انتخاب کولرگازی بر اساس شرایط آب و هوایی

یکی از مواردی که در هنگام خرید کولرگازی باید به آن توجه کرد این است که ابتدا منطقه جغرافیایی خود را شناسایی کنیم و با توجه به نوع آب و هوای آن اقدام به خرید کولر گازی نماییم. البته ناکفته نماند که اکثر کولرهای گازی موجود در کشور به سفارش کشورهای عربی از جمله دبی و امارات ساخته شده اند و چون این کشورها در مناطق جغرافیایی با آب و هوای گرم واقع شده اند، می توان نتیجه گرفت که تقریبا تمام کولرهای گازی موجود در کشور که به سفارش کشورهای عربی ساخته شده اند، پاسخگوی شرایط آب و هوایی کشورمان ایران هستند. زیرا ایران در منطقه جغرافیایی با آب و هوای نسبتا معتدل قرار گرفته و دمای هوا به نسبت کشورهای عربی زیاد بالا نمی رود. در هر حال بسیاری از هموطنان گرامی این پرسش را مطرح می کنند که با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه چه نوع کولری مناسب ماست؟

در ابتدا باید گفت که نوع موتور کولرهای گازی از لحاظ منطقه جغرافیایی قابل استفاه به دوع T1 و T3 دسته بندی می شوند که نوع اول برای مناطق با آب و هوای معتدل و نیمه گرم کاربرد دارند و نوع دوم برای مناطق گرمسیری بیشتر کاربرد دارد. به این معنا که کولرهای گازی با کمپرسور T1 برای مناطقی با دمای هوای تا 47 درجه سانتی گراد قابل استفاده هستند اما درجه حرارت و دمای قابل تحمل برای کولرهای گازی با کمپرسور T3 تا 57 درجه سانتی گراد نیز ارتقا داده شده است. این اطلاعات به این معنی نیستند که نمی توان از کولرهای گازی با کمپرسور T3 در شرایط آب و هوایی معتدل استفاده کرد، بلکه به این معنی است که مناسبترین کولرگازی را برای مناطق جغرافیایی مختلف انتخاب کنید. برای مثال اگر از کولرگازی با کمپرسور T3 در شرایط آب و هوایی معتدل استفاده شود، ممکن است هزینه برق مصرفی بالا رفته و همچنین از طول عمر کولرگازی کاسته شود. به همین دلیل است که به هنگام خرید کولر گازی باید به نوع موتور آن توجه داشته باشید.

گزینه دیگری که می تواند در هنگام خرید کولرگازی مهم باشد نوع کمپرسور از نظر ساختاری است. همانطور که قبلا نیز گفتیم کمپرسور کولرهای گازی از لحاظ ساختمان به سه نوع پیستونی، اسکرول و روتاری تقسیم می شوند. تشریح نحوه کارکرد این کمپرسورها از حیطه این نوشته خارج بوده و فقط به محیط استفاده آنها بسنده می کنیم. کمپرسورهای پیستونی به کمپرسور سنگین معروف هستند و دلیل این نامگذاری هم وزن زیاد و قدرت بالای این کمپرسورها بوده و برای مناطق با آب و هوای بسیار گرم منسب هستند. این کمپرسورها دارای موتور T3، قدرت زیاد، مصرف انرژی بالا و بازدهی خوبی هستند. گاز مورد استفاده در این نوع کمپرسورها R22 است که این یکی از نقاط ضعف این نوع کمپرسورهاست و هنوز جایگزینی برای این گاز یافت نشده است. زیرا گاز r22 طبق نظر بهداشت جهانی برای محیط و لایه اوزون مخرب بوده و تاثیری نامطلوبی بر محیط خواهد گذاشت. موتور کمپرسورهای اسکرول در قالب T3 تولید و ساخته می شوند. همچنین مصرف این کمپرسورها کمتر بوده که این گزینه حق انتخاب بیشتری را نسبت به کمپرسورهای پیستونی در اختیار شما قرار می دهد. کمپرسورهای روتاری نیز در دو نوع T1 و T3 مونتاژ می شوند و در هر نوع شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار می گیرند. گاز مورد استفاده در کمپرسورهای اسکرول و روتاری اکثرا r410a است که این گاز دارای سرمایش بیشتر و مناسب برای محیط زیست شناسایی شده است. کمپرسورهای روتاری در حال حاضر بیشترین نوع کمپرسور موجود در بازار هستند و به نسبت انواع دیگر صدای کمتری دارد.

لیست قیمت تمامی کولرهای گازی موجود در بازار

برای مشاهده لیست قیمت و همچنین کشورهای مونتاژ کننده تمامی کولرهای گازی موجود در بازار، اعم از گری، جنرال، اجنرال، ال جی، ایوولی، فوجی، جنرال گلد، جنرال مکس، شارپ، توشیبا و ….. روی دکمه زیر کلیک کنید

در پایان نیز باید این نکته را دوباره خدمت دوستان عرض کنیم که به دلیل اینکه اکثر کولرهای گازی موجود در کشور، سفارش کشورهای عربی هستند و متناسب با آب و هوای این کشورها ساخته شده اند، پس ضعیف ترین آنها می تواند پاسخگوی اکثر مناطق جغرافیایی ایران باشد. هدف از قید این نکته این بود که بعضی از فروشندگان از این موقعیت سوءاستفاده می کنند و برچسب کولرهای با ظرفیت پایین را عوض کرده و به جای آن برچسب کولرهای ظرفیت بالا نصب می کنند. به عبارتی دیگر کولرهای گازی با ظرفیت کم را با عنوان کولرگازی با ظرفیت بالا به فروش می رسانند. زیرا می دانند که اگر حتی ضعیف ترین کولر گازی را برچسب گذاری کرده و به قوی ترین کوکرگازی تبدیل کنند، باز پاسخگوی آب و هوای ایران بوده و مشتری نیز راضی خواهد بود. در این خصوص در این نوشته صحبت نخواهیم کرد اما اگر می خواهید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *