LED-vs-OLED

مقایسه تلویزیون های OLED ( منحنی ) با LED

در حال حاضر با گذشت سه سال قیمت تلویزیون های OLED برای خریداران بسیار مناسبتر از قبل شده است  به صورتی که متوسط قیمت برای تلویزیون های OLED در سال ۲۰۱۳ برابر با ۹۰۰۰ دلار بود که در حال حاضر یعنی آوریل سال ۲۰۱۷ قیمت به حدود ۱۸۰۰ دلار رسیده است. می توان پیشرفت تلویزیون های OLED را در داشتن دو فناوری HDR و ۴k نیز جستجو کرد.

c3cb05b9-b07b-4066-b932-11ee826c4f25

در نمایشگاه ces 2017  شرکت های معتبر دیگری علاوه بر ال جی همچون سونی و پاناسونیک نشان دادند که به صورت جدی پا به عرصه تولید تلویزیون های OLED گذاشته اند.

d56f9ecc-6b4b-4c51-acd4-38148050226d

اما قبل از اینکه بیشتر در مورد تلویزیون های OELD حرف بزنیم یک مشکل اساسی شرکت های بزرگی که در عرصه ی تولید تلویزیون فعالیت می کنند را بیان می کنیم.

فرض کنید شما میخواهید درک کنید فناوری جدید HDR در تلویزیون ها چه تفاوتی ایجاد کرده است. این فناوری به جای ۱۶ میلیون رنگ با کمک نزدیک به یک میلیارد رنگ طیف وسیع تری از جزئیات را روی صفحه نمایش به اجرا می گذارد و کنتراست بسیار بهتری ارائه میدهد. اما آیا شما با یک صفحه نمایش ۱۶ میلیون رنگی می توانید این تفاوت را درک کنید؟ یا باید با دیدن یک صفحه نمایش با این فناوری از نزدیک این تفاوت را تشیخص دهید؟

ایراد کار اینجا است که مزایای تکنولوژی HDR را نمی‌توان از طریق بستر غیر HDR به نمایش گذاشت.

در مورد تلویزیون های OLED نیز این توضیح صادق است. به صورتی که بدون داشتن یک بستر OLED نمی توان به صورت کامل آن را به مخاطب ارائه داد. اما ما در زیر سعی می کنیم به طور خلاصه ویژگی های کلی این تکنولوژی را توضیح دهیم.

پیشنهاد ویژه :  کاربرد عینک سه بعدی در تلویزیون های جدید

اما پیش از بیان ویژگی های تلویزیون های OLED بیان این مطلب خالی از لطف نیست که: چیزی به اسم تلویزیون LED وجود خارجی ندارد. عبارت تلویزیون LED تنها یک عبارت تبلیغاتی گمراه‌کننده است که توسط سازندگان بزرگ تلویزیون برای بازاریابی بهتر محصولاتشان استفاده می‌شود. تمامی تلویزیون‌های LED موجود در بازار (از جمله LED منزل خود شما) در واقع تلویزیون‌های LCD هستند. عبارت LED جلوی نام تلویزیون‌ها، به طرز فریبکارانه‌ای مخفف عبارت طولانی‌تر «LED-backlit LCD» به معنای «LCD روشن‌شده توسط نور پس‌زمینه‌ی LED» است.

در تلویزیون‌هایOLED  هر پیکسل، خودش نور خود را تأمین می‌کند چیزی به اسم نور پس‌زمینه وجود ندارد.  در نتیجه در تلویزیون های OLED وقتی خواست بر تولید رنگ سیاه در یک پیکسل باشد این پیکسل خاموش می شود و سیاه‌ترین رنگ ممکن را تولید می کند. همین موضوع باعث می‌شود که کنتراست تلویزیون‌های OLED اصلا قابل مقایسه با تلویزیون‌های LCD نباشد.

db85d289-6322-4cbb-be53-9c09d546382a

OLED مخفف عبارت organic light-emitting diode و به معنی «دیود ارگانیک گسیل دهنده‌ی نور» است. از لحاظ فنی، نمایشگر‌های منحنی از لایه‌ای از مواد ارگانیک که بین دو الکترود قرار گرفته است، تشکیل می‌شوند. اما آنچه یک مصرف کننده‌ی معمولی کافی است بداند، این است که در نمایشگرهای OLED ( منحنی ) بر خلاف LCD هر پیکسل خودش نور خود را تأمین می‌کند.

ساخت نمایشگر OLED در ابعاد تلویزیون کار بسیار سختی است. تا همین چند سال پیش نمایشگرهای OLED تنها محدود به صفحات ۴ اینچی تلفن‌های هوشمند می‌شدند؛ تا اینکه در سال ۲۰۱۲ سامسونگ از اولین تلویزیون OLED رونمایی و ال‌جی در  سال ۲۰۱۳ نسل اول تلویزیون‌های OLED خود را در ابعاد ۵۵ اینچ روانه‌ی بازار کرد. از آن زمان تا به امروز تلویزیون‌های اولد راه درازی پیموده‌اند و قیمت آن‌ها چندین برابر کاهش یافته است. در این سال‌ها ال‌جی تقریبا تنها بازیگر عرصه‌ی اولد بود تا اینکه در نمایشگاه CES 2017 سونی و پاناسونیک با معرفی تلویزیون‌های OLED خود نشان دادند که قصد دارند به صورت جدی وارد بازار این تلویزیون‌ها شوند و بر انحصار چند ساله‌ی ال‌جی بر آن پایان دهند.

پیشنهاد ویژه :  تلویزیون QLED چیست؟

از آنجایی که OLED-ها (LED-های ارگانیک) نور رنگی را مستقیما تابش می‌دهند و نیازی به نور زمینه و قطعات نوری اضافه ندارند، می‌توان آن‌ها را در ضخامت‌های بسیار کم (ضخامت ۵ میلی متری در مدل‌های ۶۵ اینچی) تولید کرد. با پیشرفت و تکامل روزافزون فناوری ساخت پنل‌های منحنی، به نظر می‌رسد کاهش ضخامت تلویزیون‌های OLED پایانی نداشته باشد؛ تا جایی که شنیده می‌شود LG قرار است تلویزیون Wallpaper (کاغذدیواری) خود را با ضخامت تنها ۱ میلی‌متر در همین سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه کند.

تلویزیون‌های OLED همچنین وزن بسیار کمتری نسبت به رقبای LCD خود دارند. برای مثال در مدل‌های مشابه، تلویزیون‌های OLED الجی ۵۲ درصد از رقیب بالارده‌ی سامسونگی خود سبک‌تر هستند.

مصرف انرژی تلویزیون‌های LCD و OLED تقریبا با هم برابر است

تلویزیونOLED  رنگ سیاهِ تیره‌تری را به نمایش می‌گذارد، به‌طوری‌که وقتی تصویر سیاهی در صفحه به نمایش دربیاید، نمایشگر از قاب سیاه پیرامون تلویزیون قابل تشخیص نیست و تمام بدنه یکپارچه به نظر می‌رسد. درLCD-ها اما همواره نور زمینه وجود دارد و نمایشگر هیچگاه نمی‌تواند کاملا جلوی آن را بگیرد و سیاه واقعی را نمایش دهد.

پیشنهاد ویژه :  تلویزیون‌های HDR واقعا خواستنی هستند

ما در طرف دیگر طیف روشنایی، یعنی در روشن‌ترین حالت ممکن، تلویزیون‌های OLED رقابت را به تلویزیون‌های LCD واگذار می‌کنند.

اگر قصد دارید از تلویزیون OLED خود در مکانی استفاده کنید که در اکثر مواقع در معرض تابش مستقیم نور قوی قرار دارد، شاید تلویزیون OLED با تمام مزایایی که دارد انتخاب مناسبی برای شما نباشد. در شرایط نور محیطی کم و متوسط اما، روشنایی تلویزیون‌های OLED کافی است و مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

کنتراست: بزرگ‌ترین مزیت تلویزیون‌های OLED

روشنایی: از جمله مهم‌ترین نقاط ضعف تلویزیون‌های OLED

۴K و HDR قابلیت‌های مختص تلویزیون‌های OLED نیستند و آن‌ها را در تلویزیون‌های LCD بالارده‌ی بازار نیز می‌توان یافت؛ اما از آنجایی که تمامی تلویزیون‌های OLED معرفی‌شده طی یک سال گذشته ۴K و HDR هستند، این دو ویژگی را جزو مزایای تلویزیون‌های OLED بر خواهیم شمرد.

کالیبره نبودن رنگ های تلویزیون های OLED به صورت پیش فرض یکی از معایب این نوع محصول می باشد. حتی اگر دو تلویزیون OLED از یک شرکت خاص و با مدل یکسان را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که دقت رنگ‌های پیش‌فرض آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. به نظر می‌رسد که پنل‌های OLED را به دلایل ماهیتشان نمی‌توان با دقت رنگ یکسان تولید کرد. به همین دلیل است که در یک خط تولید تلویزیون OLED، دقت رنگ هر پنل با پنل دیگر متفاوت است. از طرفی چون کالیبراسیونتک‌تک تلویزیون‌ها کاری زمان‌بر و پرهزینه‌ است، متاسفانه تولیدکنندگان تلویزیون‌های OLED زحمت این کار را به خود نمی‌دهند.

در صورت خرید تلویزیون بالارده، تفاوت قیمتی با رقبای LCD ندارد.

تلویزیون های OLED ( منحنی ) در فروشگاه بانه نود

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *