نوع Backlight در تلویزیون های الجی، سامسونگ و شیائومی

همان طور که در مطالب قبل گفته شده بود هر تلویزیون Lcd برای نمایش تصاویر دارای نور پس زمینه شامل چندین لامپ Led  است، همچنین گفته شد که طرز قرارگیری این لامپها هم می تواند روی میزان کیفیت تصویر یک تلویزیون تاثیر گذار باشد، در این مطلب می خواهیم انواع نور پس زمینه و تفاوت آنها را باهم توضیح دهیم. نور پس زمینه نوعی روشنایی است که در نمایشگرهای کریستال مایع (Lcd) استفاده می شود. از آنجا که Lcd (کریستال مایع ) به خودی خود نور تولید نمی کنند (برخلاف نمایشگرهای لوله اشعه کاتد (Crt) )برای تولید یک تصویر به نور (منبع نور ویژه) نیاز دارند. نور پس زمینه روی برد در پشت یا کنار Lcd قرار میگیرد. صفحه های Lcd با یک منبع نور داخلی ساخته شده اند. چنین صفحه هایی از چندین لایه تشکیل شده اند. نور پس زمینه معمولاً اولین لایه از پشت است. دریچه های نور (کریستال مایع) سپس به نوعی میزان نور رسیده به فیلترها را تغییر می دهند ، و به نوعی مانع عبور آن می شوند.

منبع نور را می توان از موارد زیر تشکیل داد:

  • دیودهای ساطع کننده نور (Led) : تقریبا همه تلویزیون های تولید شده در سالهای اخیر از این نوع فناوری استفاده کرده اند.
  • لامپهای فلورسنت کاتدی سرد (Ccfl) : بیشتر در مانیتورها استفاده می شد که این تکنولوژی در حال منسوخ شدن می باشد. البته انواع دیگری از منبع نور نیز وجود داشت که با آمده LED کاملا یا در حال منسوخ شدن می باشند که در این نوشته لازم ندانستیم صحبتی از آنخا به میان آوریم.

در تلویزیونهای فعلی (Lcd) از لامپهای کوچک Led به عنوان نور پس زمینه استفاده میکنند از اینرو بیشتر شرکتهای تولید کننده به این محصولات Led  میگویند.

انواع نور پس زمینه در تلویزیون

Edge: در این نوع آرایش قرار گیری لامپهای Led  در طرفین و یا 4 گوشه صفحه نمایش قرار میگیرند. از ویژگیهای این نوع آرایش قرارگیری میتوان به کاهش مصرف انرژی تلویزیون ، ضخامت کمتر تلویزیون و ارزانتر بودن آن اشاره کرد.

Direct : در این نوع آرایش قرارگیری لامپهای Led بر روی پنلی در پشت تلویزیون به صورت ردیف منظم قرار میگیرند. از ویژگیهای این نوع آرایش قرارگیری روشنایی بیشتر صفحه تلویزیون و افزایش کنتراست تصاویر نمایشی اشاره کرد.

فناوری Dual Led چیست؟

سامسونگ در سال 2020 در بعضی از تلویزیونهای خود ( Tu8500 – Q60t – Q70t ) از دو نوع Led استفاده کرده است یکی از Led ها رنگهای گرم و دیگری رنگهای سرد را به نمایش . این اختراع را با اسم Dual Led به ثبت رسانده است. سامسونگ می گوید که قرار دادن دو Led باعث می شود نور پس زمینه  تلویزیون بتواند دمای رنگ را تغییر دهد و همچنین کنتراست را بهتر کند.لازم به ذکر است که طرح قرار گیری لامپها درDual Led به صورت Edge می باشد.

فناوری Mini Led چیست؟

Mini-Led یک فناوری جدید است که نسبت به پنل های Lcd که با Led های معمولی (دیودهای ساطع کننده نور) روشن می شوند ، نسبت کنتراست و رنگ مشکی عمیق تری را ارائه میکند. همانطور که از نامش پیداست ، Led های بسیار کوچکتر از Led های معمولی هستند. دیودهایی که کوچکتر از 0.2 میلی متر هستند ، به طور کلی در مینی Led طبقه بندی می شوند  این اندازه کوچک باعث می شود که تعداد بیشتری Led روی پنل قرار بگیرند که باعث افزایش کیفیت تصاویر نمایشی میشود.تعداد  Local Diming این مناطق می تواند به بالای 200 نقطه متفاوت برسد. در بیشتر تلویزیون های پرچمدار 2021 از جمله سری Qned الجی و Neo Qled سامسونگ این فناوری استفاده شده است که نوید دهنده انقلابی عظیم در صنعت تلویزیون می باشد.

فناوری Micro Led چیست؟

این فناوری شبیه به فناوری Mini Led است با این تفاوت که اندازه لامپهای حتی بسیار کوچکتر شده است به طوری که در یک پیکسل می توانند جا بگیرند، این فناوری بسیار جدید و در حال حاظر گرانقیمت است. ولی به در آینده نه چندان دور تلویزیونهای زیادی با این فناوری قطعا تولید خواهند شد. باید گفت کیفیت تصویر تلویزیون های دارای این فناوری حتی بهتر از تلویزیون های Oled می باشد.

مقایسه نور پس زمینه در تلویزیونهای سامسونگ ، الجی و شیائومی

در زیر یک جدول قرار داده ایم که انواع سری تلویزیون موجود در بازار را از لحاظ نور پس زمینه مقایسه میکنیم.

Mi

Lg

Samsung

Direct

Direct

Dual Led رده کیولد

سری 6

Direct

Direct (رده نانوسل)

Edge

Dual Led (رده کیولد)

سری 7

Direct

Edge (رده نانوسل)

EdgeDual Led

Direct (رده کیولد)

سری 8

Direct (رده نانوسل)

Direct (رده کیولد)

سری 9

سامسونگ دارای دو رده تلویزیون شامل تلویزیون Led عادی و سری پرچمدارکیولد می باشد

الجی دارای دو رده تلویزیون شامل تلویزیون Led عادی و سری بالارده نانوسل می باشد

توضیحات جدول فوق

  • هر برند تلویزیونهای خود را در چند سری روانه بازار میکند ولی به طور کلی سری 9 شامل بهترین تلویزیونهای هر شرکت می باشند.
  • هر برند خصوصا سامسونگ و الجی به علت وجود تعداد زیاد کارخانه های مونتاژ کننده تلویزیون در سراسر جهان شاید تا حدودی مشخصات فنی مدلهای تولیدی با یکدیگر متفاوت باشد.
  • تلویزیونهای OLED فاقد نور پس زمینه هستند.

سری6 سامسونگ موجود در بازار شامل تلویزیون Q60 می شود که دارای نور Dual Led است، در سری7 این شرکت تلویزیوهای عادی همچون Tu7000 حضوردارند که دارای نور پس زمینه Edge و تلویزیون رده کیولد (Q70t) نور دوگانه یا Dual Led دارند، سری 8 هم  شامل تلویزیون Tu8000 با نور پس زمینه Edge و یک رده بالاتر منظور Tu8500 دارای Dual Led است. از همین سری در تلویزیون کیولد Q80t و سری 9 که تنها شامل تلویزیونهای کیولد همچون Q90t میشود نور پس زمینه Direct استفاده شده است. در مورد تلویزیونهای الجی هم تنها در سری 8 و آنهم رده نانوسل از نور پس زمینه Edge استفاده شده است. تلویزیون های شیائومی به دلیل نوپا بودن تنها یک مدل در بازار ایران موجود است که ساخت 2019 است و از نور پس زمینه Direct استفاده کرده است هر چند در آینده نزدیک و با ورود سایر تلویزیون های این شرکت شاهد تنوع بیشتری در این زمینه خواهیم بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *