کمتر به چشم می آید بنابراین کنتراست بالا یا کم در محیط با نور زیاد تفاوت چندانی نخواهد داشت. کنتراست خوب در صحنه های تاریک و سایه دار نیز بیشتر به چشم می آید – هنگام تماشای محتوایی مانند فوتبال یا یک کارتون روشن و رنگارنگ، تفاوت عمده ای ایجاد نخواهد کرد.

همانطور که گفته شد کنتراست UN8500 کمتر از TU8000 می باشد که میتوان دید TU8000 رنگ مشکی را بهتر نمایش می دهد.

  • تلویزیون های OLED دارای کنتراست بینهایتی می باشند و رنگ سیاه کاملی رانشاه میدهند.
فناوری DIMMING

Local dimming ویژگی در تلویزیون های LED است که نور پس زمینه قسمت هایی از صفحه را که باید سیاه نشان داده بشود را کم می کند. این باعث می شود رنگ مشکی در آن قسمت از صفحه عمیق و تاریک به نظر برسند، که می تواند یک پاداش بزرگ برای افرادی باشد که فیلم هایی با صحنه های تاریک مانند فیلم ها و نمایش های تلویزیونی تماشا می کنند. برای آزمایش Local dimming، ما یک فیلم آزمایشی روی تلویزیون ها پخش می کنیم تا  این قابلیت را در عمل ببینیم.

فناوری DIMMING در تلویزیون TU8000

فناوری DIMMING در تلویزیون UN8500

سامسونگ TU8000 دارای نسبت کنتراست برجسته ای است که از یک پنل VA انتظار می رود. این تلویزیون رنگ مشکی عمیقی را نمایش می دهد، اما از local dimming پشتیبانی نمی کند. LG UN8570 نیز از ویژگی DIMMING برخوردار نیست.

برنده: چون تلویزیون TU8000 دارای کنتراست بهتری می باشد برنده این قسمت TU8000 است.

تفاوت زاویه دید TU8000 با UN8500

زاویه ای است که کیفیت تصویر  وقتی از کنار تلویزیون آنرا تماشا می کنید شروع به کاهش می کند. وقتی شخص مستقیماً در مقابل صفحه تلویزیون قرار دارد ، همیشه بهترین کیفیت تصویر ممکن را خواهد دید. هرچه به گوشه حرکت کند، رنگ ها بیشتر محو می شوند. اگر به یک تلویزیون نیاز دارید که از موقعیت های مختلف یک اتاق خوب به نظر برسد، زاویه دید گسترده بسیار مهم است.

زاویه دید تلویزیون الجی un8500

زاویه دید تلویزیون TU8000

همانطور که در بالا ذکر شد دو تلویزیون از دو پنل جداگانه ای استفاده میکنند. در تلویزیون های سامسونگ تنها از پنل VA استفاده میشود که به نسبت دارای کنتراست بهتر و نمایش رنگ دقیق است البته زاویه دید هم افت میکند به این معنی که زمانی که از گوشه و کناره ها به تلویزیون نگاه کرده به نسبت تلویزیون های LED الجی که از پنل IPS استفاده میکند افت کیفیت بیشتری را تجربه  خواهید کرد.

Reflections در تلویزیون

بازتاب ها به میزان نوری مربوط می شود که در صورت وجود، روی صفحه تلویزیون ظاهر می شود. بعضی از تلویزیون ها وقتی نوری (خواه نور لامپ یا پنجره) به آنها تابیده می شود ، رنگ زرد به خود می گیرند و در برخی دیگر ، اشیایی که روی صفحه منعکس می شوند کاملاً در تلویزیون نمایان شده و باعث حواس پرتی می شوند. اگر تلویزیون را در یک اتاق روشن تماشا می کنید، تهیه تلویزیونی مهم است که دارای خصوصیات آنتی رفلکس مناسب باشد تا عکس منبع نور در تلویزیون معلوم نشود.

در این قسمت تلویزیون tu8000 کمی بهتر عمل میکند و نور چراغ را کمتر به چشم بیننده منعکس می کند.

مقایسه مشخصات فنی تلویزیون tu8000 با un8500

UN8500

TU8000

سری

2020

2020

سال ساخت

Direct LED

EDGE

نوع نور پس زمینه

120هرتز

60 هرتز

رفرش ریت

HDR 10 / Dolby Vision / HLG

HDR10+ / HLG

نوع HDR

20 وات

20 وات

خروجی صدا

Processor α7 4K Gen3

Crystal Processor 4K

پردازنده

Games mode

Game Enhancer

حالت بازی

Alexa/Google Assistant

Bixby/ Google Assistant/Alexa

نوع دستیار صوتی

2.1

2.0

نوع HDMI

 14.2 ms

 9.5 ms

Input Lag 

 4.2 ms

 5.2 ms

Response Time 

webOS (هوشمند)

تایزن (سریع و کم حجم)

سیستم عامل

سخن آخر

هر دو تلویزیون از بهترین تلویزیون های میانرده می باشند که دارای امکانات بینظیری می باشند که در عمل تفاوت محسوسی بین کیفیت این تلویزیون ها مشاهده نمی شود و شما بسته به نوع انتظاراتی که از تلویزیون دارید می توانید یکی را انتخاب کنید و از کیفیت تصاویر آنها لذت ببرید.

دلیل قطع شدن اینترنت تلویزیون اندرویدی؛ شیائومی، سونی و …

/
سیستم عامل اندروید در تلویزیونها، همانند تلفنهای همراه هوشمند،…

رونمایی از اولین تلویزیون FireTV هایسنس

/
شرکت هایسنس اولین تلویزیون مبتنی‌بر سیستم‌عامل FireTV خود را معرفی …

معرفی تلویزیون شیائومی Mi ES Pro

/
شیائومی موفق شده است برای چند سال متوالی جایگاه نخست را در ز…

رونمایی از جدیدترین تلویزیونهای شیائومی با عنوان F2 Fire

/
شیائومی به تازگی از اولین سری تلویزیون‌های هوشمند خود با پلتفرم نرم‌افزار Fire …

نحوه اتصال گوشی آیفون به تلویزیون سونی، سامسونگ و ال جی

/
تلویزیون یکی از پرکاربردترین وسایل در زندگی روزمره ماست. به عبار…

تشخیص تلویزیون تقلبی ال جی

/
امروزه یکی از مهمترین مواردی که در بازار اجناس و به خصوص لوازم…

قیمت تلویزیونهای OLED 2022 پاناسونیک

/
یک تلویزیون فوق‌العاده که بتواند از هر نظر نیاز شما را برآورد…

قیمت تلویزیونهای QD-OLED و Mini LED سونی در سال 2022

/
سونی رسماً قیمت و تاریخ عرضه‌ی تلویزیون‌های ۲۰۲۲ خود را اعلام کرد. گران‌ترین مدل ت…

تلویزیونهای OLED 2023 ال جی | استفاده از میکرولنز

/
گفته می‌شود ال جی برای افزایش اوج روشنایی تلویزیون‌های نسل بع…

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *